"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
Arhitektide Liit valis sajandi objektid (0)
16. oktoober 2021

Eesti Arhitektide Liit valis juubeli puhul välja sajandi arhitektuuriobjektid. Nende hulgas on nii suuri kultuurimälestisi kui täielikke üllatajaid, mille olemasolust kõik isegi teada ei pruugi.Hiljuti 100. juubelit tähistanud Arhitektide Liit austasustas pidulikul galaüritusel sajandi kümne olulisema hoone autoreid. Tallinna hoonetest jõudis parimate sekka kuus objekti.
Üks oluliste objektide hulka arvatud hoonetest on Lillepaviljon koos kõrvalasuva Tuljaku resotraniga. Hindamisel oli kriteeriumiks ka see, et hoone oleks siiani säilinud ja ka aktiivses kasutuses.

“Kokku oli meil žüriiga valida 35 erineva objekti vahel, enamik neist oli kahe maailmasõja vahelisest ajast ja Nõukogude ajast, et päris kaasaega me ei läinud,” sõnas Eesti arhitektuuriajaloolane ja žürii liige Triin Ojari.

Vaadati, et esindatud oleks olulisemad arhitektid ja tähtis oli ka see, et säilinud oleks arhitektuurne tervik sellisel kujul, nagu see arhitekti poolt algselt projekteeriti. Tallinnast mahtusid valikusse Riigikogu, Laululava, Linnahall, Tuletõrjemaja, Lillepaviljon ja ühe üllatajana ka Karja tänava lillepood.

“Vilen Künnapuu kasutas siin sellist eraldiseisva fassaadi motiivi,” selgitas Ojari valikut. “Kui seda maja lähemalt vaadata siis tegelikult see fassaad on justkui ekraan selle hoone ees. See on omamoodi põnev, kunstipärane ja ehk ka irooniline võte. Selle fassaadi taga võib olla ükskõik missugune kuid see fassaad on loodud nii, et maja sobituks siia tänavaseina.”

Sajandi objekti staatusesse sai ka Raua tänaval asuv Päästemaja, mis pälvis preemia paljuski just oma materjali tõttu.

“Paekivi teeb ta selliseks eestipäraseks ja robustseks kuid väga põnevaks,” lisas Ojari. “Kindlasti annab juurde ka see uhke torn, mis Goniori tänava nurgas kõrgub. See teeb selle hoone isegi omamoodi maamärgiks. Kindlasti on tegu ühe efektseima eestiaegse tuletõrjehoonega.”

Hoonete autoritele anti auhinnad üle Eesti Arhitektide Liidu pidulikul galaüritusel.Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.