“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
TULE 17. OKTOOBRIL VALIMA Vaktsiinipassi jaoskonnas ei nõuta (0)
12. oktoober 2021
Albert Truuväärt

“Tahan tallinlastele südamele panna, et nad osaleksid volikogu valimisel,” ütles Tallinna valimiskomisjoni esimees Priit Lello. “Nii saab iga elanik otsustada, kes järgmised neli aastat meie linna elu kujundavad. See on võimalus kaasa rääkida.” Igaüks saab anda kohalikel valimistel oma hääle 11.-17. oktoobrini.

Seekordsed kohalikud valimised kestavad vaid nädala, kuid keegi pole enam aheldatud ühe valimiskoha külge ja valimiskasti saab raskelt haige tellida ka maakoju või suvilasse. Oma ringkonnas saab hääletada ükskõik millises jaoskonnas, kuna nimekirjad on nüüd elektroonilised. Hääletamisõigust ja hääletamisvõimalusi linnas selgitab ka valimiste teabeleht, mis saadetakse valijale hiljemalt 7. oktoobril. Teabeleht saadetakse elektrooniliselt inimestele, kes on eesti.ee keskkonnas oma ametliku e-posti aadressi edasi su unanud, ülejäänud valijatele saadetakse teabeleht nende ametlikku elukohta paberil. Muidu saab valimiste kohta infot www.valimised.ee/et/kohalikud-valimised-2021 või tallinna lehel www.tallinn.ee/est/valimised/Tallinna-Linnavolikogu-valimised

Kuidas saab hääletada?

Kuna hääletamine omavalitsuste valimistel on koondunud ühte nädalasse, saab valida kogu selle nädala vältel. Valimised algavad 11. oktoobril ja kestavad 17. oktoobrini.

• Eelhääletamine jaoskondades toimub tänavu 11. oktoobrist 16. oktoobrini kella 12-20.
• Esmaspäeval kell 9 algab ka elektrooniline hääletamine. Esmaspäevast laupäevani saab hääletada nii pabersedeliga jaoskonnas kui ka elektrooniliselt. Elektrooniline hääletamine kestab ööpäev läbi 11. oktoobril kella 9-st 16. oktoobril kella 20-ni. E-hääletamise alustamiseks tuleb minna valimiste veebi avalehele valimised.ee Vahetult enne e-hääletamise algust avaldatakse seal valijarakendus koos e-hääletamiseks vajaliku info ja viidetega.
• Valimispäeval, 17. oktoobril saab hääletada ainult pabersedeliga.
• Uuendusena saab valija pühapäeval jaoskonnas pabersedeliga hääletades oma e-hääle veel ära muuta. Selleks tuleb lihtsalt sedel kasti lasta nagu tavaliselt hääletama minnes. Viimane sedelihääl jääb kehtima, eelmine elektrooniline kustutatakse. Elektroonilist valikut saab muuta ka varem jaoskonda minnes, kui see on enne antud. Pabersedelil antud häält enam muuta ei saa.

Tervisehädaga inimesed võivad valida ka kodus

Tervisehädaga või liikumisraskustega inimesed, kes soovivad hääletada sedeliga, saavad seda teha reedest pühapäevani.
Kodus hääletamiseks tuleb helistada oma linnaosavalitsusse ette reedel ja laupäeval kella 12-20 ning pühapäeval kella 9-14. Oma soovist tellida valimiskasti koju võib teada anda ka e-posti teel.

“Inimesed, kes ei saa jaoskonda valima minna ega taha seda teha ka elektrooniliselt, peaksid valimisnädalal andma sellest nii ruttu kui võimalik teatada oma linnaosavalitsusele,” ütles Tallinna valimiskomisjoni esimees Priit Lello. “Kui keegi on haigena mujal kui oma sissekirjutuse järgses elukohas, näiteks maakodus või suvilas, või laste juures, siis ta saab ka seal hääletada, aga sellest soovist tuleks teatada omavalitsusele esmaspäevast neljapäevani. Siis tullakse talle kastiga tema asukohta. Tuleb silmas pidada, et kodus hääletamine pole mugavusteenus, see on mõeldud ainult neile, kel mingi tõsise takistuse tõttu pole võimalik endal jaoskonda minna.”

Kus võib hääletada?
Esmaspäevast neljapäevani saab eelhääletada suuremates keskustes üle Eesti, olenemata inimese elukohast.

• Siis on ka mujal linnades ja valdades avatud vähemalt üks valimisjaoskond, kus saab hääletada väljaspool oma elukohajärgset valimisringkonda. Tallinlased saavad nendel päevadel sedeliga hääletada ka kuskil mujal viibides.
• Reedel, laupäeval ja pühapäeval saab hääletada ainult oma elukohajärgses valimisringkonnas. Oma valimisringkonnas aga ei pea minema enam kindlasse jaoskonda, vaid võib ise vaadata, millises oma ringkonna jaoskonnas hääl anda. Tallinnas on selleks avatud rohkem valimisjaoskondi, nii saab hääletada mugavamalt kodule lähemal. Näiteks kui valija elab Kristiine valimisringkonnas – aga Tallinnas on kokku kaheksa ringkonda –, võib valimiste päeval minna ükskõik millisesse Kristiines asuvasse jaoskonda valima.
• Hääletada saab siiski vaid kandidaatide poolt, kes kandideerivad valija ringkonnas. Ringkondasid on kaheksa, nagu ka linnaosasid.
• Valimisjaoskonnad asuvad nüüd ka kaubanduskeskustes. Tallinnas avatakse lisaks kuus välijaoskonda telkides, kus on üsna sarnased tingimused nagu tavajaoskonnas. Telgid asuvad keskturu juures ja suuremate kaubanduskeskuste parklates. Need sobivad inimestele,, kes ei soovi koroona tõttu siseruumides hääletada.
• Kokku on Tallinnas valimisteks avatud 96 jaoskonda ehk 11 võrra rohkem kui eelmistel kohalike valimistel.

Kes saab Tallinnas valida?
• Tallinna volikogu valimisel on hääletamisõigus valimispäeval 16-aastaseks saanud tallinlastel.
• Volikogu valida saavad need Eesti kodanikud, kelle ametlik kodu asub 17. septembri 2021 seisuga Tallinnas.
• Valida võivad Euroopa Liidu kodanikud, kelle püsiv elukoht Eesti rahvastikuregistri andmetel 17. septembri 2021 seisuga asub Tallinnas. Samadel tingimustel saavad kohalikel valimistel hääletada ka mujalt pärit välismaalased, kes elavad Eestis pikaajalise elaniku elamisloa või alalise elamisõiguse alusel.
• Hääletada ei saa inimene, kes on teovõimetuks tunnistatud või kelle kohus on süüdi mõistnud kuriteos ja kannab vanglakaristust.

Vaktsiinipassi ei nõuta ja maskita valijat ukselt tagasi ei saadeta

Eraldi vaktsineerimistunnistust valijatelt ei nõuta ja seda ei kontrollita, sest valimised on kõigi põhiseaduslik õigus.
Tallinna valimiskomisjoni esimees Priit Lello kinnitas, et valimised on ohutud ja terviseriskid viidud miinimumini. “Oleme võtnud tarvitusele kõik abinõud, et nakkus ei leviks,” lausus ta.

Vaktsineerimispassi valijatelt ei nõuta ja ka maskita saabujat tagasi ei saadeta, kuigi valimisjaoskondades on maski kandmine kohustuslik. “Kellel maski ei ole, sellele antakse see kohapeal,” märkis Lello. “Palume nii jaoskonna töötajate kui kaashääletajate tervise huvides siiski kõigil maski kanda. Ka ei piirata kellegi hääletamisõigust, kui ta mingil olulisel põhjusel ei saa maski kanda. Kõik inimesed lubatakse hääletama. Aga inimesed, kes ei soovi viiruseohu tõttu hääletada siseruumis, saavad hääletada valimistelkides kuues linnaosas, teavitused on üleval linna kodulehel ja riigi valimisteenistuse lehel.”

Pildiga dokument kaasa!
• Valimisjaoskonda minnes peab olema kaasas pildiga isikuttõendav dokument. Selleks on ID-kaart, pass või ka juhiluba. Pensionitunnistus aga ei kõlba, kuna sellel pole pilti.
• Hääletussedelile tuleb selgelt ja loetavalt kirjutada valitud kandidaadi number.
• Kui midagi läheb valesti, tuleb untsu läinud sedel tagastada jaoskonnakomisjoni töötajale, see kuulutatakse kehtetuks ja antakse välja uus sedel.

Kokku kandideerib ligi 1200 inimest
• Eelolevatel valimistel kandideerivad kaheksa üksikkandidaati, kaheksa erakonda ja kaks valimisliitu. Kokku on kandideerijaid 1183.
• Esindatud on erakond Isamaa, erakond Eestimaa Rohelised, Vaba Eesti valimisliit, Sotsiaaldemokraatlik Erakond, Keskerakond, erakond Eesti 200, valimisliit Narodnyi Sojuz, Reformierakond, EKRE, Eesti Tulevikuerakond ja üksikkandidaadid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.