"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Uus tervisekeskus toob arstiabi kodule lähemale Põhja-Tallinna elanik Reno Hainla: võimalus kodu lähedal arstil käia on eriti oluline eakamaile (1)
08. oktoober 2021
Põhja-Tallinna tervisekeskus Foto Aleksander Gužov

Põhja-Tallinna tervisekeskuse uues majas saab teha röntgen- ja ultraheliuuringuid ning anda proove. Esimesel korrusel hakkavad tööle ka apteek, prillipood ja kohvik.

Vaata galeriid (52)

Aadressil Sõle 63 valminud valges neljakorruselises Põhja-Tallinna tervisekeskuses on kerge orienteeruda, sest avar aatrium lubab sisenedes pilguga haarata kõiki korruseid.

Keskuses hakkavad lisaks perearstidele haigeid vastuvõtma ka Lääne-Tallinna keskhaigla eriarstid ja spetsialistid. Samuti saab uues majas teha röntgen- ja ultraheliuuringuid ning anda proove.

Põhja-Tallinna elaniku Reno Hainla sõnul on võimalus kodu lähedal arstil käia eriti oluline eakamaile.

„Tervisekeskuse valmimine on meie elanikele väga hea uudis,“ ütles Hainla. „On ju eluliselt oluline, et asjatundlikku arstiabi saab oma elukoha lähedalt.  Mõtlen juba sellegi peale, et ka oma perearst võiks samas keskuses olla. Olen maja näinud –see on väga atraktiivne! Minul on kodust jalgsi uude tervisekeskusse viie kuni kaheksa minuti tee, kuid ka bussipeatused jäävad keskuse lähedale.“

Senise Kopli polikliiniku asemele kerkinud tervisekeskuse säravvalge maja on võrreldav 2018. aastal avatud Mustamäe tervisekeskusega, mis kuulub samuti Lääne-Tallinna keskhaiglale.

Lääne-Tallinna Keskhaigla juhi dr Arkadi Popovi sõnul loob uus tervisekeskus head tingimused, et pakkuda Põhja-Tallinna ja ka laiemalt Tallinna ja Harjumaa elanikele kvaliteetset patsiendikeskset tervishoiuteenust.

„Lisaks ilusatele ja tänapäevastele ruumidele on uue tervisekeskuse tugevus, et seal hakkab tööle lai valik häid spetsialiste, alustades perearstidest ja jätkates mitmete nõutud erialade arstide ja teiste spetsialistidega, samuti saab kohapeal teha levinumaid uuringuid. Kõik see aitab kaasa, et patsient saaks mugavalt ja ühest kohast kätte kogu vajaliku ambulatoorse tervishoiuteenuse,“ märkis Popov.

“Võrreldes selle polikliinikuga, mis siin samas kohas oli, on see hoopis teine maailm,”sõnas  Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. “Selline lähenemine annab meile julgust arvata, et saame hakkama ka suuremate projektidega nagu Tallinna Haigla.”

“Emotsioonid on päris laes praegu, sest käisin siin viimati, kui ehitustolm oli kõikjal laiali ja nüüd on olukord kardinaalselt teine,” rääkis Lääne-Tallinna keskhaigla hambravikliiniku juhataja Krista Vapper. “Nii meie osakonna ruumid kui kõik teised ruumid näevad välja väga ilusad ja kaasaegsed ning siinsed lahendused saavad olema väga ägedad.”

Korrused nagu peo peal

Arhitektuuribüroo Visuaal arhitekt Indrek Saarepera sõnul annavad ruudukujulised hooned paindlikke võimalusi. „Soovisime luua loomulikule valgusele avatud siseruumi, kus korruste vahel silmside tekiks ja kuhu valgus pääseks katuseakendest,” selgitas arhitekt. “Läbi nelja korruse avanev Põhja-Tallinna tervisekeskuse aatrium annab avarust ja hõlbustab orienteerumist, töökabinetid paiknevad mööda majaserva.”

OÜ Vanalinna Ehituse juhatuse esimees Kaidur Karba sõnul aitavad päikesepaneelid katusel elektrit kokku hoida  Fassaadi külge on aga kinnitatud päikesekaitse ribid, mis hoiavad eemal liigse kuumuse. “Projekteeritud ventilatsioon on sobiv ka koroonaviiruse levimisviise arvesse võttes,“ lausus Karba.

Spetsiaalsed tehnosüsteemid luuakse hambaravile, samuti on arvestatud röntgeniuuringute tõttu ka kiiritust kinnipidavate avatäidete ja seintega.

Ratastoolisõbralik hoone

Esimesel korrusel on lisaks garderoobile ja registratuurile ka apteek, prillipood ja kohvik. „Eraldi sissepääsu ja terrassiga kohvik jääb kasutamiseks kogu linnarahvale,“ rääkis Saarepera. „Teisel korrusel on diagnostikakabinetid, analüüside vastuvõtud ja ambulatoorne arstiabi ning kolmandal-neljandal hakkavad tööle perearstid. Ratastooliga pääseb ligi kõikidesse ruumidesse, lävepakke segamas pole. Hoone kahte lifti saab samuti ratastoolis sisse sõita.“

 Kuigi Põhja-Tallinnas on krunt Mustamäega võrreldes väiksem, saab õuelgi mugava seljatoega pinkidel mitmekesise haljastuse keskel jalga puhata. Paarikümne kohaline autoparkla on viidud nullkorrusele.

„Kaks kolmandikku maja keldrikorrusest on töötajate parkla all, samuti mahuvad nullkorrusele riietusruumid,“ ütles Saarepera. „Välisfassaadil ülalpool kasutatud roostes terasplekk ehk Corten teras muutub ühtlaseks heleruugeks, mis ajaga pisut tumeneb. Rooste annab materjalile kaitsekihi, kuid läbi see ei roosteta!“

Patsientidele avab Põhja-Tallinna tervisekeskus uksed aasta lõpul. Hoone projekteeris Esplan OÜ ning ehitasid OÜ Mapri Ehitus ja OÜ Vanalinna Ehitus.

Olemas ka hambaarstid ja psühholoog

*Põhja-Tallinna tervisekeskusesse luuakse vastuvõturuumid kaheksale perearstikeskusele ning Lääne-Tallinna keskhaigla eriarstidele ja erialaspetsialistidele.

*Plaanide kohaselt hakkavad tervisekeskuses tööle veel hambaarstid, endokrinoloog, nina-kõrva-kurguarst, sisehaiguste arst, kirurg, uroloog, nahaarst, taastusarst, psühhiaater, samuti õed, ämmaemandad, füsioterapeut, massöör ja psühholoog.

*Keskus hakkab patsiente vastu võtma juba aasta lõpus.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Therese Klaussen-Piibar
28. jaan. 2022 18:47
Tere! Mu ema ootab juba pikka aega, et arsti juurde pääseda, kuid kaugel asuvatesse polikliinikutesse ei saa teda tervisliku seisundi tõttu viia. Ta elab kohe Sõle polikliiniku kõrval. Sooviksime teada, kas patsientide vastuvõtt Sõle polikliinikusse juba toimub? Minu e-mail: teresakullam@gmail.com LugupidamisegaTheresa

Seotud artiklid