“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
Kvalifitseeritud tööjõud on muutunud kõikides Balti riikides ettevõtete üheks olulisimaks murekohaks (0)
19. oktoober 2021
Foto: Pixabay

„Kui vahepeal tuli põhiteemaks ettevõtetel COVID, siis nüüdseks on tagasi aastatepikkune mure number 1 – kvalifitseeritud tööjõu puudus ja seeläbi ka üldine personalikulude kasv“ ütles SEB ettevõtete panganduse valdkonna juht Artjom Sokolov.

SEB poolt septembris Balti suurettevõtete finantsjuhtide seas läbi viidud uuring näitab, et kvalifitseeritud spetsialistide puudus on kõige suurem probleem Leedus, kus selle tõi esile 59% ettevõtetest.

Lisaks tööjõu puudusele nähakse murekohta ka tööjõukuludes. Nii Leedus (57%), Eesti (56%) kui ka Lätis (41%) on personalikulude suurenemine järgmise 12 kuu suurimate väljakutse seas. 

Üheks lahenduseks tööjõupuuduse leevendamiseks võib olla automatiseerimine. 35% Eesti ettevõtetest tõi kõige prioriteetsema tegevusena välja, et järgneva 12 kuu jooksul keskenduvad nad oma ettevõttes innovatsioonile, protsesside automatiseerimisele ja digitaliseerimisele. Sama mõtlevad ka Läti ettevõtted, aga Leedu suurettevõtted (25%) prioritiseerivad investeeringute mahu suurendamist.  Uutesse regioonidesse ei plaani aga Baltikumi ettevõtted lähiajal eriti laieneda.

„Digitaliseerumise prioriteetsus on Eestis finantsjuhtide seas mõne aastaga kasvanud kaks korda. Jätkuvalt aga näevad vaid 10% Eesti ettevõtteid, et nende edasine kasv võiks tulla laienemisest välismaale. Küsimus, et kui kaua me väikese majandusena saame piirduda oma kasvus kohapealse laienemisega?“ Kommenteeris Sokolov.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.