"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Uus tervisekeskus toob arstiabi kodule lähemale (0)
11. oktoober 2021
Aleksandr Gužov

Põhja-Tallinna tervisekeskuse uues majas saab teha röntgen- ja ultraheliuuringuid ning anda proove. Esimesel korrusel hakkavad tööle ka apteek, prillipood ja kohvik.

Aadressil Sõle 63 valminud valges neljakorruselises Põhja-Tallinna tervisekeskuses on kerge orienteeruda, sest avar aatrium lubab sisenedes pilguga haarata kõiki korruseid.

Keskuses hakkavad lisaks perearstidele haigeid vastu võtma Lääne-Tallinna keskhaigla eriarstid ja spetsialistid. Samuti saab uues majas teha röntgen- ja ultraheliuuringuid ning anda proove.

Korrused nagu peo peal

Põhja-Tallinna elaniku Reno Hainla sõnul on võimalus kodu lähedal arstil käia eriti oluline eakamaile. “Tervisekeskuse valmimine on meie elanikele väga hea uudis,” ütles Hainla. “On ju eluliselt oluline, et asjatundlikku arstiabi saab oma elukoha lähedalt. Mõtlen juba sellegi peale, et ka oma perearst võiks samas keskuses olla. Olen maja näinud – see on väga atraktiivne! Minul on kodust jalgsi uude tervisekeskusse viie kuni kaheksa minuti tee, kuid ka bussipeatused jäävad keskuse lähedale.”

Senise Kopli polikliiniku asemele kerkinud tervisekeskuse säravvalge maja on võrreldav 2018. aastal avatud Mustamäe tervisekeskusega, mis kuulub samuti Lääne-Tallinna keskhaiglale.

Arhitektuuribüroo Visuaal arhitekt Indrek Saarepera sõnul annavad ruudukujulised hooned paindlikke võimalusi. “Soovisime luua loomulikule valgusele avatud siseruumi, kus korruste vahel silmside tekiks ja kuhu valgus pääseks katuseakendest,” selgitas arhitekt. “Läbi nelja korruse avanev Põhja-Tallinna tervisekeskuse aatrium annab avarust ja hõlbustab orienteerumist, töökabinetid paiknevad mööda majaserva.”

OÜ Vanalinna Ehituse juhatuse esimehe Kaidur Karba sõnul aitavad päikesepaneelid katusel elektrit kokku hoida Fassaadi külge on aga kinnitatud päikesekaitse ribid, mis hoiavad eemal liigse kuumuse. “Projekteeritud ventilatsioon on sobiv ka koroonaviiruse levimisviise arvesse võttes,” mainis Karba.

Spetsiaalsed tehnosüsteemid luuakse hambaravile, samuti on arvestatud röntgeniuuringute tõttu kiiritust kinni pidavate avatäidete ja seintega.

Esimesel korrusel on lisaks garderoobile ja registratuurile ka apteek, prillipood ja kohvik. “Eraldi sissepääsu ja terrassiga kohvik jääb kasutamiseks kogu linnarahvale,” rääkis Saarepera. “Teisel korrusel on diagnostikakabinetid, analüüside vastuvõtud ja ambulatoorne arstiabi ning kolmandal-neljandal hakkavad tööle perearstid. Ratastooliga pääseb ligi kõikidesse ruumidesse, lävepakke segamas pole. Hoone kahte lifti saab samuti ratastoolis sisse sõita.”

Kuigi Põhja-Tallinnas on krunt Mustamäega võrreldes väiksem, saab õuel mugava seljatoega pinkidel mitmekesise haljastuse keskel jalga puhata. Paarikümne kohaline autoparkla on viidud nullkorrusele.

Ratastoolisõbralik hoone

“Kaks kolmandikku maja keldrikorrusest on töötajate parkla all, samuti mahuvad nullkorrusele riietusruumid,” ütles Saarepera. “Välisfassaadil ülalpool kasutatud roostes terasplekk ehk Corten teras muutub ühtlaseks heleruugeks, aga ajaga see pisut tumeneb. Rooste annab materjalile kaitsekihi, kuid läbi see ei roosteta!” Patsientidele avab Põhja-Tallinna tervisekeskus uksed aasta lõpul. Hoone projekteeris Esplan OÜ ning ehitasid OÜ Mapri Ehitus ja OÜ Vanalinna Ehitus.

Olemas ka hambaarstid ja psühholoog

• Põhja-Tallinna tervisekeskusesse luuakse vastuvõturuumid kaheksale perearstikeskusele ning Lääne-Tallinna keskhaigla eriarstidele ja erialaspetsialistidele.
• Plaanide kohaselt hakkavad tervisekeskuses tööle veel hambaarstid, endokrinoloog, nina-kõrva-kurguarst, sisehaiguste arst, kirurg, uroloog, nahaarst, taastusarst, psühhiaater, samuti õed, ämmaemandad, füsioterapeut, massöör ja psühholoog.
• Keskus hakkab patsiente vastu võtma juba aasta lõpus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.