"Paljudel ei ole häid suhteid vanematega. Kui sa ei saa toetust oma kõige lähedasematelt, on elus edasi liikuda ja areneda väga raske."

Eneli Jefimova, noor ujumistalent
Läti tahab teha seadusemuudatuse: Covidi sertifikaati pole – tööd ka mitte (0)
20. oktoober 2021
Foto Scanpix

Läti ministrite kabinet kiitis teisipäeval heaks seadusemuudatused, mis muu hulgas näevad ette tööandjate õiguse vallandada töötajad, kellel puudub vaktsineerimise või läbipõdemise tunnistus, ütles justiitsminister Jānis Bordāns.  

Muudatused peab veel kinnitama Seim.  

Kooskõlas seadusemuudatustega oleks tööandja kohustatud välja selgitama need elukutsete rühmad, kus tööülesannete täitmiseks on vajalik koostalitlusvõimeline vaktsineerimine või taastumistõend. Kui töötajal pole 15. novembriks nõutavat tunnistust, saab teda kuni tunnistuse saamiseni üle viia teisele sobivale tööle.  

Kui üleviimise võimalus puudub või kui selles pole kokkulepet, võib töötaja ilma palgata töölt kõrvaldada. Töö peatamine võib kesta seni, kuni töötaja on saanud vastava koostalitlusvõime sertifikaadi, kuid igal juhul maksimaalselt kolm kuud.  

Kui peatamise ajal ei ole tõendit saadud ilma põhjendatud objektiivse põhjuseta, on piisav alus arvata, et isik ei täida täidetava ametikoha või tööülesandeid ning tööandja on õigus temaga viivitamatult töösuhe lõpetada.  

Kui isikul on objektiivne põhjendatud põhjus, pole tööandjal õigust teda vallandada. Objektiivseks põhjuseks võib olla meditsiininõukogu otsus või ettenägematud asjaolud, miks inimesel pole olnud võimalust vaktsiini saada, näiteks vigastus või välismaal viibimine. Selliste asjaolude lõppemisel on töötaja või ametnik kohustatud viivitamatult võtma meetmeid tunnistuse saamiseks.  

Varem kehtisid reeglid ainult tervishoiu-, haridus- ja sotsiaalhoolekandetöötajatele, kuid nüüd on neid laiendatud kõikidele ametikohtadele, kus klientidega on kokkupuuteid või kus tööandja peab tunnistust muudel põhjustel vajalikuks. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.