“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
Migri: Välismaalane saab tööpõhise elamisloa palju kiiremini kui eelmisel aastal (0)
17. oktoober 2021
Albert Truuväärt/Pilt on illustratiivne

Soome immigratsiooniteenistus Migri on oluliselt muutnud välismaalaste tööpõhiste elamislubade menetlemise tõhusamaks ja kiiremaks. Keskmine töötaja elamisloa menetlemise aeg oli eelmisel aastal 143 päeva, nüüd 77 päeva.  

Tänavu on välismaalased saanud Soomes tööpõhise elamisloa palju kiiremini kui eelmisel aastal, teatas Soome immigratsiooniteenistus (Migri) muudatusest.  

Tööpõhiseid elamislubasid on mitut tüüpi, sõltuvalt sellest, millist tööd inimene Soomes teeb. Kõige sagedamini arutatakse näiteks selliste töötajate nagu kokkade, koristajate ja ehitustööliste taotletud elamislubasid.  

Eesmärk elamisluba ühe kuuga

Töötaja elamisloa menetlemise aeg jaanuaris-septembris 2021 oli 77 päeva. Aastal 2020 oli keskmine töötlemisaeg 143 päeva.  

Eesmärk on saada tööpõhine elamisluba aastal 2023 ühe kuu jooksul. Migra peamised viisid lubade menetlemise kiirendamiseks on automatiseerimise suurendamine, lubade menetlemise korra reformimine ja kliendinõustamise arendamine.  

„Tahame muuta otsuste tegemise veelgi tõhusamaks, seega proovime uusi rakenduste käsitlemise viise. Automatiseerimine vajab töötamiseks õiget teavet, seega on kliendi ja tööandja edastatud teave ning meie kliendijuhendamine väga olulised,“ ütles Migrise pressiteates vastutusjuht Anna Hyppönen.  

Töötlejateks on Migri ja TE-büroo  

Ka spetsialistide elamislubade menetlemine on sel aastal olnud varasemast kiirem. See rühm saab elamisloa otsuse keskmiselt 16 päeva jooksul. Erialaekspertide hulka kuuluvad näiteks IT-valdkonna spetsialistid ja kõrgharidusega töötajad, kes tulevad Soome erilisi kutseoskusi nõudva ülesande täitmiseks.  

Alustavate ettevõtjate esimese elamisloa menetlemise keskmine aeg on sel aastal olnud 24 päeva.  

„Lähtekoht on see, et Soome vajab lähiaastatel tööjõu sisserännet. Peame tagama, et Soome kolimine oleks võimalikult vaevatu,“ ütles juhataja asetäitja Elina Immonen Migrist.  

Lisaks Soome immigratsiooniametile tegeleb töötaja elamisloa menetlemisega töö- ja majandusarengu amet. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.