“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
VAKO jättis ühispakkujate Tallinna haigla hanke vaide rahuldamata (0)
18. oktoober 2021

Riigihangete vaidlustuskomisjon (VAKO) jättis reedel rahuldamata ühispakkujate Sirkel & Mall OÜ ja OÜ Keskkonnaprojekti vaidlustuse Tallinna Haigla projekteerimishankele.

Tallinna haigla projekteerimise kolmas rahvusvaheline riigihange kuulutati välja tänavu 30. juunil ja pakkumuste esitamise tähtaeg oli 4. augustil. Projekteerimise hankes tunnistati 6. septembril edukaks Itaalia ühispakkujate ATIproject srl ja 3TI Progetti 17,8 miljoni eurone pakkumus kui majanduslikult soodsaim. Pakkumus sai hindamise kriteeriumide kohaselt kõige rohkem punkte ehk 78,46 punkti, vahendab BNS.

16. septembril esitasid Sirkel & Mall OÜ ja OÜ Keskkonnaprojekt vaidlustuse, milles taotlesid ATIproject srl ja 3TI Progetti pakkumuse vastavaks ja edukas tunnistamise ning osalemistasude maksmise otsuste kehtetuks tunnistamist.

Vaidlustajad leidsid, et hankija on nende pakkumusele andnud põhjendamatult madalad punktid. Samuti leidsid vaidlustajad, et edukaks kuulutatud pakkumus oleks tulnud tagasi lükata, kuna pakkumuse maksumuse eest ei ole võimalik kavandatud mahus hankelepingut täita. Riigihanke eeldatavast maksumusest ning võrdluses teiste pakkujatega suures ulatuses madalam pakkumine oleks vaidlustajate hinnangul pidanud hankijas tekitama kahtlusi.  

Hankija sõnul on vaidlustaja väited selle kohta, et antud maksumusega ei ole võimalik lepingut täita põhjendamata ja tõendamata. Pakkujal, kes on projekteerinud mitmeid haiglaid erinevates Euroopa Liidu liikmesriikides ning ka mujal, on hankija hinnangul vaieldamatult kogemus kuluarvestuse koostamisel. 

Vaidlustuskomisjon kontrollis hindamiskriteeriumi kohaldamist vaidlustaja pakkumuse hindamisel ega tuvastanud hankijapoolseid rikkumisi. Seega osalemistasu väljamaksmisega seotud otsused on kooskõlas väljamaksmise reeglitega ning nende kehtetuks tunnistamiseks alused puuduvad. 

Samuti selgitas vaidlustuskomisjon, et kolmanda isiku kohta tehtud otsuste kehtetuks tunnistamine ei viiks vaidlustajat hankelepingu sõlmimiseni, kuna vaidlustaja pakkumus on hindamise tulemusel alles kolmandal kohal. Vaidlustuskomisjoni sõnul ei saa vaidlustajal olla huvi eduka pakkumuse kehtetuks tunnistamiseks, kui ta ise sellest kasu ei saa. 

Seetõttu otsustas vaidlustuskomisjon jätta vaide rahuldamata ning mõista Sirkel & Mall OÜ-lt ja OÜ-lt Keskkonnaprojekt ühispakkujate ATIproject srl ja 3TI Progetti kasuks välja viimase lepingulise esindaja kulud summas 4900 eurot.

Seadustiku alusel on vaidlustuskomisjoni otsuse peale halduskohtule kaebuse esitamise tähtaeg kümme päeva arvates otsuse avalikult teatavaks tegemisest. 

Tallinna haigla hoone ehitamine peaks algama 2024. aasta veebruaris, eeldatav kogumaksumus on 520 miljonit eurot. Sellest planeerimise, projekteerimise ja ehituse kavandatav maksumus on 450 miljonit eurot ning investeering seadmetesse 70 miljonit eurot.

Riik loodab Tallinna haiglat rahastada Euroopa taastefondi abil. Kogu fondi raha peab olema lepingutega seotud 2023. aasta lõpuks ja raha tuleb ära kasutada 2026. aasta augustiks. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.