“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
Eesti õpetab Euroopa riike ühendama vaimse tervise spetsialiste (0)
30. september 2021
Foto: Pixabay

„Vaimse tervise probleemid nagu depressioon ja ärevus on Euroopas üheks levinumaks töövõimetuse põhjuseks. Spetsialistidel on kitsaskohad ja arenguvajadused hästi teada, aga huvikaitse ja poliitika kujundamisemiseks on vaja partnerit kes suudaks selle teadmise koondada ja edasi anda,“ rääkis MTÜ VATEK (Vaimse tervise ja heaolu koalitsioon) juht Ott Oja.

Maailma terviseorganisatsiooni (WHO) eestvedamisel luuakse neljapäeval üleeuroopaline vaimse tervise koalitsioon, mis koondab ühtsele platvormile kokku Euroopa riikide vaimse tervise organisatsioonide ühendused, vahendab BNS.

Eesti on hetkel üks väheseid riike Euroopas kus selline koalitsioon juba eksisteerib ja kes saab oma kogemusega ka teistele kasuks olla. 

Selleks loodi Eestis juba kaheksa aastat tagasi vaimse tervise organisatsioone koondav seltsing ja hiljem MTÜ VATEK (Vaimse tervise ja heaolu koalitsioon), millest on kujunenud oluline vaimse tervise valdkonna eestkõneleja ja partner poliitika kujundamisel. Eesti näol on tegu ühe Euroopas ainulaadse kogemusega, mida VATEK-i juht Ott Oja ka neljapäevasel Brüsseli kohtumisel teistele riikidele tutvustab. 

„Ühe põletava küsimusena näeme vaimse tervise probleemide stigmatiseerimise vähendamist, et inimesed julgeksid abi otsida ja probleeme õigel ajal teadvustada,“ tõi Ott Oja ühe olulise valdkonna prioriteedi välja. „Tahame vältida olukorda, kus psühhiaatrite järjekorrad on pikad ja abisaamine raskendatud. Selleks tuleks probleemiga selle algstaadiumis tegeleda kui abiandjate ring saab oluliselt laiem olla. Tänaseks on näiteks perearstid kenasti kaasatud, aga ennetamine ja märkamine võiks alata veelgi varem, juba kohalikul kogukondlikul tasandil,“ nentis Oja. 

WHO algatus riigiti koonduda ja vaimse tervise probleemidele ühtselt läheneda on kriitilise tähtsusega kogu valdkonna arengus. Koalitsiooni eesmärgiks on aidata kaasa vaimse tervise teema prioriteetsuse kasvule ning tõsta elanike ja poliitikakujundajate teadlikkust vaimse tervise olulisusest: ei ole tervist ilma vaimse terviseta.

„Järjest enam teadvustatakse stressi, ärevuse, depressiooni jt. vaimse tervise probleemide laastavat mõju inimese tervisele tervikuna ja mõistetakse, et selle lahendamiseks on vaja kaasata ühiskond tervikuna. Lisaks tervisevaldkonnale on sellega seotud ka haridus-, majandus-, sotsiaal- ja paljud muud valdkonnad,“ rääkis Oja.  

Eestis on VATEK tähistanud juba aastaid vaimse tervise kuud, et tuua igal aastal mõne teema fookusesse ja tutvustada inimestele abi saamise võimalusi. VATEK on ka oluline partner poliitikakujundamisel ning teeb koostööd erinevate ministeeriumitega. Näiteks oli VATEK oluline partner sotsiaalministeeriumile vaimse tervise rohelise raamatu koostamisel.  

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.