“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
Kes auditeeriks e-valimisi? (0)
04. oktoober 2021
Foto Pixabay

Palju kirgi kütnud vaidlused e-valimiste turvalisuse ümber saavad edaspidi vaid hoogu juurde. Rahvusvahelist auditit nende usaldusväärsuse ja turvalisuse osas pole õnnestunud korraldada, kuid vähemalt plaan oli võimas.

Nõnda nagu veel mullu novembris raporteeris riigi küberturvalisuse juht Raul Rikk ametlikus keeles, olnuks auditi üks fundamentaalsemaid eesmärke “valimiste infosüsteemide küberturvalisuse tagamine terviklikumalt ja senisest oluliselt kõrgemal tasemel”.

Lihtsalt öeldes pidanuks audit kõik nõrgad kohad üles otsima ja siis teatama, et e-valimised on turvalised, või siis mitte. Samuti pidanuks üle vaadatama e-valimiste lähtekood ning seda turvatestitama. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hange audiitori leidmiseks kukkus aga läbi lausa viiel korral.

Miks kellegagi lepinguni ei jõutud, ehkki rahvusvaheliselt tundsid IT-ettevõtted huvi, vajaks omaette analüüsi. Võimalik, et põhjuseks sai riigihankeid korraldav seadusandlus. Ametliku põhjusena on esitatud, et e-valimised ongi nii unikaalsed, et keegi ei soovinud tegeleda.

Teisalt tuleks audiitori otsimisega kindlasti jätkata, sest võib vaid ette kujutada, milline ažiotaaž puhkeb e-valimiste ümber taas pärast peatseid kohalikke valimisi. Tulgu tulemus milline tahes. Kokkuvõtteks ei tohiks meie e-valimissüsteem ikkagi olla selline, et ainult seda haldavad IT-spetsid on võimelised asjast aru saama.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.