“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
toidu raiskamise vastu võitlemise päev Toidupanga juht: see on õudne, kui palju toitu raisatakse (0)
30. september 2021

“Maailmas läheb raisku 40 protsenti toodetud toidust. Põllumajandus sektor on ka seal sees ja  10 protsenti maailma kasvuhoonegaasidest tuleb just toidu raiskamisest. See on õudne ja seda on lihtsalt liiga palju,” ütles Toidupanga asutaja ja juht Piet Boerefijn.

Igal aastal läheb maailmas toodetud toidust 1/3 raisku ehk prügikasti, samas kasvab inimeste arv, kellel on toidust puudus. Toidujäätmete teke ja toiduraiskamine on aktuaalsed ka Eestis. Toidupank näitas täna, kuidas päästetud toidust saab suurepäraseid lõuna-, aga miks ka mitte õhtusööke korraldada.

“Valmistasime tänase toidu sellest, mida Toidupangalt saime,” rääkis tippkokk Peeter Pihel. “Teisipäeval sõitis kaubik ette ja siis me lihtsalt vaatasime ja nuputasime, mida teha annab. See on kindlasti teistsugune väljakutse, kui restoranis roogi valmistada. Seal võtad lihtsalt külmiku lahti ja sul on olemas palju valikuid. Siin saime kasutada ainult päästetud toitu, mis loomulikult valikuid kitsendab. Muidu on väga põnev, nukraks teeb see, et see kaubik oli väga suur ja toitu väga täis.”

Eestis on pea 300 000 absoluutses ja suhtelises vaesuses elavat inimest, kes vajavad toiduabi. Viimasel aastal on lisandunud suure võlakoormaga perekondi ja teisi, kes on raskustesse sattunud koroonaviiruse levikust tingituna.

Tallinna abilinnapea Betina Beśkina sõnul see ongi paradoks, et ühelt poolt on meil väga suur toiduraiskamine, aga teisalt on üha enam toiduabi vajavaid  perekondi. “Tallinnas on toiduabi vajajad kordades kasvanud,” lausus ta. “Pandeemia ajal kaotasid paljud töö ja sissetuleku, nemad sattusid automaatselt sõltuma toiduabist. Kui nüüd vaadata tagasi, siis enne pandeemiast sai Tallinnas toiduabi kuskil veidi üle 2000 inimese, kui praeguseks on see arv kasvanud juba viie tuhandeni.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.