"Paljudel ei ole häid suhteid vanematega. Kui sa ei saa toetust oma kõige lähedasematelt, on elus edasi liikuda ja areneda väga raske."

Eneli Jefimova, noor ujumistalent
Valitsus plaanib märtsini langetada elektri võrgutasu poole võrra (0)
14. oktoober 2021
Foto Ilja Matusihis

Elektrihinna tõusust on lühikese ajaga saanud oluline riikliku tähtsusega probleem, mis puudutab kõiki eestimaalasi. Valitsus soovib elektrienergia hinnatõusu leevendamiseks langetada ajutiselt elektri võrgutasu poole võrra.

Meie elu ja hakkamasaamist mõjutab üha enam elektrihind, mis stabiilselt tõuseb ja mis eilegi tegi taas üle aegade kõrgeima hinna rekordi.   Kuidas on hinnatõus seni inimeste elektriarveid mõjutanud?

Arvamusi on erinevaid, kes ei ole seni veel väga suurt mõju tunnetanud, aga talveks valmistudes tuleb arvestada oluliselt suuremate elektriarvetega.   Tunnistatakse ka seda, et hinnatõusu ees on küll hirm, aga üksikisik ei saa siin midagi ära teha.

Lasnamäe elanik tunnistab: ” Suvilas oli arve samasugune kui varem, aga kodus ei ole veel elektriarvet saanud.” Teine pealinna proua lisab: “Ma kardan hinnatõusu nagu kõik teisedki. Aga ma ei saa ju siin ise midagi ära teha.”

Et olukorda tarbijate jaoks leevendada, on valitsusel soov eeloleval kütteperioodil vähendada elektri võrguteenuse tasu poole võrra ja toetada väiksema sissetulekuga inimesi, keda hinnatõus kõige rohkem mõjutab.

Majandus – ja taristuminister Taavi Aas toob välja, et lisaks väikese sissetulekuga inimeste toetamisele  tuleb vaadata tervikpilti, kuna ettevõtete elektriarved jõuavad  lõpuks meie kõigini ehk tava tarbijate rahakotini. “Siin on kaks suuna – kõigepealt need, kes on kõige rohkem hädas ja teine suund – ühiskond tervikuna,” lausus ta.

Kui aga stabiilselt kerkivate elektrihindade maksmine hakkab väiksema sissetulekuga inimestel siiski üle jõu käima, pöördutakse esimeses järjekorras linnavalitsuse poole.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul peab linn loomulikult appi tulema  nii palju kui see on võimalik. “Aga tuleb aru saada, et elektrihinna reguleerimine ei sõltu omavalitsustest,” lausus ta. “Ja omavalitsuste võimalused on väga piiratud.  Linn ootab valitsuse poolt ikkagi otsuseid, mis annavad toetust igale eesti inimesele.”

Rekordkõrge  elektrihinna tingimustes aitab kütteperioodil väiksem võrguteenuse arve hinnatõusu mõnevõrra leevendada. Tulevikku vaadates on vaja aga ka pikaajalisi otsuseid, mis aitaksid hinnatõusuga hakkama saada. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.