“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
ettepanek valitsusele Helve Särgava: korteriühistud on aastaid oodanud vaidluste lahendamise komisjoni (0)
08. oktoober 2021
Helve Särgava Foto Ilja Matusihis

Tallinna linnavolikogu otsustas teha valitsusele ettepaneku algatada korteriühistute vaidluste lahendamise seaduse eelnõu menetlemine. Seadus võimaldaks korteriühistutes tekkida võivaid erimeelsusi lahendada kohtu asemel vastavas komisjonis. See on vaidluse osapooltele lihtsam, odavam ja kiirem moodus.

Tallinna linnavolikogu aseesimehe Helve Särgava sõnul on korteriühistud aastaid oodanud sellise vaidluste lahendamise komisjoni loomist, mille otsustel oleks seaduslik jõud ja neid saaks täita sarnaselt teiste komisjonide otsustega.

„Taolise komisjoni kasuks räägivad mitmed asjaolud: lihtsam menetlus, tekkinud vaidluse otsust ei pea kaua ootama, materiaalsed kulutused väikesed, komisjonis nähtub ka, milliseid sätteid on korteriühistute seaduses vaja muuta, kui sarnased vaidlused hakkavad korduma,“ loetles ta.

„Väheoluline pole ka see, et taolise komisjoni olemasolu vähendab kohtute koormust. Loodan, et valitsus toetab ja mõistab korteriühistute igati õiglast ja seaduslikku soovi,“ lisas Helve Särgava, kes on varem pikalt töötanud ka kohtu esimehena.

Praegu on korteriühistu liikmeks oleval korteriomanikul või juhatusel korteriühistu valitsemisega seonduvate probleemide lahendamiseks ainus võimalus avalduse esitamine maakohtule, mis on aga kulukas ja ajamahukas protsess.

Korteriühistute vaidluste lahendamise seadus on vajalik, kuna korteriomaniku ja korteriühistu vahelise vaidluse lahendamisel ei saa abi üürikomisjonist, sest selle pädevus on korteriomaniku ja üürniku vaheliste vaidluste lahendamine.

Samuti ei sobi asja lahendamiseks lepitusseadus, mis eeldab mõlema osapoole (korteriomaniku ja korteriühistu) nõusolekut vaidlus lepitusega lõpetada. Väheoluliseks ei saa pidada ka asjaolu, et komisjonile avalduse esitamine on jõukohane kõikidele korteriomanikele ning seaduse tasandil kohtuvälise organi loomisega luuakse võimalus saada täitedokumendiks olev komisjoni otsus lühema ajaga (maksimaalselt kolm kuud) ja väiksemate kuludega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.