"Paljudel ei ole häid suhteid vanematega. Kui sa ei saa toetust oma kõige lähedasematelt, on elus edasi liikuda ja areneda väga raske."

Eneli Jefimova, noor ujumistalent
tallinnas on juba 46 koolis nakkuskolle Öpik: nakkuskollete arv pealinna koolides kasvab jõudsalt (0)
20. oktoober 2021
Foto: Albert Truuväärt

Tallinna linnavalitsuse koroonaviiruse ennetusmeetmete koordinaatori Ester Öpiku sõnul kasvab koroonaviiruse nakkuskollete arv pealinna koolides jõudsalt ning üha rohkem õpetajaid ja õpilasi on COVID-isse haigestumise tõttu rivist väljas.

Öpiku sõnul on kõik huvitatud, et koolide töö saaks jätkuda ning õpetajad saaksid oma tööd teha võimalikult ohutult. Samas on haigestumine Tallinna koolides siiski tõusuteel. 

“Haigestunud õpilasi oli Tallinnas oktoobri esimesel nädalal 222, teisel nädalal juba 291, ning paraku on oodata, et see number jätkad kerkimist,” ütles Öpik. 

Haigusjuhtumitega klasse oli oktoobri laguses 161 ning kuu teisel nädalal juba 203. Õpetajaid haigestus oktoobri avanädalal 51, aga teisel nädalal juba 73. Isolatsioonis oli vastavalt 26 ja 54 õpetajat,” ütles Öpik, lisades, et koolid on tõepoolest viiruse levikuga üsna kimpus. 

Koolivaheajal tehakse tõhustusdoose

Koolide nakkuskoldeid on praeguseks 46, samas kui nädal tagasi oli neid veel 37. “Iga nädal liigume 10 või suurema sammuga ülespoole,” ütles Öpik. 

Tema sõnul tuleb järgida oma tervist, haigustunnustega tuleb koju jääda ning võimalusel tuleb lasta end vaktsineerida. Ühtlasi on käima läinud tõhustusdooside süstimine õpetajatele ning pealinna munitsipaalkoolidest on end selleks kirja pannud juba üle 1200 õpetaja. 

“Püüame teha nii, et kõik, kellel on vaja, saaksid juba koolivaheaja jooksul tõhustusdoosi kätte,” lisas Öpik. 

Tõhustusdoosi saavad teha haridustöötajad, kellel on eelmise vaktsiinikuuri lõppemisest või haiguse läbipõdemisest möödunud vähemalt kuus kuud. Eelistatult soovitakse vaktsineerimisbrigaadi kooli ning koolivaheaja paiku käibki brigaad kohapeal ligi 30nes koolis. Samuti on koolitöötajatel mugav saada oma tõhustusdoos koolivaheajal Tallinna vaktsineerimistelkides.

Kolmanda doosiga on juba vaktsineeritud Iru hooldekodu kliendid ja peagi ka töötajad. Lähiajal alustatakse lasteaiatöötajate ja seejärel sotsiaaltöötajate revaktsineerimisega.

Alates sellest nädalast muutis Terviseamet lähikontaktsete kaardistamise ja teavitamise korda. Koolid kaardistavad nüüd ise haigestunud õpilase lähikontaktseid ja teavitavad lapsevanemaid nii lihtsustatud karantiinist kui ka isolatsiooni pikkusest.

Tallinnasse kolmas laine veel täielikult jõudnud pole

Tallinnas on viimase seitsme päeva vaates 100 000 elaniku kohta on nakatumise näit 496, samas kui Eestis keskmiselt on see 590  ning 79 omavalitsuse seas on Tallinn 54. positsioonil. 

“Nagu me mäletame esimesest ja teisest lainest, siis nakatumine on alati alanud lõuna poolt. Seega Tallinnasse kolmas laine veel täielikult jõudnud pole, kuid ega sellest ei pääse ja numbrid kardetavasti kerkivad,” ütles Öpik. 

Nagu on öelnud ka emie teadlased- viiruse kõrghoogaeg on oktoobrist maini ja on prognoositud, et kõik immuunkaitseta inimesed saab see viirus ühel või teisel hetkel kätte, sellepärast on tungiv soovitus kaaluda võimalust ennast vaktsineerida. Kui vaktsineeritud inimene ka saab viiruse, on kindel see, et põdemine on lihtsam kui vaktsineerimata inimeste puhul,” märkis Öpik.

“Lisaks teame, milline olukord on haiglates. Plaanilist ravi on juba piiratud, aga peatselt on küsimus selles, kui palju jätkub COVID-osakondades kohti ja siin pole küsimus mitte füüsiliselt voodis ja palatis, vaid personalis. Personali võimekus pärast kaht aastat jätkuvalt COVIDi haigetega tegeleda hakkab otsa saama. Inimesed lihtsalt enam ei jaksa.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.