"Paljudel ei ole häid suhteid vanematega. Kui sa ei saa toetust oma kõige lähedasematelt, on elus edasi liikuda ja areneda väga raske."

Eneli Jefimova, noor ujumistalent
Läti karmistab oluliselt COVID-19 meetmeid (0)
19. oktoober 2021
Vaktsineerimistõendite kontrollimine Riia kaubanduskeskuses. Foto: Scanpix

Läti valitsus teatas eile,18. oktoobril, peaaegu kuu aega kestvast „lockdownist“ või kodusistumisperioodist, et muuta praegust tõsist epidemioloogilist olukord seoses COVID-19-ga. Piirangud hakkavad kehtima neljapäeval, 21. oktoobril.

Peaminister Krišjānis Kariņš ütles esmaspäeval pärast kriisireguleerimis nõukogu pikka koosolekut, et on vaja võtta täiendavaid drastilisi meetmeid, kuna olukord on halvenenud isegi nädala jooksul pärast seda, kui ühiskonna suhtes kehtivaid epidemioloogilisi reegleid viimati muudeti.  

Ta kordas üleskutset inimestele end vabatahtlikult vaktsineerida lasta ja ütles, et kuigi võtab vastu kriitikat selle kohta, et valitsus ei suutnud veenda rohkem inimesi vaktsineerima, lasub kõigil ühiskonnaliikmetel kohustus küsida, mida nad saavad teha, et julgustada teisi vaktsineerima. Praegu on vaktsineeritud vaid umbes pool Läti elanikkonnast.  

„Läti on kumulatiivse haigestumuse osas maailmas esikohal… On palju inimesi, liiga palju inimesi, kes pole vaktsineeritud,” sõnas Kariņš ja selgitas, et oli vaja proovida seda, mida on mõnikord kirjeldatud kui tulekahjutõrje strateegiat Covidi leviku peatamiseks. Samas kirjeldas tervishoiuminister Daniels Pavļuts seda kui “stoppmärgi” strateegiat viiruse leviku peatamiseks.  

Ta rõhutas, et ühiskond peaks “aitama meie meedikuid järgmise nelja nädala jooksul” ja uute meetmete eesmärk on vähendada inimeste vahelist kontakti vähemalt 40%.  

Piirangud sulgemise ajal kehtivad nii vaktsineeritud kui ka vaktsineerimata inimestele.  

Kuigi piirangud on koalitsioonipartnerite vahel põhimõtteliselt kokku lepitud, vaadatakse need teisipäeval ja kolmapäeval valitsuse koosolekutel enne heakskiidu jõustumist uuesti läbi.  

Väljakuulutatud meetmete hulgas on peamised järgmised:  

Liikumiskeeld kella 20.00–5.00, kuigi inimesed võivad vajadusel väljaspool tööaega tööle ja koju sõita.  

Määratud kuupäevade vahel suletakse kõik kauplused, välja arvatud näiteks lähikauplused, toidupoed, apteegid, lemmikloomapoed ja muud esmatarbekaupu vedavad kauplused ning saadaval on ainult hädavajalikud teenused.  

Praegust koolivaheaja nädalat pikendatakse veel ühe nädala võrra. Alates 1. novembrist naasevad 1. – 3. Klassid kooli, kuid 4. – 12.klassides toimub distantsõpe 1. novembrist kuni 15. novembrini.  

Siseruumides ja väljas kogunemised, sealhulgas meelelahutus, sport ja kultuuriüritused, ei ole lubatud.  

Ainult inimesed, kes on seotud tootmise, ehituse ja hädavajalike töödega, saavad töötada.  

Pärast 15. novembrit on kavas naasta praegu kehtivate “rohelise režiimi” reeglite juurde, mis kohaldavad vaktsineeritud ja vaktsineerimata isikute suhtes erinevaid reegleid.  

Täpsem info avaldatakse siis kui need kättesaadavaks saavad. Kavas on kehtestada abimehhanismid tööstusharudele, mille töö on piirangute ajal peatatud. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.