"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Koroonaaeg andis tõuke tehnoloogiate arengutele Jaanus Vahesalu: startupilik lähenemine peaks saama tavaliseks ka traditsioonilistes majandusharudes (0)
06. oktoober 2021

“Sa pead olema pidevas muutumises, minema ka turukäitumise ja tarbijakäitumisega kiirelt kaasa, olema hästi paindlik. Ja tõenäoliselt selline startupilik lähenemine, et kus sa tõesti mängid kiirelt ringi oma äritegevuse, peaks saama tavaliseks ka traditsioonilistes majandusharudes,” ütles Tallinna Ettevõtluskeskuse juht Jaanus Vahesalu.

Traditsioonilise Tallinna ettevõtluspäeva üritused toimusid sel aastal alateema “Muutuste lainel” vaimus, sest viimased kaks aastat koroonakriisi on tugevasti mõjutanud ettevõtjaid ja ettevõtlust. Naistele treeninguid pakkuv Shalini Mody on üks nendest, kel tuli oma firma GraceFit tegevuses koroonakriisi alguses suuremad muutused sisse viia. Kui varasemalt toimusid treeningud saalides, siis nüüd on suur rõhk online treeningutel digiplatvormidel.

Koroonaaeg andis tõuke tehnoloogiate arengutele

“Meil olid juba enne ka online videod olemas, aga kui pandeemia algas, siis järsku sellest kümnest- kahekümnest osalejast, mis meie treeningsaalis tegime, läks täiesti live treeninguteks online’i, kus meil osaleb 100 kuni 700 inimest korraga,” kirjeldas olukorda GraecFiti treener ja looja Shalini Mody. “See tegi väga ligipääsetavaks treenimise ja liikumise igal pool Eestis kõikidele, seda ka hinna suhtes. Võib-olla ei kulu enam nüüd nii palju aega spordiklubisse minekuks, see on selline lihtne ja loomulik viis treenimiseks.”

Ka ettevõtluse- ja turundusspetsialistid kinnitavad kui ühest suust, et koroonaaeg andis suure tõuke just tehnoloogiate arengutele. “Minu arust see koroonaaeg praegu aitas seda, et ta sundis meid tegema tohutu hüppe digitaalsetele lahendustele – e-poed, kojuvedu, hübriidkoolitused või online-koolitused ja kohtumised ja kaugtöö. Kõike seda see tänane koroonaaeg toetas kõvasti, aga ma ei ole kindel, et see on see, mis jääb,” lausus Marketingi Instituudi tegevjuht Anu-Mall Naarits.

“Jätkusuutlik ressurssidega ümberkäimine, kasutada olemasolevat, mitte tekitada juurde uusi koormisi keskkonnale, ühiskonnale, et see peaks olema sellise uue mõtteviisi alge,” lisas Tallinna Ettevõtluskeskuse juht Jaanus Vahesalu.

Just viimasega tegeleb ka selle aasta ettevõtlusauhindade nominent MTÜ Uuskasutuskeskus, mis koroona ajal oli sunnitud sulgema oma poed. See viis omakorda e-poe avamiseni.

“Kuna meie kõik kauplused olid kinni, siis e-poe avamiseks oli päris õige aeg. Meil oli tööjõuressurss olemas, et seda kõike teha. Koroona kõrgajal oli lausa 10 000 toodet e-poes müügis,” rääkis Uuskasutuskeskuse tegevjuht Diana Paakspuu.

Uue projektina tuli kriisi ajal Uuskasutuskeskus välja unikaalsete kogumismajadega, mis on paigaldatud Eesti suurimatesse linnadesse. Tallinnas on hetkel üks selline kogumismaja Balti jaama turuplatsil.

“Nende kogumismajade mõte on, et inimesed saavad tuua majja 24/7 iseteeninduslikult asju, mida nad enam ei vaja, aga mis on endiselt korralikud ja mida saaks saata uuele ringile,” selgitas Paakspuu.

Muutused ettevõtluses näitavad selgelt, et ärimudelid, mida traditsiooniliselt oleme harjunud nägema, enam ei toimi. Tänane ärimudel on lühenenud 30 aasta pealt kuue aasta peale ja protsess kiireneb veelgi.

“Sa pead olema pidevas muutumises, minema ka turukäitumise ja tarbijakäitumisega kiirelt kaasa, olema hästi paindlik. Ja tõenäoliselt selline startupilik lähenemine, et kus sa tõesti mängid kiirelt ringi oma äritegevuse, peaks saama tavaliseks ka traditsioonilistes majandusharudes,” nentis Jaanus Vahesalu.

Parima töökohtade looja auhinna sai mobiilsusplatvorm Bolt

Et motiveerida ja julgustada ettevõtlusega tegelema, on oma osa mängida ka ettevõtluspäeva traditsioonilisel osal, ettevõtluse auhindade väljaandmisel. Seekord jagati need välja kategooriates, mis iseloomustavad kõiki Tallinna jaoks olulisi valdkondi. Parima töökohtade looja auhinna sai mobiilsusplatvorm Bolt.

“Ma usun, et töökohtade loojana on Bolt tõesti palju vaeva näinud. Värbamisprotsess täna ei ole sugugi lihtne. Need töötingimused, töö olemus ja Boldi populaarsus kindlasti on see, mis toob meile palju häid töötajaid,” ütles Boldi sõiduteenuse juht Eva Liisa Rikkas.

Aasta arendusprojekti auhinna sai aga Tallinna Sadam Vanasadama kruiisiterminali ja katusepromenaadi ehitamise eest.

“See on hoone on kasutuses aastaringselt ja avatud ka linnaelanikele. Seal olid paljud hirmud, et kuidas see vastu võetakse, kas see üles leitakse. Need hirmud on praegu selle sama auhinnaga ümber lükatud, see läks tööle ja sellest on väga hea meel, väga hea meel,” rõõmustas Tallinna Sadama arendusosakonna juhataja Hele-Mai Metsal.

Teised auhinnad anti välja koostööprojekti, aasta turismiteo, ökouuenduse, tulevikulahenduse ja särava startija kategoorias. Rahalisi auhindu ei jagatud, olulisem on tunnustus ja märkamine, et ettevõtjaid innustada edasi tegutsema.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.