"Kui vanasti said inimesed tänaval petta, siis nüüd internetis."

Joosep Kaasik, Põhja prefekt
Spetsialist selgitab Miks tuleb riideid ja tekstiile enne kasutamist pesta? (0)
12. oktoober 2021
Foto: Pixabay

Riideid ja tekstiile värvitakse ja töödeldakse kemikaalidega, mis võivad kokkupuutel nahaga põhjustada tugevat ärritust ja sügelust. Need kemikaalid võivad põhjustada nahaallergiat ja -ärritust, tihtipeale kaenlaalustes, kaelal, randmetel, vöökohas või reitel. Inimesel võib olla väga erinev reaktsioon kemikaalide suhtes,“ ütles Terviseameti kemikaaliohutuse peaspetsialist Raili Moldov Moldov ja selgitas, et kui nahk puutub pidevalt kokku ülitundlikkust tekitavate ainetega, siis ülitundlikkus süveneb iga kokkupuutega.

Riietega võivad levida ka viirused, seened ja putukad. Tekstiilide töötlemiseks on mitmeid põhjuseid: värvi kirgastamine, tekstuuri parandamine või hallituse tekke takistamine.

Terviseameti spetsialisti sõnul tuleb erilist tähelepanu tuleb pöörata riideesemetele, mis puutuvad otseselt kokku naha ja higiga.

„Inimese kehatemperatuur on üle 36 kraadi ja kokkupuutel riidega tekib naha peal soodne keskkond, kus kemikaalid võivad avaldada kahjulikku mõju või tekitada nahaprobleeme,“ lisas Moldov, kes selgitas, et poes võivad teiste inimeste selga proovitud riietega levida viirused, bakterid, seened ja putukad.

„Näiteks võivad riiete kaudu levida kirbud, sügelised ja täid. Soovitame riski vältimiseks poest soetatud tekstiilid läbi pesta, eriti oluline on see kasutatud riiete puhul,“ selgitas ta ja lisas, et pesemine tagab hea hügieeni, sest enne ostu on teised inimesed samuti riideid selga proovinud.  „Eelkõige eemaldab riiete pesemine kangastest võimalikku nahaallergiat tekitavad värvained, teiste kemikaalide osakesed ja mikroorganismid.“

Tekstiilide pesemisel on oluline järgida sildil olevaid juhiseid. Kui sildil on kirjas „pesta eraldi enne kandmist“, võib kangas värvi anda. Moldov soovitab sellisel juhul kontrollida, kas loputusvesi on silmnähtavalt puhas. „Kui vesi on pärast esimest pesukorda värvunud, siis soovitame riideeset pesta teistest eraldi,“ selgitab ta. Terviseameti spetsialisti sõnul võib nahale ohutu puhtusastme saavutamiseks kuluda mitu pesukorda.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.