“Elus ja maadluses ei tule midagi lihtsalt, tööd peab tegema.”

Epp Mäe, maadleja
Valitsus plaanib märtsini langetada elektri võrgutasu poole võrra (0)
14. oktoober 2021
Foto: Pixabay

Valitsus plaanib märtsini langetada elektri võrgutasu poole võrra ja pakkuda toetust vähese sissetulekuga leibkondadele, vahendab BNS rahvusringhäälingu uudisteportaali.

ERR-ile teadaolevalt jõudsid koalitsioonierakonnad kolmapäevasel arutelul kaheosalises meetmes sisulisele kokkuleppele, kuid jätkavad aruteluga neljapäeva hommikul.

Valitsus vajab enne meetmete lõplikku otsustamist kinnitust ka konkurentsiametilt, kas meetmed on sellisel kujul teostatavad. Meetme esimeses pooles soovib valitsus tänavu oktoobrist kuni tuleva aasta märtsini hüvitada pool võrgutasust.

Kompensatsiooni sihtgrupiks on eelkõige vähese sissetulekuga inimesed

“Meie kindel soov on vähese sissetulekuga inimestele, leibkondadele kompenseerida hinnatõusu energiakandjate osas, mis on toasoe, elekter ja gaas,” ütles Keskerakonna esimees Jüri Ratas “Aktuaalsele kaamerale”.

Teise osana meetmest plaanib valitsus maksta kohalike omavalitsuste kaudu täiendavat toetust väikese sissetulekutega peredele. See peaks mõjutama ligikaudu 72 000 leibkonda.

“Võrguteenus, mis meil kõigil on arvel, et ka see võiks olla järgneval kuuel kuul poole väiksem. Siin tuleb täpsustada, kas seda on võimalik teha ja ma loodan, et seda suudetakse homme lõunaks selgeks teha,” sõnas Ratas.

Ühe võimaliku meetmena oli arutluse all ka käibemaksu langetamine, kuid selles kokkulepet ei saavutatud.

“Ma isiklikult arvan, et kõige mõjusam oleks ka tegelikult käibemaksu langetamine nii toasoojale, elektrile kui ka gaasile. Seda kokkulepet täna koalitsioonis ei ole,” lisas Ratas.

Toetusmeetmed plaanib valitsus hüvitada ülelaekunud CO2 kvoodimüügi tuludest ja valitsuse reservist.

Hinnakompensatsioon pooleks aastaks läheb maksma 75 miljonit

Majandus- ja taristuminister Taavi Aasa sõnul läheb tarbijatele võrgutasude kompenseerimine maksma aastas ligikaudu 150 miljonit eurot ehk plaanitud pooleaastasel perioodil 75 miljonit eurot, vahendab rahvusringhääling.

Aasa sõnul võib loota, et meetmed saavad kinnitatud neljapäeva või reede jooksul. “Hetkel käib nende põhimõtete täpsustamine ministeeriumite ja ettevõtetega, et see otsus oleks ka selline, mis on seaduslikult igatpidi korrektne,” ütles minister.

“Tuleb arvestada seda, et ka võrgutasud puudutavad kõiki kodutarbijaid ja ettevõtteid. Käibemaksu langetamine oleks küll administreerimise poolest lihtne ja me oleme seda ka arutanud, aga teisalt jälle seadusandlikult võtab käibemaksu langetamine rohkem aega,” sõnas Aas.

Aasa sõnul on nii erakonnas kui ka valitsuses arutatud kõiki variante tarbijatele hinnatõusu pehmendamiseks ja ka käibemaksu langetamine oli üks neist, kuid praegu proovitakse leida lahendust, mis oleks kõige kiirem.

“Kui me lähme võrgutasude langetamise teed, siis loomulikult peab riik need võrguettevõtjatele kompenseerima, et oleks võimalikult õiglane. Kui me räägime summadest, siis suurusjärgust 150 miljonit eurot,” ütles ta.

Raskes majanduslikus olukorras olevad pered saavad toetust taotluse alusel kuus senti kilovatt-tunnilt.

Konkurentsiameti peadirektori Märt Otsa sõnul pole riigile võrgutasu kompenseerimisel mingeid takistusi ning see on hinnašoki leevendamiseks väga lihtne ja tervitatav lahendus.

“Oleme nõu andnud, et võrgutasu kui sellise langetamine on võimalik, seda saab teha sellisel viisil, et konkurentsiameti poolt tehtud kooskõlastused võrgutasude osas jäävad kehtima,” rääkis konkurentsiameti peadirektor Märt Ots ERR-ile.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.