"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Uuenenud lasteaiad võivad lapsi õpetada nii digitahvlil kui ka õuepaviljonis (0)
18. oktoober 2021
Albert Truuväärt

Uuendatud lasteaedades on eraldi muusika- ja võimlemissaalid, lasteköögid ja kunstiklassid. Õuealale jagub uusi paviljone ja mõnusaid liumägesid.

Eelmisel nädalal taasavatud Järveotsa lasteaias saab moodsa helitehnikaga kontserte anda, soojal ajal ka välilaval.
Kollaste metallist aknasirmidega majas on 11 hubast ja õhuküllast rühmaruumi, kuhu on loodud laste arengut toetav kodune keskkond. Erinevalt varasemast on lasteaial nüüd spordisaal, lasteköök ja kaunite kunstide tuba, kõikides rühmaruumides saab kasutada projektorit ja digitahvlit. Ujulas vahetati välja tehnosüsteemid ja katusele paigaldati päikesepaneelid.

Lasteaia direktori Merit Zavatski sõnul on lastel nüüd kasutada kaks saali senise ühe asemel. “Muusika- ja liikumissaalid on eraldi, see on väga suur pluss,” ütles Zavatski.

“Nii saame mõlemat tegevust korraga teha. Nüüd on meil ka lasteköök, kus näiteks piparkooke küpsetada, ja loovuse tuba, kus kunstitunde läbi viia või robootikat õppida. Rõõmu teeb, et kogu töökeskkond on muutunud lapsesõbralikumaks, samas on töötajatel paremad puhkevõimalused.”

Muusikasaal on varasemast suurem ja seal asub nüüd ka väike lava, kus saab kasutada kaasaegset heli- ja videotehnikat. “Muusikaklassist pääseb suurte uste kaudu sisehoovi välilavale, kus suvel tunde ja üritusi läbi viia,” selgitas hoonet remontinud Novarc Group AS projektijuht Indrek Kõlu. “Uuendasime basseiniruumi sisekliima ja pesemisruumid. Katuse alla said ehitatud täisruumid.”

Kelgumägi ja mõnus bassein

Õuealale on rajatud mäeke, kus kelgutada või liumäest alla lasta. Iga rühm saab hoovis tegutseda oma paviljonis, mis vihma, liigse päikese või ka tuule eest varju pakub. “Lasteaia õu pakub tegutsemislusti igaks aastaajaks,” ütles abilinnapea Vadim Belobrovtsev.

Bassein oli lasteaial varemgi, kuid nüüd said kõik tehnosüsteemid korda ja ujumise algõpe on lasteaias au sees.
Ujumisliidu projektijuhi Kirsti Mäesepa sõnul on hea, kui lapsed saavad ujumise selgeks juba koolieelikuna. “Enne esimest basseinitundi võiksid väikelaste vanemad ka omalt poolt lapsi julgustada,” ütles ta.

“Lapsed harjuvad juba varakult veega, õpivad ohuolukordi hindama ega satu hiljem veekogudes hätta. Nii on neil kergem ka kolmanda klassi lõpus ujumistest sooritada. Seda enam, et nõuded on märksa rangemaks muutunud – ujumisoskuse tõendamiseks tuleb osata nii sukelduda kui ka rinnuli ja selili vees hõljuda ja libiseda, samuti eri stiilis pikki vahemaid läbida.”

Järveotsa lasteaia ühe toonase tüüpprojekti alusel ehitatud hoones oli seni uuendatud vaid katus. “Järveotsa lasteaia hoone on ehitatud 1978. aastal ning suuremaid renoveerimistöid polnud seal seni ette võetud,” ütles abilinnapea Eha Võrk, kelle sõnul on nüüdseks hoone läbinud täieliku uuenduskuuri. “Lisaks tänapäevaste õpitingimuste loomisele on tähelepanu pööratud ka taastuvenergia kasutamisele – lasteaia katusel on päikesepatareid, mis on igati kooskõlas Tallinna valitud teega rohelise pealinna suunas.”

Ümberehitustööde käigus said U-kujulise maja kahekorruseliste A- ja B-korpuse katusekorrused lisaks ventilatsioonikambrid.

Kõik lasteaiad korda

Sisekujunduses valitsevad rõõmsad värvid, lastemööbel on tehtud looduslikust, tugevast ja praktilisest vineerist. Lasteaed on mõeldud 11 rühmale, neist kaks on tasandusrühmad erivajadustega laste toetamiseks. Remont ja sisustus läks maksma 4,33 miljonit eurot.

Belobrovtsevi kinnitusel on linnal soov teha korda kõik oma lasteaiad. “Tähtajaks on 1. september 2030, seega aega on jäänud üheksa aastat,” lausus ta.

“Liigume päris heas tempos, kuigi investeeringute vajadus on esialgsest märksa suurem. Kui 2017-2018 rääkisime positiivse märgina linna valmidusest eraldada lasteaedade renoveerimistöödeks 10 miljonit, siis nüüd on olukord paljuski muutunud. Varem maksis lasteaia põhjalik remont 2,5-3,5 miljonit eurot, kuid nüüdseks on see summa peaaegu kahekordistunud. Sama tempot säilitades tuleb investeeringute mahtu suurendada, ja seda me ka teeme.”

Uuendamist vajavaid lasteaedu on abilinnapea sõnul saja ringis, ja nii mõnigi neist on juba töös. Näiteks 1982. aastal avatud Liivamäe seni kuue rühmaga lasteaed Juhkentali asumis saab rekonstrueerimise ja laiendamise järel kaheksa rühma.

“Tänu juurdeehitusele tuleb meile kaks rühma juurde,” rääkis direktor Imbi Pajula. “Esimesel korrusel saame praeguse saali kõrvale spordisaali.”

Sügisel alustab lasteaias tööd sobitusrühm, kus kõik lapsed õpivad koos. “Meie lasteaias on loodud tugisüsteem lastele, kes oma eripära tõttu vajavad lisatähelepanu,” ütles Pajula. “Tugiõpetaja teeb koostööd nii õpetajate kui ka peredega. Kui lapse erivajadust kohe varakult märgata, on teda õigel ajal toetades võimaliku probleemiga märksa kergem hakkama saada. Nüüd on meil põhikirjas ka spetsiaalsed sobitusrühmad.”

Merivälja lasteaia uus kahekorruseline maja valmib eeldatavasti järgmise aasta sügisel. “Pirital on alanud ettevalmistustööd Merivälja lasteaia olemasoleva hoone lammutamiseks, et pärast seda alustada uue maja ehitamisega. Kümne rühmaga lasteaiahoone koos selle juurde kuuluvate rajatistega valmib 2022. aasta oktoobris,” ütles Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat. “Praegu valmistatakse ehitusplatsi ette, ajutine moodullasteaed ja osa mänguatraktsioone on juba teisaldatud.”

14 juba uue ilmega

Uus avara aatriumiga hoone ehitatakse suures osas 1967. aastal valminud lasteaia asukohale Haaviku ja Kõivu tee vahelisel krundil. Seose sise- ja välisõpperuumi vahel loob hoone lõunakülge planeeritud terrass. Kinnistu lõunaosas säilitatakse võimalikult palju olemasolevaid puid, mille vahele rajatakse laste mängualad. “Neid kohti saab kasutada nii üritusteks kui igapäevasteks toimetusteks – spordi- või mänguplatsidena, rohealadena, õuesõppeks jne. Kinnistule rajatakse liikluslinnak, spordiväljak ning kasvuhoone ja välipeenrad,” rääkis Liinat. “Rühmaruumid on kahekaupa koos, igasse rühmatuppa pääseb nii õuest kui ka hoonest.”

Belobrovtsev ütles, et 2015. aastast peale on linn remontinud kümme ja ehitanud neli uut lasteaeda. “Haaberstis avas aasta alguses uksed Naksitrallide lasteaed, lisaks saab tänavu rekonstrueeritud veel neli lasteaeda,” lausus ta. “Septembris avas uksed Laagna Rukkilille lasteaed, äsja avati Järveotsa lasteaed ning lõpusirgel on ehitustööd Nõmmel Rabarübliku ja kesklinnas Liivamäe lasteaias. Meile on kõige olulisem, et kordatehtud majades on lastele nende arengut toetav hubane ja turvaline keskkond.”

Sügisel läheb remonti veel kuus lasteaeda

“Soovime viia tänapäeva nõuetega vastavusse kõik linna lasteaiad, ning igal aastal saabki korda mitu maja,” ütles linnapea Mihhail Kõlvart.

“Tänavu sügisel lõpeb kokku nelja lasteaia tervikrenoveerimine ja aasta alguses sai valmis ka üks uus lasteaed,” lausus linnapea. “Liigume aga jõudsalt edasi ja veel sel aastal alustatakse järgmise kuue lasteaia tervikremonti, mille valmimine on planeeritud 2022. aasta septembrisse.”

Sügisel algab Kristiines Vindi lasteaia, Mustamäel Rõõmupesa, Põhja-Tallinnas Maasika ja Kellukese, Pirital Merivälja ning Lasnamäel Asunduse lasteaia kordategemine.

Hiljuti läbis põhjaliku uuenduskuuri ka Järveotsa lastaia juures asuv mänguväljak, mis pakub liikumisvõimalusi kogu perele. “Sinna on lisatud mitmeid uusi atraktsioone, näiteks kahekordne kaptenisillaga mängulaev, mis mahutab korraga kuni 40 last, kiiged, tasakaalurada ning mängulinnak, mis sobib hästi ka erivajadustega lastele,” rääkis Haabersti linnaosa vanem Oleg Siljanov.

“Mänguväljaku alale ehitati kõnniteed, rajati välisvalgustus ja haljastus ning paigaldati pingid ja prügikastid. Vanad mänguväljaku atraktsioonid remonditi ja puhastati. Lisaks ehitati mänguväljaku juurde rannavõrkpalli väljak.”
Tartaan- ja liivakattega kogupere mänguväljaku ehitas Tiptiptap OÜ 282 393 euro eest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.