“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
kas tuleksid toime 45 euroga? Linn tegi riigile ettepaneku suurendada toimetulekutoetust (0)
06. oktoober 2021
Foto Scanpix

„Täna otsustas Tallinna linnavalitsus pöörduda sotsiaalkaitse ministri poole  palvega analüüsida toimetuleku piiri määra suurust, et see oleks kooskõlas elukallidusega,“ ütles abilinnapea Betina Beškina.

Mustamäe linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonna juhataja Ly Rüüs ütles, et kui vaadata tänaseid hindu, on toetuse praegune summa nii või teisiti ajale jalga jäänud.  “Kahtlemata see toetab inimese toimetulekut paremini, kui seda natukene tõsta, selles ei ole kahtlust,” lausus ta.

„Viimati muudeti toimetulekupiiri aastal 2019, aga kõik me oleme märganud, et elektri hind on hüppeliselt kasvanud, see mõjutab kõiki eluvaldkondi ja kogu elanikkonda ja eriti valusalt lööb see just toimetulekuraskustes inimesi,“ tõdes Beškina.

Toimetuleku piiri kehtestab valitsuse ettepanekul riigikogu ja hetkel on see pere ainsale või esimesele liikmele 150 eurot kuus, järgnevale 120 ja lapsele 180 eurot kuus.

Elektrihinna tõus mõjutab toimetulekut

Praegu kehtivaks toimetulekupiirist peaks piisama nii ravimite, majapidamiskulude, toidu kui kõige muu eest tasumiseks aga elektri hind mõjutab abilinnapea hinnangul enamikku neist kuluartiklitest ja selle valguses tuleks toetuse summa üle vaadata.

„Statistikaameti andmetel maksab minimaalne toidukorv Eestis 105 eurot kuus, see tähendab seda, et teiste igapäevaste kulutuste tegemiseks peaks jätkuma toimetulekutoetust saaval inimesel 45 eurost. Ma usun, et ei ole vaja pikemalt arutleda selle üle, kas on võimalik saada mitmekesist ja täisväärtuslikku toitu 105 euro eest või kõiki muid kulusid katta 45 euro abil ja seega oleme kindlalt seisukohal, et toimetulekutoetuse piiri tuleks tõsta,“ ütles Betina Beškina.

Siinkohal on Beškina sõnul oluline mainida, et toimetulekutoetuse saajad pole homogeenne inimgrupp, halbade asjaolude kokkulangemisel võib selleks saada igaüks meist ja toetuse saajad moodustavad läbilõike kogu ühiskonnast.

„Kõige enam on nende seas siiski töötu pereliikmega peresid, lastega peresid, üksikvanemaga peresid ja peresid, mille mõnel liikmel on vähenenud või piiratud töövõime,“ selgitas Beškina.

Linn pakub sissetulekust sõltuvat toetust

Tallinna elanikud saavad lisaks riiklikule toetusele taotleda ka linna enda kehtestatud, sissetulekust sõltuvat toetust. „Selle aasta esimesel poolel sai linnapoolset toetust pea 5000 inimest kogusummas 460 000 eurot. Riiklikku toimetulekutoetust on Tallinnas taotlenud pea 2000 peret ja kokku on toetuste summa olnud 2,5 miljonit eurot,“ märkis abilinnapea.

Linnavalitsus kinnitas hiljuti ka uue eestkostega seotud korra, eestkostetavate arv linnas on oluliselt kasvanud – kahe aastaga kasvas see rohkem kui 20 %.

„Kui kaks aastat tagasi oli neid inimesi 330, siis täna on neid inimesi juba üle 400. Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuametisse luuakse 1. jaanuarist uus osakond, kuhu tulevad spetsialistid, kes hakkavad teostama eestkostet. Eestkoste seadmine ja pikendamine jääb jätkuvalt linnaosadesse,“ ütles Beškina.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.