"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
26. ja 27. septembril VHK keelpilliorkester esitab Jõgeval ja Viimsis varajast muusikat (0)
24. september 2021
VHK keelpilliorkester.

VHK keelpilliorkestri kontsertidel Värske ja vana” kõlab orkestri esituses Jõgeva kultuurikeskuses ja Viimsi Püha Jaakobi kirikus varajane muusika tuntud heliloojatelt nagu J. S. Bach, Vivaldi, Corelli, Purcell, Scarlatti ja Biber.

Vanalinna Hariduskolleegiumi (VHK) keelpilliorkester on viimastel aastatel keskendunud valdavalt eesti muusika esitamisele. Nii on orkester pühendanud kontserte Ester Mägi, Mart Saare, Cyrillus Kreegi, Veljo Tormise, Tõnu Kõrvitsa, Arvo Pärdi ja Erkki-Sven Tüüri muusikale. 2020. aasta veebruaris osalesid noored Brasiilias noorteorkestrite festivalil ning möödunud aasta lõpus nägi ilmavalgust orkestri esimene album Cyrillus Kreegi loomingust. 

Kuivõrd käesoleval poolaastal on orkestri dirigent Rasmus Puur õpingute tõttu suure osa ajast kodumaalt eemal, tuli mõelda, kuidas keelpilliorkestri tööd sel ajal korraldada. „Imekombel õnnestus nõusse saada mõned erakordselt inspireerivad ja head muusikud,“ sõnas Puur.

Nii juhendavad orkestrit hooaja alguses suurepärased vanamuusika eksperdid ning interpreedid Reinut Tepp ja Villu Vihermäe. Kuna orkester pole pikki aastaid sellise stiili ning ajastuga kokku puutunud, on see Puuri arvates noortele muusikutele  kindlasti silmaringi avardav rännak. „Reinuti ja Villu koostatud kava on rõõmustavalt mitmekesine ja rikkalik, kus on esindatud tõelised klassikud,“ oli ta kindel. 

Villu Vihermäe toob välja, et kontserdikava koostades pidasid juhendajad silmas eelkõige seda, et hetkel orkestri koosseisu kuuluvatel noortel ei ole varem varajase muusikaga suurt kokkupuudet olnud.

„Seetõttu on väga oluline näidata neile eelkõige varajase muusika äärmiselt elujaatavat ja tantsulist külge ning anda individuaalselt väga meisterlikele mängijatele võimalus astuda üles orkestri ees ka solisti rollis,“ ütles Vihermäe. Oma debüüdi VHK orkestri solistidena teevad kontsertidel orkestriliikmed, viiuldajad Madleen Kristen Alasi ja Greta Liisa Aro, esitades sooloviiulite partiisid Vivaldi ja Corelli teostes.

Kontserdi ettevalmistus on juhendaja sõnul möödunud küll töökalt ent sealjuures ka lõbusalt. „VHK orkester, kui pill, on juba aastaid koos mänginud ja noored on kasvanud toredaks muusikaliseks perekonnaks, kus kõik oma rolli teavad ning suure hoolega täidavad,“ iseloomustab Vihermäe. 

VHK keelpilliorkester koosneb Vanalinna Hariduskolleegiumi muusikakooli õpilastest. Koos musitseerivad noored vanuses 13–19 aastat. Orkester on seni koostööd teinud interpreetidega nagu Johan Randvere, Marten Altrov, Linda-Anette Verte, Riivo Kallasmaa, Kirke Karja, Joel ja Heikko Remmel, Peedu Kass, Mari Kalkun, Liisi Koikson, Mari Jürjens, Jarek Kasar, Jaan Pehk ja mitmed teised. Ühes hooajas on orkestril ligi 40 ülesastumist.

Eeloleval hooajal ootavad ees Entel-Tenteli armastatud lastelaulude kontserdid, mis on viimase pooleteist aasta jooksul korduvalt edasi lükatud. Novembris on orkestril ilus võimalus töötada koos Pärt Uusbergi ja anda tema valitud kavaga kontserdid Viljandis, Paides ja Tallinnas. Hilissügisel näeb ilmavalgust VHK keelpilliorkestri teine helikandja, sedakorda Mart Saare muusikast. „Edasisi pikki plaane ei julge praegusel heitlikul ajal teha, aga loodame, et töö jätkub tõrgeteta ka talvel,“ on dirigent Rasmus Puur lootusrikas. 

Kontsert „Värske ja vana” toimub Jõgeva kultuurikeskuses 26. septembril kell 17 ning 27. septembril kell 19 Viimsi Püha Jaakobi kirikus. Kontserdile on sissepääs annetuspiletiga Jõgeval summas 5€ ja 10€ ning Viimsis 5/10/15€.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.