"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Mihhail Kõlvart: linn kavatseb lõpule viia nii Tallinna Haigla ehituse kui ka Linnahalli renoveerimise (0)
29. september 2021
Vaade Tallinna linnahallile Foto Mats Õun

„Tallinna haigla projekti arendamine käis viimased aastad päris aktiivselt,“ ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. „Täna me jõudsime juba sellisesse faasi, et lõpusirgel on ka projekteerimise hange ja meie plaan on, et järgmisel aastal oleks ka projekt valmis.“

Kõlvarti sõnul tuli eelmisel nädalal tuli üks positiivne uudis, mis puudutab Tallinna Haigla perspektiivi. „Nimelt Euroopa Komisjon andis teada, et see projekt saab 280 miljonit eurot toetust, seega on tekkinud selgus vähemalt ühe rahastamise allika osas,“ märkis ta.

Kui palju panustab riik?

„Meie lähtume sellest, et toetuse summa on praegu 280 miljonit eurot. Meie jaoks on jätkuvalt üleval küsimus, kui suur saab olema ka riigi osalus selles projektis. Ma tuletan meelde, et selle projekti kogueelarve on 520 miljonit eurot ja see eelarve oli kokku pandud veel enne COVIDi kriisi. Teadaolevalt viimase aasta jooksul on hinnad ehitusturul kasvanud vähemalt 30% ja missuguseks kujuneb lõplik eelarve, on täna raske prognoosida,“ tõdes Kõlvart.

„Esimene asi, mis meid huvitab, on põhimõtteline riigi valmisolek selles projektis osaleda. Ma arvan, et tänaseks ei ole vaja kellelegi enam seletada, miks see projekt on tähtis, mis tähtsus sellel on üleriigilise meditsiini arengus, rääkima ta sellest, et suur osa kui mitte suurem osa haigla klientidest saavad olema inimesed, kes Tallinnas ei ela ehk on teiste omavalitsuste elanikud.“

Tallinna jaoks on see projekt Kõlvarti sõnul prioriteediks ja Tallinn teeb tema igal juhul kõik, et see projekt lõpule hoolimata hetke ebaselgest olukorrast lõpliku rahastamise osas.

„Ma tuletan siiski meelde, et esialgne kokkulepe oli, et Tallinn investeerib 100 miljonit. Seega isegi esialgse eelarve järgi meil kokku on 380 miljonit, aga vajalik summa on 520 miljonit.“

“Tervise- ja tööministrina taotlesin tegelikult ka praegu riigieelarve kõnelustel kokku järgmise nelja aasta jooksul riigieelarvest sada miljonit lisaraha Tallinna Haigla toetamiseks. Praegu me neid vahendeid eelarve protsessis ei leidnud, sel teemal kokkulepet ei ole, aga ma isiklikult pean õigeks, et järgmistel aastatel riik tuleks ka ise rahaliselt appi,” kinnitas tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

Linn otsib aktiivselt rahastusvõimalusi ja teeb eeltööd

Seni, kuni riik pole andnud omapoolset kindlat signaali, kavatseb linn rahastusallikate otsingul läbi vaadata linna teised suuremad investeeringud, millest üks on Linnahalli renoveerimise projekt.

„Eelarvestrateegias on selleks ette nähtud 140 miljonit, sealhulgas 40 miljonit riigi eelarvest ja praegu käib turu-uuring võimalike partnerite leidmiseks. Huvilisi juba on ja kui juhtub nii, et me leiame kaasfinantseerijad või investori, kes võtab endale investeerimiskoormuse, siis on see projekt, kust saab vahendeid kokku hoida ja suunata Tallinna Haigla ehituseks. Aga seda ainult juhul, kui me leiame investori, kes on valmis realiseerima meie kontseptsiooni, milleks on kontserdisaali taastamine ja konverentsikeskuse loomine,“ selgitas Kõlvart. 

Linnapea vastas ka rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse kriitikale, mille kohaselt pole Tallinn suutnud aastate jooksul realiseerida riigi poolt projekti läbi viimiseks määratud 40 miljoni euro suurust toetust.

„Sooviks tuletada meelde, et viimase kolme aasta jooksul menetles Euroopa Komisjon riigiabi luba. Ilma selle dokumendita ja komisjoni otsuseta ei olnud õigust Tallinnal investeerida ja seda objekti ehk Linnahalli renoveerida. See otsus tuli alles mõni kuu tagasi, rääkimata sellest, et selle perioodi jooksul oli meil leitud ka teine lahendus koostöös Tallinkiga, aga kahjuks COVIDi kriis muutis oluliselt meie plaane,“ meenutas Kõlvart.

„Ei saa öelda, et Tallinna linn pole projektiga tegelenud või et venitas selle realiseerimisega, samas pole me tänase päevani saanud kindlat signaali, kuidas riik soovib ja kavatseb osaleda Tallinna Haigla projekti realiseerimisel. Meie plaan on jätkuvalt mõlemad objektid lõpule viia.“

Linn teeb projektide lõpule viimiseks igapäevast tööd, et rahastusotsuste lõpliku kinnitamise korral saaks kiirelt reaalse ehitustööga algust teha.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.