"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Rahvusvahelisel merenduskonverentsil vaetakse rohepöörde tuleviku üle (0)
28. september 2021
Foto: Mats Õun

„Euroopa Liit valmistub ökoloogiliseks üleminekuks eesmärgiga saavutada aastaks 2050 kliimaneutraalsus ja aastaks 2030 vähendada süsinikuheidet koguni 55%. Ambitsioonikas plaan sisaldab FuelEU Maritime algatust, mis tähendab, et laevandus kaasatakse esmakordselt Euroopa heitkogustega kauplemise süsteemi (ECETS). Teisisõnu kehtestatakse sektorile lõpuks stiimuleid heitkoguste vähendamiseks. Selline lähenemine toob endaga kaasa põhimõttelised muutused tervele sektorile,“ ütles Eesti Laevaomanike Liidu president Vahur Ausmees.

Kolmapäeval, 29. septembril toimub Tallinnas 17. rahvusvaheline merenduskonverents, mille tänavuseks teemaks on merenduse väljavaated rohepöörde tõmbetuultes. Samuti arutletakse, milline saab olema Rail Baltica mõju Eesti meretransiidi konkurentsivõimele ja missuguseks kujuneb kaupade ning reisijate liikumine Eesti majandusvööl.

Vahur Ausmees usub, et rohepöördest saab järgmise kümnendi peamine väljakutse Euroopa ja Eesti laevandussektorile. „Täna on keskseks küsimuseks, kuidas rohepööret läbi viia niiviisi, et selle käigus säiliks ka sadamate ja laevanduse konkurentsivõime ning ettevõtluse vaim,“ ütles Ausmees.

TalTech Eesti Mereakadeemia direktor ja merenduskonverentsi moderaator Roomet Leiger leiab, et rohepöörde eesmärgid koos tehnoloogia kiire arenguga peavad panema merendusega seotud ettevõtteid endalt küsima eelkõige miks, kuidas ja milliste vahenditega püstitatud eesmärke saavutada. „Üks olulisemaid komponente tekkinud alukorras on omada vajalikke teadmisi ja oskuseid, et leida parimad võimalikud lahendused, mis kestavad kaua ja on päriselt tulemuslikud. Teadmised, oskused ja nende õige rakendamine on vastus tuleviku jaoks, et rohepöördest ei saaks rohepesu,“ märkis Leiger.

Konverentsi tervitussõnad lausub Riigikogu esimees Jüri Ratas. Ettekannetega esinevad teiste seas Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi meremajanduse asekantsler Kaupo Läänerand, Tallink Grupi juhatuse liige Margus Schults, Danish Shipping tegevjuht ja juhatuse esimees Anne Hedensted Steffensen, TalTechi Mereakadeemia professor Ulla Pirita Tapaninen, Rail Baltic Estonia juhatuse esimees Tõnu Grünberg.

Diskussioonipaneelil „Rohepööre merel ja maal“ osalevad poliitiliste parteide esindajad: Kalvi Kõva (SDE), Erki Savisaar (Keskerakond), Tarmo Kõuts (Isamaa), Annely Akkermann (Reformierakond), Martin Helme (EKRE) ning Transpordiameti peadirektor Kaido Padar. Paneeli juhib Urmas Vaino.

Merenduskonverentsist, millega tähistatakse ka septembris toimuvat maailma merepäeva (World Maritime Day), on saanud iga-aastane traditsioon, kus kohtuvad merendus-, transpordi-, avaliku ja akadeemilise sektori esindajad ning ettevõtjad Eestist ja välismaalt, et arutada aktuaalseid merendusteemalisi küsimusi, seada sihte ning pakkuda välja lahendusi, mis oleksid kasulikud nii Eesti majandusele kui ka ühiskonnale laiemalt. Rahvusvahelist merenduskonverentsi on Eestis korraldatud alates 2005. aastast ning selle aja jooksul on konverentsil osalenud üle 2000 eksperdi rohkem kui kümnest riigist.

XVII rahvusvaheline merenduskonverents toimub sel aastal 29. septembril algusega kell 10 Tallink SPA & Conference hotelli konverentsikeskuses. Konverentsi korraldavad Eesti Laevaomanike Liit, TalTech Eesti Mereakadeemia, Tallink Grupp ning Corpore Konverentsid. Rohkem informatsiooni: www.maritimeconference.eu

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.