"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Tallinna vaated saavad avatuks Kadrioru pargi juht: peab tegema need vaateaknad, millega paned inimese lihtsalt väevõimuga vaatama- näe, vaata mis seal on! (0)
04. oktoober 2021

Tallinna bastionide vööndis võeti ette mitmeid puuhooldustöid, et haljastus ei varjaks vanalinna vaateid. Haljasaladel tehti eelmisel aastal inventuur ning käesoleva aasta lõpuks soovitakse teostada kõik vajalikuks tunnistatud hooldus-ja kujundlõikused.

Tallinna kesklinna ja vanalinna pargid on küll ajalooliselt nii kujundatud, et sealt näeks olulisi linna vaatamisväärsusi, kuid tänaseks päevaks on paljud sellised aknad meile looduse poolt suletud.

“Meie vaated on umbe kasvanud, me oleme kahjuks ära kaotanud järjepidevuse,” sõnas Tallinna Kadrioru pargi juht Ain Järve. “Iluaiandus vajab hoolt, me oleme harjunud sellega, et tuleme parki ja ütleme, siin on alati niimoodi olnud, aga looduses pole kunagi asjad lihtsalt ise samamoodi,”

Loodus kasvab ja muutub ning linnakeskkonnas on vaja inimese poolt pidevat hoolt, et vaateid hoida.

“Kui ma vaatan mööda seda alleed, siis ma näen Russalkat, aga kui ma ei hooldaks seda hobukastani alleed, siis ma täna seda ju ei näeks,” lisas Järve. “See on järjepidev töö, iga kolme aasta tagant pead sellega tegelema ja piirama. Peab tegema need vaateaknad, millega paned inimese lihtsalt väevõimuga vaatama- näe, vaata mis seal on!”

Eelmisel aastal aga kaardistati kõik vaated, mida taastada ning aasta lõpuks peaks kõik kujundlõikused olema tehtud. Paksu Margareta juures polnud näiteks vasakpoolset müüri osati enne kujundlõikust isegi näha. Skoone Bastionil on aga puud varjamas Oleviste kiriku torni.

Suuri puid ei soovi loomulikult keegi maha võtta, kuid näiteks paljudes parkides esinev harilik jalakas on juba nii haigestunud, et nende võrra saaks nii mõnegi vaate taastada.

“Tegelikult oleme me terve bastionaalvööndi hooldustöödega läbi käinud,” sõnas Tallinna keskonna ja kommunaalameti haljastuse osakonna juhataja Kristiina Kupper . “Üks toredamaid vaateid on Hirvepargi Falgi tee poolselt trepilt Pika Hermanni tornile. Samuti on võimalik nüüd Hermanni näha ka Linda kuju juurest, mis vahepeal oli suletud. Ka Toompargist avanevad taas erinevad vaated.”

Tulevikus tuleb jälgida, et uut haljastust istutades oleks läbi mõeldud, et need vaateid varjama ei hakkaks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.