"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Tallinnas avatakse Afganistani teemaline näitus (4)
23. september 2021
Foto: Scanpix / foto on illustratiivne

Arenguabiga tegeleva vabaühendus Mondo ja Telliskivi Loomelinnak avavad 27. septembril Loomelinnaku Kolme Puu galeriis Ahto Lobjakase Afganistani teemalise fotonäituse „Maailma teine pool: pashtuni maad“, vahendab BNS.

Afganistan on juba nädalaid meedia tulipunktis, mis tõttu arutatakse vestlusõhtul, kas Afganistani stabiliseerimine oli üldse võimalik, miks see läbi kukkus ja kes siis ikkagi süüdi on. Püütakse ennustada, millised saavad olema Talibani juhitud riigi poliitilised suhted muu maailmaga. Mõne aja pärast meedia tulipunkt aga nihkub ning Lääne inimene unustab Afganistani.

Kolumnist Ahto Lobjakas on Afganistanis käinud kuuel korral ajavahemikul 2003–2017. Näituse pildid pärinevad aastatest 2007–2009 ning on tehtud Kandaharis, selle ümbruses ja teistes lõunapoolsetes, pashtuni provintsides. Näituse külastaja saab fotode kaudu rännata maale, mis suure tõenäosusega väga pikaks ajaks Lääne inimesele suletuks jääb. 

„Täna võiksid pashtuni maad olla sama hästi Kuu teisel küljel. Aga isegi kümme kuni 15 aastat tagasi asusid nad sealpool Lääne silmapiiri. Enne kui ma Afganistani läksin, arvasin, et sellised kohad on olemas veel üksnes muinasjuttudes. Nad on nii võõrad ja samas nii üdini inimlikud,“ kirjeldas Lobjakas kogetut.

Näituse ülespanekuga samal päeval toimub Mondo maailmahariduskeskuses vestlusõhtu „Mondo Akadeemia: Afganistan“, kus Ahto Lobjakas jagab oma muljeid, kogemusi ja arvamusi Afganistani ühiskonna teemadel. Vestlusõhtu algab kell 18, kõik huvilised on oodatud. Vestlusõhtule sisenemisel kontrollitakse vaktsineerimis- ja/või negatiivse testi tõendeid.

MTÜ Mondo on kümme aastat teinud haridus- ja tervishoiualast arengukoostööd Põhja- ja Ida-Afganistanis. Alates 2012. aastast toetas Mondo tüdrukutekooli Jalalabadis. 2015. aastal alustati koostööd Tallinna Tervishoiu Kõrgkooliga, et parandada maapiirkondade ämmaemandust õpetavate meditsiinikoolide taset ning tõsta Afganistani õppejõudude ja praktiseerivate ämmaemandate erialalisi pädevusi e-õppe vahendusel. Koolitused on läbinud 150 kohalikku ämmaemandat, kelle vahendusel on paranenud tuhandete naiste teadmised ja võimalused saada turvalist sünnitusabi. Mondo arengukoostöö tegevused Afganistanis on pärast Talibani võimuletulekut augustis peatatud.

Näitus jääb Telliskivi Loomelinnaku välialal asuvas Kolme Puu galeriis avatuks kuni 6. novembrini.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

heauskne
26. sept. 2021 13:01
https://uueduudised.ee/uudis/eesti/eestil-on-valisminister-kes-kulastab-valgevene-kolleegi-ja-usub-talibani/
puštun
26. sept. 2021 09:17
https://lenta.ru/articles/2021/09/18/month_after_taliban/ Afganistan lääneriikide poolt kontrollituna.
temaatik
26. sept. 2021 09:07
http://islam-radio.net
šariaat
25. sept. 2021 20:41
https://www.err.ee/1608349961/talibani-asutaja-taastame-karmid-karistused-ja-hukkamised Süüdimõistetud varaste jaoks oli karistuseks käe amputeerimine. Suurematel röövlitel amputeeriti nii käsi kui jalg. Turabi sõnul sarnased karistused taastatakse. Käte lõikamine on turvalisuse tagamiseks väga vajalik. Sellel on hoiatav mõju. Turabi hoiatas maailma Afganistani siseasjadesse sekkumise eest. "Kõik kritiseerisid meid, et viime läbi avalikke hukkamisi staadionitel. Meie pole aga kunagi teiste seadusi kritiseerinud. Keegi ei peaks ütlema, millised meie seadused peaksid olema. Me järgime islamit ja kehtestame seadused koraani põhjal," ütles Turabi.