"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Politsei hakkab ettevõtetes COVID tõendeid kontrollima (2)
14. oktoober 2021
Foto Albert Truuväärt

Viiruse leviku takistamiseks kehtestatud piirangute kontrollimisel pöörab politsei edaspidi senisest rohkem tähelepanu ettevõtetele, kel on kohustus küsida klientidelt COVID tõendeid.

PPA kriisistaabi juhi Tago Trei rääkis, et eelkõige on kontroll suunatud ettevõtetele, kes kehtestatud piirangutest kinni ei pea. “Teeme edaspidi rohkem kontrolle just nendes ettevõtetes, mille kohta oleme saanud info, et neis tõendeid ei kontrollita,” rääkis Trei. Trei sõnul on ettevõtteid, kes kontrollivad tõendeid eeskujulikult, aga on ka ettevõtteid, kes teevad kontrolli näiliselt või ei tee seda üldse.

“Fookuse suuname just piiranguid eiravatele ettevõtetele, sest nende käitumine tühistab tegelikult kõikide eeskujulike ettevõtete tegevuse, kes suhtuvad olukorda tõsiselt ja pingutavad viiruse leviku takistamise nimel,” ütles Trei.

Trei sõnul on politsei seni lootnud eelkõige ettevõtete mõistvale suhtumisele ja piirdunud peamiselt hoiatustega, kuid edaspidi toovad korduvad rikkumised kaasa menetluse. “Kui me avastame ettevõttes esimesel korral rikkumise, siis fikseerime selle ja anname aja puudujääkide kõrvaldamiseks. Mõne aja pärast teeme järelkontrolli ja kui tuvastame endiselt rikkumise, siis alustame menetlust,” ütles Trei. Menetluse käigus saab politsei ettevõttele määrata rahatrahvi.

Terviseameti hädaolukorra staabi juht Ragnar Vaiknemets rääkis, et kehtestatud reeglite järgimine on nakkusohutuse seisukohast oluline ja praegu on tähtis iga ettevõtte panus. “Kui üks restoran käitub seadusekuulekalt ja teine mitte, siis miks peaksid mõlemad kannatama selle läbi, et ühel hetkel taas uusi piiranguid seatakse? Oma praktikas näeme, et ka suured üritused mööduvad ohutult, kui kehtivatest reeglitest kinni peetakse ja tagatakse osalejate nakkusohutus,” ütles Vaiknemets.

Politsei on viiruse leviku takistamiseks kehtestatud piiranguid kontrollinud alates 16. augustist. Selle aja jooksul on politsei alustanud kokku 19 menetlust nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse alusel, millest 16 on väärteomenetlused karantiini- ja isolatsiooninõuete rikkujate suhtes. Kolm menetlust on alustatud ettevõtete osas, kes pole järginud kehtestatud piiranguid.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

paragrahv
17. okt. 2021 10:22
Põhiseadus kaitseb igaühe õigust otsustada enda ravi üle. Selles on ainult kaks erandit. Üks erand on seotud vaimuhaigustega ja teine erand eriti ohtlike nakkushaigustega. Kui aga kedagi ravitakse kardioloogias tema tahte vastaselt või tehakse vähiravi talle vastu tahtmist, siis on tegemist patsiendi tervise kahjustamisega ja selle eest on ette nähtud vanglakaristus. Põhiseadus. § 20. Igaühel on õigus vabadusele ja isikupuutumatusele. Vabaduse võib võtta ainult seaduses sätestatud juhtudel ja korras: 5) nakkushaige, vaimuhaige, alkohooliku või narkomaani kinnipidamiseks, kui ta on endale või teistele ohtlik;
vaginaalne testija
17. okt. 2021 10:15
https://reisijuht.delfi.ee/artikkel/92799929/hiinale-enam-ninasoormest-voetavast-koroonaproovist-ei-piisa-nuud-tehakse-igale-riiki-saabujale-ka-anaaltest Anaaltest võetakse igalt saabuvalt reisijalt kohe lennujaamas. Hiina võimude sõnul on pärakust testides viirus paremini tuvastatav kui ninasõõrmest, sest elab seal kauem. Sellegipoolest tehakse turistidele ka PCR test — miks tehakse mõlemad, võib jääda arusaamatuks, kuid täpsustavat ega selgitavat infot oma piiriülese testimise korra kohta Hiina väljastanud ei ole. Anaaltesti tegemiseks sisestatakse pärakusse viie sentimeetri sügavusse soolveega niisutatud vatipall ja keerutatakse seda mõned korrad. Anaaltesti eesmärgiks on ka info saamine sperma või libesti olemasolu ja keelatud ainete tarbimise kohta.