"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Iru hooldekodu uus maja pakub turgutavat kodutunnet (0)
11. oktoober 2021

Uues õendusabi pakkuvas ja dementsetele mõeldud hoones on ka lava, kus muusikud, laulukoorid ja teatritegijad saavad eakatele esineda.

Praeguseks juba korda tehtud kaheksa Iru hooldekodu üksust on mugavalt seotud ja samas krundil niimoodi hajutatud, et säiliks võimalus nautida Pirita jõe kauneid loodusvaateid ja privaatsust. Kõikvõimalikud teenused on püsivalt kohapeal olemas. Septembri lõpus täiskõrguseni jõudnud õendusabi üksuse uuel hoonel on kaks maapealset korrust ja see ühendatakse samuti praeguse ehitisega. Hoonesse on projekteeritud 51 voodikohaga iseseisev õendusabi osakond, kümne voodikohaga hospiitsosakond ning 34 voodikohaga osakond dementsetele.


Kuigi õendusabi pakub hooldekodu praegugi, avab uus maja asutuse direktori Jaanika Luusi sõnul selleks märksa avaramad võimalused. “Praegu on meil haigekassaga õendusabi leping, lisaks aitab linn veel kaheksa õde palgata,” rääkis Luus. “Õendusabi saab meil kasutada 24/7. Uus hoonekorpus võimaldab aga pakkuda statsionaarset õendusabi, näiteks on valmivas majas hapnikuravi võimalused. Rahvakeeli öeldes täieneb koduõendus õendushaigla võimalustega, kus suurem on nii tehniline valmidus kui ka õdede arv. Arstile pääseb samuti kiiremni.”

Muuhulgas on Iru hooldekodul moodne köök, söökla ja kohvik. “Ühiskond on täpselt nii tugev, nagu on tema kõige nõrgem lüli. Kahtlemata vajavad meie ühiskonnas tuge eakad ja lapsed,” ütles abilinnapea Eha Võrk. “Tallinna linn on alati seisnud selle eest, et meie nõrgemad inimesed oleksid kaitstud ja hoitud.”

Akvaarium ja raamatukogu

Sisekujunduse autori Elina Steinpilmi sõnul tuli ruume kujundades leida tasakaal esmapilgul erilaadsete nõudmiste vahel. “Tegemist oli üsna raske ülesandega – soovisime luua kodutunnet, samal ajal tuli arvestada meditsiiniasutusele sobivate materjalidega,” rääkis Steinpilm.

“Koos Jaanika Luusiga püüdsime leida mõneti vastuoluliste vajaduste vahel tasakaalu. Eesmärk oli muuta asutus tavapärasest hubasemaks. Nii valisime põrandakatteks puidutoonides PVC materjali, tubadesse soojemad ja koridori, kus aknad puuduvad, heledamad toonid. Uksed tulevad tammespooniga. Teise korruse suur katuseaknaga avar jalutusaatrium saab elektrikamina taustaks kodused tapeedid. Meeleolu lisavad akvaarium ja raamatukogunurk. Projekteerisime uude korpusse ka lava, kuhu muusikuid ja laulukoore esinema kutsuda ning teatrietendusi anda.”

Sisearhitekti sõnul tulevad ka toad tuttavlikult kodused. “Akna ette valime tüll- ja paksemad pimendavad kardinad,” selgitas ta. “Kujundasime meeleoluka oliivrohelise või terrakota toonides kontrastse toaseina. Fuajeedes saab koos aega veeta puhkenurkades, kust ei puudu ka tammespooniga köök ja kõrge seljatoega, lahtikäiva kangaga tugitoolid. Majakorpuste vahele tekib siseõu, mis samuti sobib turvaliseks ajaveetmiseks.”

Unistuse täitumine

Kui lähedane vajab abi ööpäev läbi, tuleks sellest teada anda oma linnaosa valitsusele. “On olukordi, kus pole võimalik inimest kodus hooldada,” nentis Luus. “Tuge otsida ei tohiks olla häbiasi! Abivajaduse hindamise teevad linnaosavalitsuste sotsiaalhoolekande osakonnad. Otsuse vormistab linna sotsiaal- ja tervishoiuamet, kes saadab dokumendid meile. Üldjuhul tasub Tallinna elanik kuutasuks oma pensionist kuni 95%, ülejäänu maksab linn.”

Iru hooldekodus on praegu 334 kohta inimestele, kes ei suuda iseseisvalt toime tulla ning vajavad hoolt ja abi. Hooldekodu laiendust on Võrgu sõnul ette valmistatud pikka aega. “Nüüd on unistus kohe-kohe teoks saamas ja juba kevadel võivad inimesed uude kohta sisse kolida,” lausus ta.

Aitab väärikalt vananeda

“Loomulikult on ideaalne, kui abi vajavad eakad saavad elu lõpuni olla oma kodus, ja linn panustab palju koduteenuste arendamisse, et see oleks võimalik. Aga kui muud moodi enam toime ei tule, peab väärikat vananemist toetama,” ütles abilinnapea Betina Beškina.

“Uue õendusabi hoone näol saab Iru hooldekodu juurde väga vajalikku ressurssi, et aidata neid, kes end ise enam aidata ei suuda,” lisas abilinnapea.

Uues korpuses saavad abi ka need täisealised tallinlased, kes vajavad väga palju hoolt. Liikumispuudega inimesed pääsevad hõlpsasti eri korrustele. Maja juures asub parkla 20 autole. Õendusabi hoonet ehitab Ehitus5ECO OÜ, see läheb maksma 7,7 miljonit eurot.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.