"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Lindude toitmine võib lõppeda ligi 10 000-eurose trahviga (2)
25. september 2021
Ilja Matusihis/Pilt on illustratiivne

Mupo hoiatab üha sagevate kaebuste valguses, et lindude toitmine võib kaasa tuua kuni 9600-eurose sunniraha.

Nimelt on viimastel nädalatel Põhja-Tallinnas lindude toitmise kohta laekuvate kaebuste arv kordades tõusnud. Linde toidetakse kortermajade õuealadel ja – mis veel halvem – otse akendest. Toitjateks on valdavalt eakad inimesed.

“Kõige suurem probleem on üksikute vanemaealiste inimestega, kes loobivad aknast lindudele toidujääke, mille tagajärjel on majaümbrus ja ka aknalauad väljaheiteid täis. Linnud lendavad toitmist oodates autode peal, kraapides värvi ja jättes sinna väljaheiteid,” selgitas mupo Põhja-Tallinna piirkonna vaneminspektor Oksana Sviridenko.

Tema sõnul oli suvi selliste kaebuste poolest vaiksem, aga sügisilmade saabudes hakkasid tulema teated, et eakad linnumemmed on aktiveerinud ja viskavad aknast lindudele toidujäätmeid. Lisaks reostamisele on linnud kohati muutunud agressiivseks ja rünnanud möödujaid – loetles vaneminspektor laekunud kaebuste sisu.

Kui esimesed hoiatused kandsid eesmärki ja toitmine vähenes, siis reedel oli mupo Põhja-Tallinna piirkonna telefon taas punane. Ilmselt ehmatas esialgu 9600 euro mainimine, aga nüüdseks on memmed endisest veel agaramalt asunud linde “päästma”.

Majanaabrid on mupo sõnul meeleheitel – autod on reostatud, kallite sõidukite värv kohati rikutud, majaümbrus lindude sulgi ja väljaheiteid täis. Stroomi kandis on veel üks spetsiifiline nähtus – seal võitlevad toidu ning territooriumi pärast varesed ja kajakad.

“Seda võitlusmöllu on seal kohati päris palju,” kirjeldas olukorda Sviridenko. “Eakad on üksildased, neil pole kellegagi rääkida ega kellegi eest hoolitseda ja lindude toitmine on nende ainuke rõõm. See omakorda ärritab naabreid, ja seda õigustatult.”

Mupo tõi probleemi ilmestamiseks telefonivestluse:

Inspektor: “Oleme teiega mitu korda rääkinud, et lindude toitmine on keelatud ja see on karistatav. Miks te seda ikka teete?”

Linnumemm: “Linnukesed on näljas, lendavad akna taga ja küsivad süüa. Kas teil mingitki kaastunnet pole, olete linnuvihkaja.”

Inspektor: “Naabrid kaebavad – maja ümbrus on reostatud, autod väljaheidetega rikutud. Nii ei tohi, saage palun ükskord aru”.

Linnumemm:  “Kes kaebab? Kas see hull mees XX korterist? Ta valetab, valetab, kogu aeg valetab.” (hääl kerkib oluliselt kõrgemaks). ”Valetab. Ma tean, ta vihkab mind. Ta tahab minu korterit endale saada, sellepärast kaebab,” (hääl muutub nutuseks ja järgnebki nutt).

Sviridenko hinnangul pole selliste inimestega võimalik eriti midagi ette võtta, sest selgitamisest, rääkimisest ja sama info kordamisest pole lõppkokkuvõttes ikkagi kasu.

“Ehk on abi meediast, ma väga loodan sellele,” ütles Sviridenko. “Lisaks peaks iga kodanik, kes sellist lindude toitmist näeb, toitjaga rääkima. Selgitama, et linnud saavad oma eluga ise hakkama ja nende toitmine on vale ja ka keelatud”.

Kui linnumemmed aru pähe ei võta, siis ei jää midagi mud üle, kui tuleb esimene ettekirjutus ära vormistada, nentis Sviridenko.

Mupo tuletab meelde, et vastavalt Tallinna linnavolikogus eelmise aasta 28. mail vastu võetud määrusele on linnas vabalt elevate lindude ja loomade toitmine keelatud. Mupol on määruse alusel õigus isikule koostada ettekirjutus ja määrata sunniraha, mille kohaldamise ülemmäär on korrakaitseseaduse järgi 9600 eurot.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

märkus
25. sept. 2021 10:27
Eestis ilmuvad venekeelsed väljaanded sel teemal aga ei kirjuta!
mustamäelane
25. sept. 2021 09:20
Näide ka Mustamäelt. Kuigi on olemas konteinermajad, asetavad mõned elanikud prügikoti konteinermaja kõrvale, kus siis linnud ja tuul prügi laiali ajavad. Põhjuseid võib olla erinevaid. Elanik unustas võtme korterisse maha, ta on allüürnik ja tal polegi võtit. Mõni autoga möödasõitja tõstab oma piknikukoti prügimaja kõrvale. Aga mõni elanik võib diskrediteerida ka koristajat või kojameest, süüdistades hiljem, et jälle on koristamata, kuigi töötaja ei pea 24/7 h seal valves olema.