"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
FOTOD AVAMISEST Salme kultuurikeskus kutsub teatrisse ja laulma (0)
04. oktoober 2021

Salme kultuurikeskuses on nüüd lisaks teatritele kaks blackboxi saali ning uues suures köögis kokkab sama firma, kes teeb süüa ka valitsusele.

Vaata galeriid (84)

Eile avas taas oma uksed põhjalikult uuendatud Salme kultuurikeskus. Kuni kestab linnateatri uhkemaks ehitamine, annab teater etendusi just siin. “Keskuse suur saal pakub linnateatri näitlejale suurel laval mängimise võimalust, mida meil varem nii mahukalt pole olnud,” ütles linnateatri näitleja Evelin Võigemast (pildil). “Tänu suure saali uuendatud lavale oleme publikule ja parterile lähemal, nii et ei teki distantsi. Ma arvan, et publik, kes on just sellepärast käinud linnateatris, et näitleja oleks lähedal, saab selle tunde Salme suure saali esimestes ridades hästi kätte.”

Võigemast kinnitas, et ka Salme ülemised kaks uut blackbox’i on väga head ja Tallinn saanud juurde kaks head mängupaika. “Kui linnateater kunagi Laiale tänavale tagasi kolib, sünnib neist saalidest rõõmu kindlasti ka teistele, sest ruumid on väga head,” ütles ta. “Saalid on küll veidi väikesed – endale ehk meeldiksid suuremad –, kuid väga mõnusad ja seal on hea mängida. See on igal juhul lisaväärtus, kui kogu linna mängusaale arvestada. Ka logistiline asukoht keset Kalamaja on hea, on ju siinne kant juba ammu linna tuiksoon!”

Rahvatantsija Ülle: nüüd saavad Kullaketrajad trenni teha seal, kus ennegi

“Salme Kultuurikeskuse taasavamine on väga tore, sest nüüd saavad Kullaketrajad teha trenni seal, kus ennegi,” rõõmustas rahvatantsija Ülle saates “Tallinna panoraam”.

“Väga põnev päev oli, ma ei olnud väga ammu Salmes käinud. Saime lastega Marioneti  teatri etendust vaadata ja see kohvik Leelo on nii ilus, et tahaks kindlasti   tulevikus sinna sööma minna,” lausus pereema Gerda, kes lastega avamist väisamas käis.

“Salme taasavamine tekitab ikka häid emotsioone, siin on ju nii palju huvitavaid üritusi olnud, siin olid minu nooruse ajal peod ja igasugused muud üritused, meenutas Rita.

Uus küte ja ventilatsioon

Saalides on ka uus heli- ja valgustehnika. “Mulle meeldib öelda, et Salme on nüüd üks tehniliselt paremini varustatud kultuurikeskusi Eestis,” lausus kultuurikeskuse direktor Sten Svetljakov. “Näiteks suurde saali ostetud projektor maksis 90 000 eurot ning selliseid on Eestis vaid kaks. Seega ettevõtmisi, mida meie saalis teha ei saaks, naljalt enam ei leidu!”
Võigemast lisas, et ka lavastajatel ja kunstnikel on uutest saalidest palju rõõmu. “Juba Kristjan Suitsu lavakujundus lavastusele “Balti tragöödia” on selline, mida vanalinna väikestes saalides poleks kunagi saanud teha,” selgitas ta. “Kristjan Suits näitab väga hästi, milleks ta võimeline on, kui jagub ruumi – kujundus on väga uhke!”

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi kinnitusel on Salme isegi rohkem kui teater: “See on kogukonna kultuurikeskus!”
Uuenenud Salme kultuurikeskus on avatud kõigile. “Mulle meeldib “Tallinn 2035″ arengustrateegia lause: linn võiks olla inimese tagahoov,” rääkis Svetljakov. “Ka Salme kultuurikeskus võiks olla teine kodu, kuhu alati tulla. Nõnda tegime remondi teise etapi raames korda nullkorrusel asuva Leelo kohviku, mis on olnud kultuuriinimeste legendaarne kogenemispaik.”

Remondi lõppjärgus oleva kohviku uksed loodetakse avada oktoobri jooksul. Kokku läks kohviku remont maksma 900 000 eurot. “Paigaldati uus küttesüsteem ja ventilatsioon, ehitati täismõõtmetes suur köök,” ütles Svetljakov. “Mul on hea meel, et meie koostööpartner Jahh Catering OÜ, kes toitlustab näiteks ka rahvusraamatukogu ja vabariigi valitsust, teeb kõik toidud ise, nullist alates.”

Salme kordategemise maksumus ühes lavatehnika ja mööbli soetamisega ulatub üle kolme ja poole miljoni euro. “Müts maha linna ja linnavaraameti ees, kes on nii palju panustanud – nad tegid, mida nad pidid tegema ja veel palju enamat, meile vastu tulles ja kultuurikeskuse iseärasusi kuulda võttes,” rääkis Svetljakov. “Kui linnateatril või mõnel teisel kollektiivil toimus proov, tegid ehitajad neid töid, mis ei tekitaks lärmi. Teistel aegadel omakorda võeti ette mürarikkamad ülesanded – käis tugev meeskonnatöö.” Svetljakovi sõnul tuli koroonaaeg tegelikult kasuks, sest kultuurikeskused pidid piirangute tõttu olema teatud aja suletud ning nii võis rahulikult remonti teha.

Lavastustele rohkem ruumi

2018. aastast alanud remondi käigus uuendati maja katus. “Lisaks rajasime tantsusaali asemele kaks blackbox’i tüüpi saali,” mainis Svetljakov.

Uue kuue said majas mitmed paigad, näiteks tehti täisremont huviringide ruumides. Värskendatud sai ka teist korrust. “Uuendasime suurt lava – kui seni oli Salme kultuurikeskusel itaalia stiilis sügav lava, mis ulatub publikust kaugele taha, on nüüd võimalik lava ettepoole tuua,” lausus Svjetakov. “See sobib väga hästi meie ruumides tegutsevale linnateatrile, kellele meeldib publiku lähedal mängida, et vaatajatega paremini kontakti saada.”

Linnateatri direktor Mihkel Kübar ütles, et on tehtuga rahul. “Kui võrrelda Salmet enne ja pärast renoveerimist, on see teatri mõttes öö ja päev,” märkis ta. “Esiteks sai remondiga tõstetud suure saali tehnilist võimekust ning kaks uut teatrisaali üleval avardavad Salme pilti ja võimalusi ka tulevikus. Kahe uue saali loomisega on kultuurikeskus saanud juurde väga väärtuslikud kohad mitte ainult teatri mõistes, vaid ka üritusturundus- ja kultuurimaastikul.”

Kübar tunnustas ka lavapikendust, mis oli linnateatri sooviks juba mõnda aega. “Eeslava annab võimaluse, et neid lavastusi, mis olid inimestele armsaks saanud Põrgulaval, on võimalik Salmesse üle viia,” selgitas ta. “Jääme ju veel mitmeks aastaks Salmesse ja see annab meile avaraid kunstilisi võimalusi – kui vajame suure sügavusega klassikalist itaalia lava, on see olemas, ning kui on soov mängida eeslavaga teist tüüpi etendusi, on ka see võimalik.”

Kübar avaldas heameelt, et Salme on linnateatri lahkesti oma maja ruumides vastu võtnud. “Me ju hõivame päris suure osa majast,” nentis ta. “Tundub, et oleme omavahel ehitamas päris kena silda ning liigume sinnapoole, et ei ole jäika institutsionaalset erinevust – püüame sel perioodil maja võtta oma majana kõige paremas mõttes. Tuleviku peale mõeldes võiks see linna kontekstis olla hea näide, kuidas kaks justkui erinevat asutust tegutsevad ühes hoones küll sunnitud olude tõttu, aga tegelikkuses suudavad teineteisele abi, head koostööd ja lisandväärtust luua ka sisu mõttes. Ma näen, et siin on omad võlud, ning usun, et meie koostöö jätkub kenasti.”

Paigad noodikogudele

Ruumid on nüüd väga hästi korda tehtud ja järgmisena on plaanis uuendada ka sisu, et rohkem inimesi taas Salmesse tee leiaks. “Selleks küsime küsitluste ja intervjuude käigus, milliseid teenused inimesed soovivad, ja hakkame seda siis ellu viima,” rääkis Svetljakov. Tahame, et inimesed ka ise meie juurde tulevad ja ütlevad näiteks: kuulge, te võiksite pakkuda lastele rohkem tegevusi! Nagu iial ei saa valmis Tallinna linn, nii on Salme kultuurikeskusega – ikka on kuhugi areneda. Näiteks on moodi läinud ühemehešõud, mis vajavad väiksemat ruumi, mitte suurt lava. Kõigi nende muutuste keerises tahame võimalikult paljude inimestega kaasa mõelda ja paremaks muutuda. Huvikollektiividele annab palju juurde juba ruumide esteetiline välimus, lisaks saavad kümme meie laulu- ja tantsukollektiivi nüüd oma ruumidesse jätta näiteks noodikogud ja muud ladustamist vajavat materjali.”

Veel sel aastal algab Salme kultuurikeskuse remondi kolmas etapp. “Ootame hanke väljakuulutamist, et remontida majatagune estakaad,” lausus Svetljakov. “Kui praegu teavad kõik, et majja saab tulla sammaste juurest mööda treppi, siis edaspidi on mugav sisse tulla ka maja tagant. Tagakülg tehakse samaväärseks ja ilusaks kui maja esikülg: paigaldatakse uus valgustus, muudetakse trepilahendust ning lisaks tuleb tõstuk, mille abil on võimalik asju mugavamalt transportida. Edaspidi saab tõstuki abil näiteks kaubiku üles tõsta kuni lavaukseni ja inventari siis otse ruumi viia. See meeldib iseäranis teatritele, kuna dekoratsioonid kardavad niiskust.”

Keskuse lähedale tuleb ka õueraamatukogu

Salme kultuurikeskuse ja Kalamaja põhikooli vahele paigaldatakse aiapaviljon, kus on valgustus ja riiulid Kalamaja elanike enda annetatud raamatutega.

Möödunud aasta kaasava eelarve raames võitis Põhja-Tallinnas küsitlusel Kass Augusti promenaad. “Umbes 500 häälega tuli kolmandale kohale ettepanek rajada Kalamaja põhikooli juurde õueraamatukogu, kus hubane olemine tooks õpilased ruumist välja ja samas saaks ka kogukonna tegevusi korraldada,” ütles Salme kultuurikeskuse direktor Sten Svetljakov. “Nõnda otsustasime Salme kultuurikeskuse, Kalamaja põhikooli ja kohaliku kogukonnaga projekti ikkagi teoks teha – on ju paljudel meist kodus raamatuid, mida teist korda ei loe. Rõõmuga võib öelda, et saime rahastuse ja loodame oktoobri jooksul õueraamatukogu sisse seada.”

Salme kultuurikeskuse ja Kalamaja põhikooli vahele paigaldatakse aiapaviljon, milles on valgustus ja riiulid. Õueraamatukogu on avatud kultuurikeskuse lahtiolekuaegadel ehk kella 8-22 ning inimestel on võimalik sinna raamatuid tuua ja koju võtta. Esimesed sadakond raamatud on ringlusse suundumiseks juba olemas ning kohalikke oodatakse tooma Salme kultuurikeskuse infolauda juurde raamatuid, mida endal enam vaja ei lähe.
Paljudele tuleb ehk üllatusena, et vastrenoveeritud Salme kultuurikeskuses on juba pikka aega tegutsenud päris oma teater. Suvel mängis Salme teater väga edukalt ja publikurohkelt George Bernhard Shaw’ komöödialavastust “Südamete murdumise maja” lennusadama jahisadamas ja maarahvamajades.

“Jäänud on veel paar etendust Salme kultuurikeskuses 6. ja 13. oktoobril algusega kell 19,” ütles Salme teatri peanäitejuht Kristjan Arunurm. 15. oktoobril kell 19 etendatakse Nõmmel Von Glehni teatris koostöös Tammsaare teatriga Jordi Galcerani humoorikat kontoripõnevikku “Grönholmi meetod”. Varasemast ajast on repertuaaris Arvo Mägi komöödia “Neli õuna”, festivalidel auhindadega pärjatud Slawomir Mrožeki satiiridraama “Suvepäev” ning lastelavastus “Salapärane loom”, mida sobib koos jõuluvanaga hästi ka asutuste jõulupeoks tellida.

“Ettevalmistamisel on ka täitsa uus jõulutükk ja dramaturgiaklassiku Neil Simoni komöödia “Päikesepoisid”, peagi läheb töösse veel õige mitu lavatükki,” lisas Arunurm. “Huvilised – olgu siis lavapisiku või tellimissooviga – saavad teatriga ühendust võtta info@salmeteater.ee ning lavastuste kohta lisateavet leida salmeteater.ee või Facebooki Salme teatri lehelt. Seega: kõik algajad teatrihuvilised vanuses 11-111, otsige meid üles!”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.