"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
telia statistika II samba pensionirahade väljamaksete ajal aktiveerusid ka küberpätid (0)
06. oktoober 2021
Telia küberturbe valdkonna juht Aigar Käis. Foto: Scanpix

„Õngitsuskirjade ja -rünnakute kaudu püüavad küberkurjategijad inimestelt välja petta nende pangakontode paroole, et seejärel juba üle võtta pangakontod ning need rahast tühjendada. Nägime septembri alguses selliste rünnakute kahekordset kasvu ning eeskätt olid need suunatud just pangaklientide vastu,“ selgitas Telia küberturbe valdkonna juht Aigar Käis.

Samal ajal kui tuhandete inimeste pangakontodele hakkasid laekuma pensioniraha väljamaksed II sambast, muutusid tunduvalt aktiivsemaks ka küberpätid, selgub Telia poolt koostatud küberintsidentide statistikast. 

Aigar Käisi sõnul kasvas II samba pensionirahade väljamaksete ajal sisuliselt kaks korda erinevate õngitsusrünnakute arv. Kurjategijate üks kõige levinumaid skeeme on seejuures libakirjade levitamine, millega püütakse jätta mulje, nagu kirjutaks pank oma klientidele, paludes täpsustada oma konto paroole ja salasõnu.  

Aigar Käisi kinnitusel levib enamus küberrünnakuid ja õngitsusskeeme just e-kirjade teel. „Telia e-posti turvafiltrid tõkestavad igal nädalal Eestis ca 5 miljoni kahtlase sisuga e-kirja jõudmise adressaatideni,“ lisas Käis.

Telia küberturbe valdkonna juhi sõnul ei tohiks inimesed kunagi avaldada oma kasutajakontodega ega krediitkaartidega seotud andmeid – nagu (PIN koodid ja salasõnad – telefonikõne või e-kirjas oleva info peale.

„Ükski pank, sidefirma, veebipood, ametiasutus ega muu ametlik ettevõte ei palu kliendil kunagi oma salasõnu, PIN-koode ja krediitkaardi numbreid telefoni teel edastada või sisestada neid e-kirjast lähtuvale veebivormile. Seega on oluline meelde jätta, et kõik rahaasjad toimuvad panga keskkondades ning interneti ja kõneteenustega seotud asjad sideoperaatori keskkondades,“ rõhutas Käis.

Mida saavad inimesed veel ise ära teha, et internetis veedetud aeg oleks võimalikult turvaline?

  • Ära kasuta lihtsaid salasõnu ning ära jaga oma salasõnu kellegagi;
  • Kasuta oma kontode kaitseks mitmeastmelist (2FA/MFA) kinnitamist;
  • Kodune info jääb koju. Ära anna seda välja võõrastele ei tänaval ega internetis;
  • Tasuta asju pole olemas. Suhtu tasuta pakkumistesse, loosimistesse ja kingitustesse umbusklikult;
  • Uuenda oma seadmed ja hoia nende tarkvara ajakohasena. Puhasta need kõigist oma andmetest enne seadme taaskasutusse andmist;
  • Vaata üle oma sotsiaalmeedia privaatsussätted ehk kes ja millise iseloomuga infot tohiksid sinu kohta teised inimesed näha;
  • Kasuta usaldusväärseid seadmeid ja internetiühendust oma informatsioonile ligipääsuks;
  • Võimalusel kasuta salasõnade haldusvahendit nagu Lastpass, Lockwise, 1password, Keepass jt;
  • Kasuta legaalset ja usaldusväärsest allikast saadud tarkvara.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.