"Kui vanasti said inimesed tänaval petta, siis nüüd internetis."

Joosep Kaasik, Põhja prefekt
Kas vajame astmelist sotsiaalmaksu? (1)
11. oktoober 2021
Ants Nõmper. Foto: Kaupo Kikkas

Vandeadvokaat Ants Nõmper märkis Eesti Päevalehes, et kehtiv ravikindlustuse seadus käsib vaktsineerimata koroonapatsiente ravida, ja neid ka ravitakse. Kuid teisalt annab seadus Eesti haigekassale võimaluse ilma põhjuseta vaktsineerimata jäänud patsiendilt tema ravimise peale kulutatud raha tagasi nõuda. See säte ei puuduta mõistagi ainult koroonat ja vaktsineerimist, vaid kõiki haigusjuhte.

Kui meedikute soovitusi ei täida, peadki arvestama, et ravikulu nõutakse hiljem sisse. Seda muidugi mitte iga terviseprobleemi korral, vaid siis, kui ravi on kulukas. Koroonaviirushaiguse ravi seda paraku on. Seega on loomulikult igaühe vaba valik, kas ta laseb end vaktsineerida, aga kui midagi juhtub, peaks rahakoti valmis panema.

Selle arutluse taustal tekib aga intrigeeriv küsimus, kas seda praktikat peaks rakendama ka näiteks sõltlastele, alates alkohoolikutest ja narkomaanidest kuni ülesööjate ja rasvunuteni. Praegu ravitakse ju kõiki ühtemoodi. Mõistagi kannatavad selle all tervislikult elavad inimesed, kes enda makstavast maksust peavad otsesemalt või kaudsemalt turgutama sõltlasi ja lihtsalt hoolimatuid.

Huvitav, millal haigekassa siis pretsedendi loob? Siit viivad mõtted paratamatult maksuerisusteni. Teisisõnu, kas tervisekindlustuseks siirduv maksuosa ei peaks siiski olema astmeline, sõltuvalt inimese vanusest ja tervisest, mis peaks e-haiguslugude puhul ju hallatav ja kindlaks tehtav olema? Inimestel tekiks ühtlasi juurde rahaline motivatsioon tervislikult elada.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

olukord
16. okt. 2021 11:11
Kokkuleppeliselt on nii, et tulumaksu maksab töötaja ja sotsiaalmaksu tema tööandja. Aga sotsiaalmaksu varjatud tõus on toimunud kogu aja. Töölepinguga töötaja tervisekontrolli eest tasub tööandja, samuti hüvitab osa tema haigusepäevi.