“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
Teadlane: koroonatõend tuleb muuta igapäevaelus möödapääsmatuks (0)
19. oktoober 2021
Andero Uusberg. Foto: Scanpix

Vaktsineerimisetempo tõuseks siis, kui meelelahutuskohtades hakataks korralikult kontrollima Covid-tõendeid või kui teatud kohtadesse pääseksid vaid vaktsineeritud inimesed, ütles teadusnõukoja liige, käitumisteadlane ja psühholoog Andero Uusberg lühiusutluses Postimehele. 

Endiselt on palju inimesi, kellel on vaktsineerimisotsus tegemata ning Uusbergi sõnul võiks nende käitumist võrrelda hambaarstile minekuga: kord aastas tuleks hambaarsti juures käia, aga minnakse ikka alles siis, kui hammas valutama hakkab. 

«Inimesed lükkavad vaktsineerimisotsust pidevalt edasi ja nüüd, kui on tulnud tervisetõendi nõue, siis võib see neid ootamatult tabada,» ütles Uusberg. «Inimene sooviks minna kohvikusse või üritusele, ent see minek on raskendatud või üldse keelatud. Nii et me toome nende ellu selle väikese valu,» lisas Uusberg. 

On üsna suur tõenäosus, et hiljuti vaktsineerimisotsuse langetanute hulgas on just neid inimesi, kelle jaoks vaktsiinipass on olnud selline niiöelda hambavalu, selgitas Uusberg. 

Omaette teema on Uusbergi sõnul vaktsineerimata riskirühmad. Need ei ole tingimata sotsiaalselt aktiivsed ning seetõttu ei ärgitaks neid tegutsema koroonatõend ega muud piirangud. 

«Kui nad näevad, et nad teatrisse ei saa, siis nad sinna ka ei lähe, sest nad pole seal aastaid käinudki. Nad teevad vaid möödapääsmatuid asju – ja möödapääsmatutele teenustele me piiranguid ei pane,» ütles Uusberg. «Nii jõuame aga kiiresti selle lävele, et äkki ikkagi oleks ausam ära otsustada, et pensionieas on vaktsineerimine kohustuslik.»  

Uusbergi sõnul ergutavad täiendavad piirangud küll vaktsineerimisele, ent efekt sõltub sellest, kuidas inimestele läheneda. 

«Vanema inimese puhul on rohkem võita individuaalse lähenemisega, millega praegu ka tegeletakse,» selgitas Uusberg. «Praegu kõhkleb suur osa eakaid, sest nad tunnetavad, et vaktsiin on ohtlikum kui haigus. Paljud on jällegi kuulnud, et vaktsiinide kõrvalmõjud on tõenäolisemad siis, kui tervis on nõrk. Sellele mõeldes aga jäetakse tähelepanuta, et kui tervis on nõrk, siis on ka koroonaviirus palju ohtlikum,» lisas ta. 

Viimase poole aastaga on just nooremad inimesed muutunud vaktsineerimise suhtes trotslikuks. «On hulk noori, kes põhimõtteliselt ei ole vaktsiini vastu, kuid neile tundub see kas kahtlane või jääb nende tegutsemine laiskuse taha. Aga kui tekib olukord, kus tal on seda vaktsiinipassi vaja, siis see mõjutaks teda küll,» ütles Uusberg. 

Palju aitaks kaasa ka see, kui Covid-19 digitõend oleks igapäevaelus möödapääsmatu. See tähendab, et seda kontrollitaks igal pool. «Praegu me ju teame ja näeme, et paljudes meelelahutus-, söögi- ja hobikohtades tegelikult ei pea seda näitama ning seda ei kontrollita. Kui on valik, et kas sa vaktsineerid või teed iga kord testi, siis tooks see vaktsineerijaid juurde,» leidis ta. «Ma usun küll, et see aitaks, kui tekiks juurde kohti, kuhu saavad vaid vaktsineeritud.» 

Muidugi on ka noori, kellel kogu see olukord suurendab vaid trotsi. «See pole neile pelgalt isikliku kalkulatsiooni küsimus, vaid ikka identiteediteema – kas ma vaktsineerin või mitte, see on märk teistele sellest, kes ma olen,» selgitas Uusberg. 

Kuna selle rühma puhul on tegemist põhimõttega, siis ei ole ka loota, et nad vabatahtlikult end vaktsineerima läheksid. «Nii me jõuame sellele territooriumile, et poliitiliselt tuleks konkreetselt öelda: meid ei huvita sinu tahe, vaid see tuleb ära teha!» ütles Uusberg ja lisas: «Aga seda tulebki siis nii nimetada, mitte enam öelda, et see on vabatahtlik.»

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.