“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
Täna algab linnakunstifestival PÖÖRA! (0)
29. september 2021
Linnakunstifestival Pööra (29.09.2021) Foto Mats Õun

Täna Tallinnas algava linnakunstifestivali PÖÖRA! kandev teema on rohepööre ehk inimtegevuse põhjustatud kliimamuutuste (tagasi)pööramine tasakaaluseisu. Linnakunstifestival PÖÖRA! avatakse 29. septembril kell 16 algava kuraatoriekskursiooniga, kuhu on oodatud kõik huvilised. 

Vaata galeriid (27)

Kuraatoriekskursioon alustab Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi hoovist, kuhu on püstitatud installatsioon „Lummavad kohtingud“. Edasi liigub jalutuskäik kuraatoritega Balti jaama, kus saab tutvuda installatsiooniga „Torupööre“. Ekskursioon lõppeb Vabaduse väljakul, mille hõivas installatsioon „Mõttepaus“ ja kus kell 17.30 toimub ka Tallinn Music Weeki linnafestivali avakontsert. Esinevad ERRi Segakoor, Estonia Seltsi Segakoor ja Tallinna Kammerkoor. 

Kell 18.00 algab jazziklubis Philly Joe’s Tallinn Music Weeki vestlusring Tallinna arengu teemadel – debateerivad Tallinna valimisnimekirja esinumbrid, ettevõtjad ja kultuurivaldkonna esindajad. Kell 19.00 jätkub linnakunstifestivali PÖÖRA! üritus Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis, kus avatakse ka muuseumi vastvalminud skulptuuriaed.

Linnakunstifestivali PÖÖRA! kuraatorid on Ljudmilla Georgijeva ja Mae Köömnemägi. 

Linnainstallatsioonid täiendavad linnaruumi 29. septembrist 8. novembrini ning kutsuvad linnaelanikke kaasa mõtlema ning installatsioone aktiivselt kasutama. Ühtlasi saavad installatsioonid 29. septembrist 3. oktoobrini kestva festivali Tallinn Music Week linnalava-kontsertide toimumispaikadeks. PÖÖRA! on osa Eesti Arhitektide Liidu arhitektuurile ja linnaruumile pühendatud 100 aasta juubeliprogrammist. Projekti korraldatakse koostöös Tallinna linnaga. 

Linnakunstifestival PÖÖRA! on üleskutse nägemaks kliima ja ökoloogia alal säästvamaid võimalusi, teadlikkuse suurendamiseks ning sel teemal arutluste pidamiseks.

Installatsioon „Lummavad kohtingud“, mis rajati Kultuurikilomeetri ja Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi hoovi vahelisele alale, koosneb viiest eriilmelisest osast, mis pakuvad tegevust nii inimesele, loomale-linnule kui ka putukale. Nende seas on näiteks taimelava, linnutorn ja sammasjalgne. Lisaks loodussõbralikule tampsavile kasutati ehitusel betoonitehaste ülejääke ja tootmispraaki, mulda, taimi, tellisepuru. Installatsiooni autorid on Laura Linsi ja Roland Reemaa (LLRRLLRR). 

Balti jaama kõrvale kerkis installatsioon „Torupööre“ ehk hüpotees suletud materjaliringiga linnast, kus saab uue linna ainsaks materjaliks olla vaid juba olemasolev linn ise. Tegemist on linnaruumist eemaldatud torupiiretest sõrestikkonstruktsiooniga. Installatsioon koosneb 646 meetrist torupiiretest, mis korjati Tallinnast kokku 2021. aasta suvel. Ideega tulid välja Diana Drobot, Kertu Johanna Jõeste, Päär Joonap Keedus, Berta Kisand, Karolin Kull, Mari Poom, Ra Martin Puhkan, Siim Tanel Tõnisson, Emma Pipi Penelope Visnap.

Vabaduse väljaku hõivab installatsiooni „Mõttepaus“ raames 2999 puitpakku – mõttepausiks ja puidu eluea tsükli pikendamiseks. Autor Mark Grimitlihti nägemuse järgi saab „Mõttepausil“ mõtiskleda meie maa puude käekäigust ja võimalikust tulevikuvaatest, või lihtsalt olla. Hiljem antakse puitpakk oma tavapärasesse tsüklisse tagasi. 

„Mõttepaus“ hõivab Vabaduse väljakut 29. septembrist 03. oktoobrini, installatsioonid “Lummavad kohtingud” ja “Torupööre” rikastavad linnaruumi 8. novembrini. PÖÖRA! installatsioone kasutatakse festivalil Tallinn Music Week linnalavadena. 

Projekti toetavad Kultuurkapital, Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet, Kultuuriministeerium, Tallinna Strateegiakeskus.
Installatsioonide valmimisel on toeks Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum, Saviukumaja, FRAMM, Waymark, Signaal TM, Ramirent Baltic, JCDecaux Eesti, Mediarent
Täname: Tampsavi töötoas osalejad, Kiili Betoon, Johannes Säre, Kalev Ramjalg, Juss Heinsalu, Stuudio Kuidas, Lions Club Tallinn Reval, Tallinn Music Week, Elina Tommik, Edwin Smagin, Andra Palla, Sander Kõiv, Elise-Irene Lesnment, Sofia Robbe, Hanna Mia Sooman, Anna Maria Teras, Merili Aitsam, Mari Liis Aader, Marily Pern, Saskia Krautman, Karin Malm, Terke Kram, Meri-Ly Luik, Nicole Reitsakas, Liisa-Lotta Pahkma

Eesti Arhitektide Liidu juubeliaasta suurtoetaja on Floorin / Forbo. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.