"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Võrk: majaesise harimine on moodi läinud! Linna abiga muutus tänavu kaunimaks ligi 115 elamu õueala (0)
28. september 2021

Vabaduse väljaku tunnelis saab vaadata sedakorda juba kaheksandat projekti Roheline õu tulemusi tutvustavat näitust, mis annab ülevaate huvitavamatest lahendustest korterelamute õuealadel.

Vaata galeriid (20)

Abilinnapea Eha Võrgu sõnul on hoolitsus õuealade rohelisemaks muutmiseks üha hoogustamas.

“Peenarde rajamine kortermajade ümber on moodi minemas!” ütles Võrk.  “Kui me kaheksa aastat tagasi linna toetustega alustasime, siis sellist soovi väga märgata ei olnud. Nüüdne näitus annab hea võimaluse õnnestunud lahendustest eeskuju võtta.” 

Vabaõhukooli tee 64 korteriühistu juhatuse liikmena võttis abilinnapealt tänukirja ja lillesibulad mulda pistmiseks vastu Marje Braunbrück.

Arborist õpetas puid ja põõsaid lõikama

“Meil sai kahjustada kuusehekk ja kutsusime arboristi, kes andis puude pügamisel juhatust,” rääkis Braunbrück. “Istutasime hortensiaid ja panime jugapuu istiku kasvama.”

Linna varasema toetuse abiga sai ühistu suur õu korraliku aia ümber. “Nüüd on meie avara õue ümber turvaline piire ja korralikud automaatselt lahti käivad aiaväravad, see on meile väga oluline asi!” lisas Braunbrück.

“Kui õu saab kauniks, värviliseks ja ohutuks, nakatab see ka naabreid. Eestimaalane on ju naabrist parem rahvas!” ütles Võrk, kes tõi näiteks Mustamäe majaesised.  

Tänavusel näitusel saab võrrelda nii Vilde tee 88 kui Vilde tee 87 õuealasid.   

“Käime ikka ja vaatame, millega naabrid oma majaesist kaunistanud on,” rääkis korteriühistu Vilde tee 87 esindaja Jelena Zubkova. “Tänavu istutasime näiteks roosegi ja muretsesime lillevaase. Maja juures kasvavad põõsad ja elupuud.”

“Oma maja inimesed üllatasid mind täielikult – juba varakevadel kasvatati lilleistikuid ette ja kui õige aeg, siis koos sibullilledega sai maja ümbrus väga kenaks. Minu meelest on selline linna tugi ikka väga tänuväärne ja läheb õigesse kohta,” ütles  Vilde tee KÜ juhatuse esimees Anne Räpp.

“Meil oli abi vaja hooldusraiega ja sambla tõrjega, millega linn meid ka aitas. Kindlasti osaleme ka järgmisel aastal, sest tegelikult saab selle projekti abil väga palju ära teha ja linn on raha taotlemise teinud ka väga lihtsaks ja mugavaks,” rääkis  Endla 88 KÜ majahaldur Jevgenia Pimenova.

Võrgu sõnul on linn tänavu aidanud korrastada ligi 115 korterelamu ümbrust.

Projekt saab lisatoetust

“Toetust on kasutatud kortermajade ümbruses olevate vanade ja haigete puude eemaldamiseks, lillepeenarde korrastamiseks ning ka uute rohealade rajamiseks,” rääkis Võrk. “Eriti rõõmustav on see, et lisaks lillepeenarde rajamisele on kortermajade ümbrusesse istutatud juba ka marjapõõsaid ja viljapuid ning uueks trendiks on maitsetaimede peenarde rajamine.”

Abilinnapea lisas, et 2013. aastal käivitatud projekti eesmärk on muuta linna elukeskkond atraktiivsemaks ja parandada seeläbi elukvaliteeti.

“Korrusmajade ümbruse haljastamisse panustamine parandab kõigi linlaste elukeskkonda. Täname kõiki projektis osalenud korteriühistuid panuse eest linna ilme kaunistamisel,” ütles Võrk.

Projekti Roheline õu raames aitab linn katta korteriühistute õuealade haljastamise kulusid. Toetuse saamiseks saab taotlusi esitada läbi Tallinna projekti- ja tegevustoetuste infosüsteemi.

“Varasemaga võrreldes on taotluste menetlemine, toetuste määramine ja väljamaksmine kiirem ja mugavam,” lisas Võrk. Menetlus on elektrooniline ning toetust saab taotleda kahe kuu jooksul pärast tegevuste ellu viimist ja nende eest tasumist, lisades kaasa ka enne ja pärast tehtud pildid.”

Haljastustoetust on tänavu makstud 39 923 euro ulatuses ning selle toetusmeetme juurde tuleb lisaeelarvega vahendid veel lisaks, et linna toetust saaksid kõik menetluses olevad taotlused. Lisaks haljastustoetusele saavad Tallinna korteriühistud taotleda linnalt toetust veel rõdude seisundi hindamiseks, tuleohutuse parandamiseks, fassaadide renoveerimiseks ning hoovide korrastamiseks. Aastal 2021 on toetuste jaoks linnaeelarves eraldatud üle 1,3 miljoni euro.

.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.