“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
Maarjamäe lossipargis saavad vaegnägijad osa kirjeldustõlkest (0)
06. oktoober 2021
Maarjamäe loss. Foto: Albert Truuväärt

Valge kepi päevaks ehk 15. oktoobriks on Maarjamäe lossipargis valminud lahendused vaegnägijatele liikumiseks nii Maarjamäe lossi kui tutvuma nõukogudeaegsete monumentide välinäitusega.

15. oktoobril kell 11 ja 23. oktoobril kell 14 toimuvad vaegnägijatele mõeldud kirjeldustõlkega ekskursioonid lossipargis nõukogude monumentide välinäitusel. Need algavad Maarjamäe lossi peaukse eest, vahendab BNS.

Ekskursioonid on nägemispuudega inimestele ja nende saatjatele tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine tellimus@ajaloomuuseum.ee.

Maarjamäe lossipargis asuvatest muuseumidest ning sise- ja väliekspositsioonidest tehti koos vaegnägijate sihtrühma esindajatega valik, mida esmajärjekorras tutvustada ja kuidas tagada ligipääs meie erilisse ajalookeskusesse. Just monumentide välinäitus pakkus nägemispuudega inimestele huvi, kuna skulptuur on kergesti teiste meelte abil vaadeldav.

Kirjeldustõlkega audiogiid nägemispuudega inimestele keskendub põhjalikumalt viiele märgilisele skulptuurile. Lühikirjeldused ja liikumisjuhised on antud kõigi eksponeeritud 21 monumendi jaoks. Mastaapsematest, pea nelja meetrini kõrguvatest monumentidest tehti lisaks reljeefsed pildid ning need on seeläbi kombatavad.

Valmis pargiala tutvustav metallkaart ning paigaldati liikumist hõlbustavad maamärgid. Kogu projekti vältel tehti tihedalt koostööd sihtrühma esindavate konsultantide Sülvi Sarapuu ja Kai Kunderiga, kellega sobivamaid ligipääsetavuse lahendusi testiti. Projekti vedas ning monumentide audiokirjelduse ja ajalookeskuse liikumiskirjelduse tõlgiks oli ajaloomuuseumi haridusvaldkonna juht Liisi Selg.

15. oktoobrist eksponeeritakse ka esmakordselt Eestis just pimedatele ja vaegnägijatele mõeldud 3D saviprintimis-tehnikas ajaloolise Maarjamäe lossi maketti. Taas-ehitas lossi nii nagu me seda täna teame keraamik Lauri Kilusk. Maketti saavad kõik külastajad kombata ja sellega tutvuda lossi suvesaalis.

Ajaloomuuseumi kodulehele on lisatud põhjalikud liikumiskirjeldused nägemispuudega inimestele, kes soovivad muuseumi välinäitust ja Maarjamäe lossi külastada.

Audiogiide ja kombatavaid pilte monumentidest saab laenutada muuseumi kassast. Suurematele gruppidele soovitab muuseum tellida kirjeldustõlkega ekskursiooni, kas monumentide pargis või juba varasemalt valminud tuuri Tallinna vanalinnas.

Projektis osalesid ja seda toetasid Liisi Selg, Kai Kunder, Sülvi Sarapuu, Lauri Kilusk, Olaf Räim, Kärt Kelder, Andres Ratassepp, Riho Ints, Inge-Lauri Teder, Artur Räpp, Eesti pimedate raamatukogu, Black Box Studio OÜ, Nefster OÜ, Mantikore Stuudio, Signaal OÜ, Riksen OÜ, kultuurkapital.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.