"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
video Medõde Anna: esitasin avalduse ja kahe nädala pärast oli korter minu (0)
29. september 2021
Anna Volkova. Foto: Albert Truuväärt

“Mu ema kuulis  uudistes, et selline võimalus on olemas. Ta ütles, et proovi esitada avaldus, et äkki  saad korteri. Ma ütlesin, et ei ma ei usu, et ma saan selle korteri, kuna liiga palju inimesi soovivad seal elada. Kuid siiski ma  esitasin avalduse ja kahe nädala jooksul ma sain vastuse, et korter on minu päralt,” rääkis Lääne-Tallinna Keskhaigla õde Anna Volkova saates „Tallinna panoraam“.

Madal palk ning kõrged üürihinnad on peamised põhjused, miks meditsiinitöötajad veel mõned aastad tagasi massiliselt võõrsile pagesid. Et toetada Tallinnas töötavaid arste ja õdesid, hakati pakkuma neile võimalust taotleda linnalt jõukohase hinnaga elamispinda.

Üheksa aastat tagasi Tartust pealinna kolinud Anna on tänaseks arstide ja õdede maja ühetoalises korteris elanud viis aastat. Naise sõnul on see võimalus olnud talle erakordselt suureks abiks.

Kommunaalid pluss üür vaid 130 eurot kuus

Tallinna abilinapea Eha Võrk meenutas, et veel enne, kui linn hakkas  seda maja rekonstrueerima, rääkis üks nooremapoolne meditsiinitöötaja murelikult, et tal ei jää mitte midagi muud üle, kui minna piiri taha, sest ta ei jaksa siin kodumaal eluruumi üürida. “Me räägime ju eesliinitöötajatest ja igal juhul see on üheks oluliseks motivatsiooniks meie eesliinitöötajatele, kelleks kindlasti on nii õed kui arstid,” rääkis Võrk.  “Ja ma rõhutan, et tegemist ei ole mitte ainult Tallinna linnale kuuluvate tervishoiuasutuste nagu näiteks Ida-Tallinna Keskhaigla või Lään-Tallinna Keskhaigla, vaid näiteks ka PERH.  Ikkagi kõik tallinlasi teenindavad meditsiinitöötajad saavad seal omale kodu.”

Nii mõnegi meediku jaoks võimaldab elamine arstide ja õdede majas säästa raha päris oma kodu sissemakseks. Üks ruutmeeter maksab seal kolm eurot. Ühetoalise korteri kohta teeb see koos kommunaalidega maksimaalselt 130 eurot kuus.

Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti haldussektori juht Aire Juhanson usub, et tänu soodsale elamispinnale on nii mõnigi meedik jätnud Soome minemata.

Elav huvi korterite vastu

Viiekorruselises majas on 97 korterit, millest kaks on kiirabikülastuskorterid. Praegu on välja üüritud kõik pikaajalisemaks peatumiseks mõeldud 95  korterit. Korterite vastu tuntakse elavat huvi. Hetkel ootab järjekorras 49  medõde.

“Meil on välja kujunenud selline süsteem, et kui vabaneb korter, siis me pakume seda korterit sama asutuse töötajale, kus oli eelmine üürnik. Kui näiteks Tallinna kiirabitöötaja korteri vabastab, siis mina saadan  Tallinna kiirabis arvel olevate inimeste nimed personalitöötajale. Nemad valivad välja, kellest saab uus üürnik,” täpsustas Johanson. “Osad vahetavad väga kiiresti korterit, on võib-olla pool aastat või aasta seal. Aga samas on ka inimesi, kes elavad seal algusest saati ehk siis aastast 2015.”

Hetkel on Põhja-Eesti regionaalhaigla käes kõige rohkem kortereid lihtsalt, kuna asutus on nii suur. Majas elab 4 arsti ja ülejäänud 91 on medõed. Paljudel elavad korteris ka kaaslased ning lapsed. Ka lemmikloomade pidamine on lubatud. Kui meedik soovib arstide õdede majja korterit saada, siis on esmalt vaja esitada avaldus, kuhu tuleb lisada isikut tõendava dokumendi koopia ja tõend töökohast.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.