"Kui vanasti said inimesed tänaval petta, siis nüüd internetis."

Joosep Kaasik, Põhja prefekt
Tallinna eestkostel olevate inimeste arv tõuseb iga aastaga (0)
05. oktoober 2021

“Uuest aastast tekib sotsiaal- ja tervishoiuametisse terve osakond, kus töötavad spetsialistid erinevatest valdkondadest, sest eestkoste puudutav varalisi küsimusi ja erinevaid juriidilisi küsimusi. Eestkoste seadmine ja pikendamine jääb linnaosadesse, see on seadusest tulenev kohustus kohalikel omavalitsustel, siis läheb juhtum ametisse ja ameti spetsialistid tegelevad edasi,” rääkis abilinnapea Betina Beškina.

Senine sotsiaaltöötaja praktika eestkoste teostamises näeb ette tegevusi seinast seina,  alates ahju kütmisest lõpetades Venemaalt või Soomest pensioni kätte saamisega, sinna vahele võib mahtuda ka kinnisvara müük. Kõigiks ülesanneteks, mis on kohtumäärusega pandud, ei pruugi sotsiaaltöötajal olla pädevust. 

“Ülesanded on kirjeldatud ikkagi väga laialt: varatoimingud, isiku huvide ja õiguste kaitse. Reaalselt see tähendab ikkagi, et tuleb inimest pidevalt külastada, aru saada, mida ta soovib, mida ta vajab. Kui tal on kohtumenetlus pooleli, siis tema õigusi esindada kohtus, kui on vaja arsti juures käia, käia arsti juures,” selgitas olukorda sotsiaal- ja tervishoiuameti projekti koordinaator Maarika Maasikas-Tõkke.

Hetkel on linnal üle 400 eestkostel oleva inimese, tasapisi nende inimeste arv ka tõuseb ning linnaosade sotsiaaltöötajate töömaht ei võimalda enam kõige ja kõigiga tegeleda, samuti jääb teinekord puudu pädevusest. Olukorra leevendamiseks luuakse uuest aastast Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti juurde täisealiste eestkoste teostusega tegelev osakond, kuhu kuulub ka näiteks raamatupidaja või jurist.

Eestkostetav võib olla inimene, kes vaimse tervise halvenemise tõttu ei suuda end enam esindada ega enda huve kaitsta. Kohus määrab eestkostja, lähedaste puudumisel võib selleks võib olla ka kohalik omavalitsus. Eestkoste on siiski äärmine meede.

“Eestkoste võtab ikkagi ära õiguse oma elu üle otsustada iseseisvalt. Eestkoste on tegelikult abistatud või toetatud otsustamine. Ennekõike tuleb pakkuda sobivaid sotsiaal- ja tervishoiuteenuseid ja leida muid lahendusi,” rääkis Maarika Maasikas-Tõkke.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.