“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
Loomaaia šimpansidki said koroona vastu kaitsesüsti (0)
27. september 2021
Foto: Inari Leiman

Kuna selgus, et šimpansidel on hambakivi, õpetatakse neid harjaga hambaid pesema.

Loomakliiniku ülemarst dr Aleksandr Semjonov ja tema kolleegid tegid Tallinna loomaaias šimpansitele Bettyle ja Quincyle põhjaliku terviseuuringu. Uuringu läbiviimiseks saabus Belgiast Eestisse ka šimpansite ja gorillade südamete uurimises suurte kogemustega veterinaarkardioloog dr Laurent Locquet.

Südameprobleemid esinevad inimahvidel sageli nii looduses kui ka loomaaedades ning nende varajane diagnostika ja õigeaegne ravi on olulised looma täisväärtusliku elu jaoks. Dr Locquet tuvastas, et mõlemal šimpansil on südameklappides väga kerged struktuursed muutused, mis ei vaja hetkel ravi.

Veterinaaranestesioloog hoolitses, et patsiendid oleks uuringu ajal tuimestatud. Šimpansid on inimese lähimad sugulased, seetõttu olid uuringusse kaasatud ka Põhja-Eesti Regionaalhaigla radioloogid dr Andrei Šamarin ja dr Jelena Gavrilkina. Arstid tegid põhjaliku kõhuõõne ultraheliuuringu, mille käigus tuvastati Bettyl kasvajalaadne moodustis emakas. Betty terviseseisund jääb jälgimisele ja sümptomite ilmnemisel tehakse korduvuuring või vajadusel ka kirurgiline ravi. Tõsisemaid hädasid Bettyl ega Quincyl ei leitud – meie šimpansite tervis on hea.

Selgus aga, et mõlemal šimpansil on probleeme hammastega, mille tõttu ootab neid ühel hetkel ka hambaarsti põhjalik ülevaatus ja hammaste puhastamine hambakivist.

Vahepeal aga õpetatakse šimpanse hambaid harjaga puhastama.

Inimahvid, sh šimpansid on vastuvõtlikud koroonaviirusele, seetõttu vaktsineeriti ka Bettyt ja Quincyt terviseuuringu käigus Pfizeri vaktsiiniga. Inimeste ohutuse jaoks ülevaatuse ajal oli kohal Tartu kiirabimeeskond eesotsas juht dr Veronika Reinhardiga, kes oli igal hetkel valmis komplikatsioonide tekkimise korral sekkuma. Õnneks möödus uuring komplikatsioonideta ja kiirabi meeskond oli toetavaks taustajõuks protseduure läbi viinud loomaarstidele.

Uuringu tegid koostöös Eesti maaülikool, Põhja-Eesti regionaalhaigla ja Tartu ülikooli kliinikum ja veterinaarkardioloog Belgiast. “Need terviseuuringud on järjekordne hea näide, et koostöö annab alati suurepäraseid tulemusi loomade ja looduse eest hoolitsemisel,” sõnas loomaaia direktor Tiit Maran.

Terviseuuringut kajastab lähemalt ka ETV loodussaade “Osoon” täna kell 20.30.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.