"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
kohalike omavalitsuste valimised Valimisjaoskondades eraldi vaktsineerimistunnistust valijatelt ei nõuta ja seda ei kontrollita (1)
06. oktoober 2021
Foto Albert Truuväärt

„11. oktoobrist kuni 17. oktoobrini toimuvad kohaliku omavalitsuse volikogude valimised. Uut on sel  korral nii palju, et enam ei ole valija seotud konkreetse jaoskonnaga, vaid saab hääletada oma elukohajärgse linnaosa kõigis jaoskondades,“ ütles linnasekretär Priit Lello, kelle sõnul on jaoskondi igas linnaosas üle kümne, et valimiste protsessi inimeste jaoks mugavamaks muuta.

Inimeste jaoks, kes valimisjaoskondades kohapeal hääletada ei saa või ei soovi, avaneb esmaspäeva hommikul elektrooniline hääletaine, mis kestab laupäeva õhtuni välja.

„Oluline muudatus, mis sobib ka koroonatingimustesse on see, et pikeneb kodus hääletamise aeg.  Inimesed, kellel ei ole võimalik tulla hääletama jaoskonda ja puudub soov või võimalus elektrooniliselt hääletada, saavad hääletada kodus. Selleks peab olema mõjuv põhjus – tavapäraselt on selleks liiklumiraskused või tervisest tulenevad piirangud,“ selgitas Lello.

„COVIDis  olevad inimesed – püsige kodus, me tuleme teie juurde koju!“ lisas Lello, kelle sõnul toimub kodus hääletamine reedest, 15. oktoobrist kuni pühapäeva, 17. oktoobrini ning kõik soovijad peavad sellest oma elukohajärgsele linnaosale aegsasti teada andma.

„Elektrooniline hääletamise koha pealt on hea teada, et soovi korral saab pühapäeval valimisjaoskonnas kohapeal oma häält muuta,“ ütles linnasekretär.

Hääletamisõigus on kõigil Tallinna elanikel, kes on registreeritud rahvastikuregistris Tallinnasse, nende seas ka EL kodanikud ja välismaalased, kes elavad Eestis pikaajalise elaniku elamisloa või alalise elamisõiguse alusel.

Eelhääletamine algab esmaspäeval ja kestab laupäevani. See toimub peamiselt suuremates valimiskeskustes, mis jäävad suurematesse kaubanduskeskustesse ja neid on Lello sõnul kokku 31.

„Alates reedest (15.oktoobrist) on kõikides teie linnaosades paiknevates jaoskondades võimalik hääletada alates 12st ja pühapäeval (17. oktoobril) alates 9st hommikul kuni kella 20ni õhtul,“ märkis Lello, kelle sõnul saab kõige täpsema info valimisjaoskondade kohta Tallinna kodulehelt.

„Valijal on oluline silmas pidada, et inimene hääletab nende kandidaatide poolt, kes kandideerivad tema ringkonnas. Ringkondasid on kaheksa, nagu ka linnaosasid ja pole tähis, millisesse jaoskonda lähete oma linnaosas, kõigis saate valida oma ringkonna kandidaatide poolt,“ ütles Lello.

Tallinn on võtnud  kasutusel rohkem ettevaatusabinõusid, et viia valimised läbi maksimaalselt nakkusohutult – näiteks jaotatakse jaoskondades maske. Eraldi vaktsineerimistunnistust valijatelt ei nõuta ja seda ei kontrollita.

„Kui olete haige või tunnete end halvasti, hääletage kodus elektrooniliselt või siis tellige valimiskast endale koju,“ soovitas linnasekretär. „Inimesed, kes ei soovi hääletada siseruumis – teie jaoks oleme rakendanud uuendusega välialadel hääletamise võimalust Tallinna kuues linnaosas, teavitused on üleval linna kodulehel ja riigi valimisteenistuse lehel“.

Valimised lõppevad 17. oktoobri õhtul ning siis algab kohe ka häälte üle lugemine. Valimistulemused plaanitakse kinnitada ja teatavaks teha 19. oktoobril.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

variant
7. okt. 2021 20:15
https://www.telegram.ee/maailm/soome-terviseameti-peaarst-oleme-arutanud-et-2-susti-saanud-voiksid-end-paremaks-kaitseks-koroonaga-nakatada Viimase idee pakkus välja Taani epidemioloog Lone Simonsen väljaandele Science antud intervjuus, öeldes, et kahe doosiga vaktsineeritud võiksid lasta end veel parema immuunsuse saavutamiseks koroonaga nakatada. See võiks toimida n-ö kolmanda vaktsiinidoosina.