"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Alatalu: 16 aastat troonist kinni hoidmist tõi Saksamaa poliitikasse stagnatsiooni (0)
01. oktoober 2021
Toomas Alatalu. Foto: Mats Õun

„Nad on ju võimul olnud peaaegu 16 aastat ja kui me mõtleme üldse sellele numbrile 16, siis Nõukogude Liidus istus tollane riigijuht Leonid Brežnev ju teatavasti võimul 18 aastat ja kõik me nimetame seda stagnatsiooniperioodiks,“ märkis Toomas Alatalu Saksamaa kantsleri Angela Merkeli pika võimuperioodi kohta.

„Nii, et küllap varem või hiljem hakkab pihta ka jutt sellest, et tegelikult Saksamaa ja Euroopa Liidu juhtiva riigi poliitika stagneerus. See on tegelikult juba väga tõsine hinnang, mida varem või hiljem hakatakse kasutama ja siin on oma tõepõhi all.“

Saksamaa valimistulemusi kommenteerides märkis välispoliitika ekspert Toomas Alatalu, et praegusele võimuparteile sai saatuslikuks liiga pikk võimul oleku aeg.

“Kui hinnata nende valimiste tulemus, siis ma juhiks tähelepanu ühele momendile, mida ei ole piisavalt täheldatud. Küsimus on selles, et tegemist oli ju tegelikult niinimetatud suure koalitsiooniga. Kaks suurt parteid panid oma jõud kokku. Kui nüüd lähtuda Saksa valija seisukohast, siis see, et paljud täna ei ole selle tulemusega rahul ja nõutakse kristlike demokraatide juhi tagasiastumist, tuleneb ju sellest, et mõlemad parteid on korraga võimul ja valija jaoks on neid raske eristada,“ nentis Alatalu.

Toomas Alatalu sõnul ei maksa unustada asjaolu, et enne Angela Merkeli kuueteistaastase perioodi teket oli Saksamaal niisugune seis, et üks kahest suures parteist korjas valimistel 35-43 protsenti häältest ja teine vastavalt vähem. „Aga viimastel kümnenditel või viimaste valimiste ajal olnud niimoodi, et üks korjab teisest napilt rohkem hääli ja ka praegu on mäng selles, et üks sai siis 25, teine sai 24 protsenti – see on siis kokku praktiliselt ainult ju pool elanikkonnast,“ tõdes Alatalu, kelle sõnul said nüüd võimaluse võimule pürgida ka rohelised ja vabad demokraadid.

Merkel võib ametis püsida veel mitu kuud

Kuna Saksamaa koalitsiooniläbirääkimised on traditsiooniliselt veninud vähemalt kahe-kolme kuu pikkuseks on Alatalu hinnangul täiesti võimalik, et Angela Merkel jääb kantsleri ametisse kuni aasta lõpuni.

„Me oleme Saksamaaga nii või teisiti seotud ja nüüd tuleb oodata seda, kes saab ikkagi Saksamaa uueks välisministriks ja milliste kaartidega ta hakkab mängima. Konkreetsest isikust sõltub palju, nii, et selles mõttes on Saksamaa valitsuse kokkupanek on ikkagi tõsine probleem kõigile, sest keegi ei tea, kes nüüd täpselt saab ja milline tema poliitika tegelikult on,“ sõnas Alatalu.

Samas ei maksa kogenud välispoliitikaeksperdi sõnul unustada ka seda, et mandaat on ikkagi suhteliselt lühike – neli aastat – ja kui praegu kulutatakse ära veel kaks-kolm kuud selleks, et lihtsalt kaubelda, on see omamoodi väga tõsine probleem ja seis maailmas tegelikult seda ei luba.

„Teatud mõttes on Saksamaa praegu üldse suurest poliitikast vähemalt mõneks nädalaks väljas,“ nentis Alatalu.

Venemaa valimistulemuste puhul on palju küsitavusi
„Nii nagu meil, oli ka Venemaal sel korral kasutusel elektrooniline hääletamine. Mul on õigus oma valikut muuta – täna meeldis mulle üks mees, aga homme mõtlen ümber ja asendan selle teise nimega. Niisugune ümberhääletamise protseduur on kogu siis selle süsteemi kihva keeranud ja siin on ikkagi põhimõtteline küsimus. See ei olegi ikkagi valijate võrdsus, kui üks saab oma häält muuta seal kahe-kolme päeva jooksul ja teised, kes siis nii-öelda paberi või sedelitega hääletavad, seda muuta ei saa,“ arutles Toomas Alatalu.

„Mis aga puutub venemaa valimistesse tervikuna, siis ma tahaks öelda seda, et õhtul kella kuue ajal oli osalusprotsent 41,7, aga hommikul, kui hakati kokkuvõtteid tegema, oli see protsent üle 52,“ kirjeldas Alatalu, kelle sõnul on suureks küsimuseks see, kustkohast nii suur hulk hääli juurde tuli.

„See on omaette probleem ja ma ei ole siiani näinud ka valimistulemust näiteks niisuguses tundlikus kohas, nagu seda on Krimm. Seal on ka teisi probleeme, mida meil ei ole räägitud ja mida ikkagi tasub teada. On olemas ikkagi säärased riigid nagu Abhaasia, Lõuna-Osseetia ja Transnistria, mille liidrid ikkagi isiklikult käisid hääletamas Vene riigiduuma valimistel.  Nii, et ma olen ühe riigi juht ja ma lähen veel hääletan teise riigi territooriumil ja teise riigi parlamendi poolt,“ muigas Alatalu.

Suurbritannia näide – ärimeeste võim käib poliitikute omast üle

BREXITi- järgselt töökäte-puudusega võitleva Suurbritannia teemadel rääkides sõnas Alatalu, et on kaks seltskonda, kellest kõik otsused sõltuvad –  need on poliitikud ja ärimehed.

„Lihtne näide –  Ameerika Ühendriikides endine president Trump sai keelu avaldada midagi Twitteris, aga kelle käest ta selle keelu sai? Mitte riigi ega uue presidendi käest, vaid selle keelu pani seesama ettevõte, nii, et poliitikat teevad siis ikkagi suured ärikorporatsioonid. Ja seesama Inglismaa probleem ka juba tegelikult paljus taandub sellele samale asjale, et üks on siis poliitikute visioon ja poliitikute poolt tehtud otsused, aga teine on see, mida siis ikkagi dikteerib suur äri ja suur kapital selle juures,“ leidis Alatalu.

„Paljud põhimõtteid ju tegelikult praegu muutuvad ja murduvad ja kõige lihtsam näide on siin see kurikuulus tööjõu vaba liikumine, mis oli ju loosungiks praktiliselt kaks aastakümmet, aga näete, piisas ühest pandeemiast, ühest üleilmselt levivast tõvest ja kõik riigid hakkasid sedasama vaba liikumist piirama,“ nentis ta.

„Nüüd tulebki siis sedasama loosungit ikkagi korrigeerida, sest poliitiline pilt ja otsustajate ring on järsult laienenud. See uus otsustajate ring või seltskond tuleb kõik omavahel kokku viia ja lahenduste osas kokku leppida, siin lahus tegutseda on võimatu.“

Põhjalikum arutelu samadel teemadel on huvilistele kättesaadav Pealinna podcastist.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.