"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Sotsiaaldemokraadid võitsid napilt Saksamaa valimised Merkeli partei tulemus jäi ajalooliselt madalale - siin on valimiste kohta kolm huvitavat asja (0)
27. september 2021
Foto Scanpix

Esialgsete tulemuste kohaselt oleks Angela Merkeli kristlike demokraatide liidul oma ajaloo halvim tulemus. Omakorda tõusevad võidule sotsiaaldemokraadid ja rohelised.  

Saksamaa föderaal- või parlamendivalimised tõid eile esile parteimaastiku läbimurde riigis. Siin on kolm huvitavat detaili valimiste kohta.  

1. Suurimad võitjad  

Esialgsete tulemuste kohaselt on suurima erakonnana tõusmas sotsiaaldemokraatlik SPD. Erakond saab 25,7 protsenti häältest.  

Kristlike demokraatide suuruselt teise liidu CDU/CSU tulemus oli isegi ahtam, kui viimased arvamusküsitlused ennustasid.  

Kui tulemusi vaadata toetusmäärade muutuste osas, siis rohelised on esialgsete tulemuste põhjal valimiste suurim võitja. Roheliste poolt anti 14,8 protsenti häältest. Esialgsete tulemuste põhjal suureneb tema toetusosa ligi kuue protsendipunkti võrra.  

Rohelised on valimistulemuste põhjal muutumas keskmise suurusega erakonnaks. Parteile on antud uue valitsuse moodustamisel ülioluline roll.  

Valimiste võitjate hulka kuulub ka SSW partei, mis esindab Taani elanikkonda. Esimest korda üle 60 aasta saab SSW partei Bundestagist ühe koha, ütles Der Spiegel.  

Lisaks suurendas veidi toetust liberaalne FDP, kellel oli esialgsete tulemuste kohaselt 11,5 protsenti häältest. Nii rohelised kui ka liberaalide FDP on avaldanud valmisolekut osaleda ametisse astuvas valitsuses. 

2. Suurimad kaotajad  

CDU/CSU häälte arv jääb 24,1 protsendi juurde. Tulemus kujutab endast halvimat tulemust kristlike demokraatide liidu ajaloos.  

Saksamaal on valimislävi 5%. Vasakpartei Linkeni toetus on häälte künnise alumises otsas, kuid tõenäoliselt jätkab partei siiski Bundestagis. Erakondade toetus on pärast valimisi langenud mitu protsenti. Eelmistel valimistel sai erakond toetust 9,2 protsenti.  

Samuti langes eelmistel valimistel tõusnud parempoolne partei Alternatiiv Saksamaale ehk AfD. Esialgsete tulemuste kohaselt on erakonnal nüüd 10,3 protsenti häältest.  

Valimistega tugevneb Saksa parteimaastiku ümberkujundamine.  

SPD ja CDU/CSU ühine häältesaak tõusis veidi üle 50%. Näiteks 2009. aasta valimistel olid parteide hääled 60 protsendi lähedal.  

3. Lisandus ametiühingu esindaja ja kolme partei valitsus  

Esindajate arvu Saksa liidupäevas ei ole eelnevalt kindlaks määratud. Praeguse teadmise kohaselt võiks Bundestagis olla koguni 740 delegaati, teatas Saksa meedia. Eelmisel liidupäeval oli 709 esindajat.  

Nende tulemuste valguses on valitsuse moodustamiseks vaja kolme erakonda. Valitsusläbirääkimisi on ette ennustatud keerulisteks. Võimalike valitsuskoalitsioonide hulka kuuluvad näiteks „valgusfoor” ja „Jamaica”. Nimed viitavad mis tahes koalitsioonierakondade lippude värvidele.  

„Fooride” hulka kuuluksid Sotsiaaldemokraatlik SPD, Kollane liberaalide FDP ja rohelised.  

„Jamaica” koalitsioonis peaksid võimu hoidma mustad kristlikud demokraadid CDU/CSU, kollane liberaalne FDP ja rohelised.  

Nii SPD kantslerikandidaat Olaf Scholz kui ka CDU Armin Laschet on kinnitanud, et eesmärk on jõuludeks valitsus moodustada. 

Allikas:Yle 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.