"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Tasakaalulindid koolides Kristofer-Robin: vahetundidel on huvilisi väga palju, alati on järjekord (0)
11. oktoober 2021
Hannula Lepp

Uudsed tasakaaluliinid treenivad tasakaalu ja süvalihaseid ning aitavad pingelisel kooliajal ka vaimset tervist hoida.

Hiljuti sai slackline’i ehk tasakaaluliini ka Rahumäe põhikool. Seal õppiva Pille-Riini sõnul annab liin neile võimaluse vahetunni ajal liikuda. “See on väga äge asi ja eks harjutamine teeb meistriks,” märkis ta. “Alguses, kui treener näitas ette, tundus liinil kõndimine ja trikitamine nii lihtne. Aga kui liinile läksin, siis sain aru, et oi, nii lihtne see siiski ei ole! Seega trikke ma veel teha ei suuda. Esialgu peab seal peal lihtsalt ilusti ilma värinata kõndima õppima.”

Piller-Riini kaasõpilane Kristofer-Robin lisas, et tasakaaluliin on õpilaste seas popp. “Iga päev käib siin tasakaalu proovimas palju lapsi. Kogu aeg on liikumist,” rääkis ta.

“Vahetundidel on huvilisi väga palju, alati on järjekord. Tahaks ise ka mõne triki ära õppida. Vaatan Youtube`ist järele, mis jõukohane on. Olen juba muidugi liinil püsimist proovinud, aga peab veel harjutama, et saada hästi heaks seal peal. Tasakaalu hoidmine valmistab mulle ikka veel natuke raskusi.”

Rahumäe põhikool oli üks 75 Eesti koolist, mis sai heategevuskampaania “Aitame lapsed liikuma” raames oma hoovi või majja tasakaaluraja ehk slackline’i. Septembri viimastel nädalatel jõudis paigaldusjärg väiksematest asulatest ja linnadest ka suurematesse, sh Tallinna.

Hoiab vormis

“Soovijate ring täitus vähem kui pooleteise päevaga – väga paljud koolid olid juba varem mõelnud endale tasakaaluraja soetada,” rääkis tasakaaluradasid paigaldava ja koolitusi korraldava Slackline.ee esindaja Heigo-Elmar Vahesaar.. “Ootus lõbusa ja seltskondliku, liikuma kutsuva ja liikumises hoidva vahendi järele on ootamatult suur ning vastukaja üdini positiivne.”

Vahesaar lisas, et mõnes koolis on lapsed terve paigalduse aja kibelenud ja oodanud rajale pääsemist, nende selja taga sarnase elevusega ka julgemad õpetajad. “Selline liikumisviis ja kehaline aktiivsus sobib võrdselt õpilasele ja õpetajale, nii tundi kui ka vahetundi, koolieelikust abituriendini,” ütles ta.

Rahumäe põhikooli kaunite kunstide õpetaja ja liikumise aktivisti Ulrike Moreli sõnul annab tasakaalulint suurepärase võimaluse panna lapsed aktiivsemalt liikuma ja oma keha vormis hoida. “Mõeldes selle peale, et oktoober on meil ka vaimse tervise kuu, on siia paigaldatud tasakaaluköis ju ka vaimse tasakaalu hoidja. Liikumine ja vaimne tasakaal on omavahel vägagi seotud,” lausus ta.

“Oleme võtnud oma südameasjaks, et lapsed palju liiguksid, ja sellel on mitmeid põhjuseid. See viirus, mis ikka ringi liigub ja meid kammitseb, ise juba nõuab, et lapsed tuleb rohkem õue värske õhu kätte saata. Teiseks teeb muret laste liigne kehakaal, mis samuti nõuab rohkem liikumist ning nutiseadmetest välja saamist. Ja kuna vaimne pool on liikumisega väga tihedalt seotud, siis tuleb ju ka vaimse tervise hoidmiseks liikuda. Ja tundub, et see slackline pakub lastele väga suurt huvi ja rõõmu. Jalutasin siit ka nädalavahetusel mööda ja kogu aeg oli tegevus käimas.”

Vahesaare kinnitusel sai kool mõtte paigaldada tasakaaluköis kampaania kaudu. “Heategev üritus oli välja kuulutatud ja kohe reageerisime sellele,” märkis ta. “Tundus, et meie kooli hoovi passiks paar sellist tasakaaluköit suurepäraselt. Ja nüüd on näha, et läksidki asja ette. Siin on olemas ohutuspaelad ja õpetus, mida peab köiel kõndides jälgima. Me oleme lastele öelnud, et kõigepealt tuleb tutvuda selle õpetusega ja alles siis minna oma tasakaalu proovima. Oleme juhtinud tähelepanu ka sellele, et korraga tohib köiel olla üks inimene. Teadlikkus on siin oluline. Mina näen laste rõõmsaid silmi ja see ütleb kõik. Laste õue saamine on tavaliselt keeruline selle tõttu, et vahetunnid on lühikesed, aga nad siiski tulevad tänu sellele uuele vahendile. Ka pärast tunde ei minda enam kohe koju, vaid jäädakse koolihoovi, et proovida tasakaalu. Soovitan ka teistel koolidel see ette võtta, nii saab lapsed õue.”

Liinid ka parkidesse

Iga huviline saab slackline’i nüüd katsetada ka kesklinnas Lembitu pargis. “Väga tore, et niisugune asi siin olemas on,” leidis pargis jalutav Natali. “Hea oleks, kui neid pannakse veel rohkem üles igale poole. Huvi asja vastu on olemas! Oleme seda lapselapsega juba proovinud ja väga meeldis.”

Pargis trikke harjutanud Mart-Hendrik Vahur tunnistas, et talle on kõige raskem maanduda täpselt liini peale. “Ma käin siin peamiselt vahetundidel, pärast kooli ei käi,” lausus ta. “Nüüd tahan tagurpidi salto ära õppida. Siin tuleb seda teha ikka teistmoodi kui batuudil. Seal ma oskan seda teha, siin peab veel õppima.”

Slackline on puude või postide vahele pingule tõmmatud elastne lint laiusega 2,5-5 cm olenevalt tüübist ja otstarbest. See ei ole jäik, vaid liigub tänu venivusele jalge all üles-alla ja kõrvale, võimaldades harjutada tasakaalu hoidmist ja treenida süvalihaseid. Edasijõudnud kasutavad linti hüppamiseks ja akrobaatiliste trikkide tegemiseks.

“Slackline’i harrastajate hulk kasvab suure kiirusega,” lausus Kesklinna vanem Monika Haukanõmm. “Nüüd on lõpuks ka ühes kesklinna pargis võimalik alaga tutvuda ja esimesi proovisamme teha. See uus sportlik ajaveetmise viis on mõeldud mitte ainult lastele, vaid ka noortele ja täiskasvanutele. Slackline’i saab harrastada nii suvel kui ka talvel ja iga uus võimalus olenemata aastaajast vabas õhus liikuda on teretulnud.”

Tasakaalulindi avamisest Lembitu pargis võtsid osa reaalkooli neljanda klassi õpilased, kes uut atraktsiooni suure rõõmuga katsetasid ja treener Tauri Vahesaare juhtimisel õppisid, kuidas tasakaalu säilitada ja põnevaid trikke teha.
Kesklinna valitsusel on plaanis paigaldada oktoobris slackline’i lint ka Falgi tee ääres olevale rohealale (Falgi tee 2).

Tallinnas sai tasakaalulindi kaheksa kooli

• Tallinnas said tasakaaluliini koos liikumist õppida aitavate nööridega Gustav Adolfi kool, Haabersti vene gümnaasium, Järveotsa gümnaasium, Kuristiku gümnaasium, Laagna gümnaasium, Pae gümnaasium ja Südalinna kool.
• Heategevuskampaaniat “Aitame lapsed liikuma” korraldavad heategevusfond Aitan Lapsi, Eesti tuntumaid kaubamärke Mesikäpp ja Tartu Ülikooli liikumislabori programm “Liikuma kutsuv kool”.
• Lisaks liinide paigaldamisele korraldavad kampaania eestvedajad kehalise kasvatuse õpetajatele ja huvilistele nendel liikumise ja trikitamise lühikoolitusi. Õpilastele on valminud ka spetsiaalsed õppevideod arendavate harjutustega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.