"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Soomes ennustatakse eelmisest aastast raskemat gripihooaega (1)
24. september 2021
Foto Ilja Matusihis

Helsingi ja Uusimaa haiglapiirkonna (HUS) nakkushaiguste peaarst Asko Järvinen ennustab eelmisest aastast raskemat gripihooaega – ka respiratoor-süntsütiaalne viirus (RSV) võib tugevamalt lüüa  

„Gripihooaeg ja RSV hooaeg on sel talvel tõenäoliselt tavapärasest raskem,“ ütles Järvinen Yle hommikuses intervjuus.  

Peaarsti sõnul näib traditsioonilise sügisese gripi levimus muuhulgas seda, et ühiskond muutub taas normaalseks. Järvinen kutsus kõiki üles gripi vastu vaktsineerima.   “Inimeste gripivastased antikehade tasemed nüüd tavapärasest madalamad kuna koroonapiirangud hoidsid gripi ka eelmisel hooajal kontrolli all,” lausus ta.  „Meil ​​ praktiliselt ei olnud eelmisel aastal grippi, seega on vaikimisi see hooaeg tõenäoliselt tavalisest raskem.“  

Järvineni sõnul on HUS piirkonnas praegu üksikud gripijuhud. Hooaeg algab alles aasta lõpus või uue aasta alguses. Järvinen julgustab inimesi gripi vastu vaktsineerima. Tema arvates vähemalt riskirühma kuuluvad inimesed peaksid seda tegema.  

„Peame meeles pidama, et meil sureb igal aastal ka grippi sadu inimesi. Isiklikult soovitan gripivaktsiini kõigile. Oleme juba kakskümmend aastat vaktsineerinud kogu peret,“ ütles Järvinen.  

Tavapärane sügisgripp  

Järvineni sõnul tundub sügisgripp esinevat normaalsel määral, olukorras kus inimeste kontaktid on tasapisi suurenenud, lapsed on lasteaedades ja koolid on tavapäraselt avatud.  

„Nende (mitte koroona) hingamisteede nakkuste mootoriks ühiskonnas on sageli väikelapsed. Nende elu normaliseerub tõenäoliselt kiiremini kui vanematel inimestel, kes seda haigust kardavad.“  

RSVga nakatumine võib olla imikutele ohtlik  

Järvineni sõnul vähendasid koroonaperioodi tugevad piiravad meetmed grippi ja muid hingamisteede infektsioone umbes 30 protsenti.  

Eelmisel aastal jäi Järvineni sõnul RSV hooaeg praktiliselt ära ning nüüd võib tulla aasta lõpus algav RSV hooaeg tugev.

RSV ei ole täiskasvanutele ohtlikum kui tavaline gripp, kuid eriti imiku puhul võib nakkus põhjustada tõsise põletiku või halvimal juhul kopsupõletiku. RS -viiruse põhjustatud hingamisteede infektsioon võib olla väga ohtlik ka eakatele.  

Allikas:Yle 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

finn
24. sept. 2021 20:30
https://eestinen.fi/2021/09/soomes-on-nn-pika-koroona-podejaid-nii-palju-et-neid-ei-jouta-enam-vastu-votta/ Long covidi tekkemehhanismi ja soodustavaid tegureid veel ei teata. Koroonahaigus ise on ohtlikum vanematele meestele, aga pika koroona patsiendid on põhiliselt naised, tihtilugu keskeast nooremad. Põhjust ei teata. Soome long covidi kliinikus on samuti rohkem naispatsiente kui mehi. Samas võib pikka koroonasse haigestuda igaüks, nii nagu ka koroonasse. Pika koroona ärahoidmiseks aga on lihtne nõuanne: kui hoiduda koroonast, siis hoidutakse ka pikast koroonast. Seetõttu on oluline, et kõik laseksid end vaktsineerida. See pole kerge haigus.