“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
soome kahetseb piirangute varast leevendamist Olulised operatsioonid lükkuvad koroonapatsientide arvukuse kasvu tõttu edasi (0)
20. oktoober 2021
Foto Ilja Matusihis

Koronaviiruse piirangud oleks tulnud kaotada kontrollitumal viisil, ütles Helsingi ja Uusimaa haiglapiirkonna (HUS) peaarsti asetäitja Eeva Ruotsalainen teisipäeva õhtul Yle A-stuudio päevakajasaatele.  

Haiglaravi vajavate Covidi patsientide arvu suurenemine kogu riigis on põhjustanud teiste patsientide jaoks oluliste operatsioonide edasilükkamise. Näiteks HUSi piirkonnas tuli mitmed eelmiseks nädalaks planeeritud südameoperatsioonid edasi lükata, samas kui kirurgilised protseduurid on edasi lükatud ka Päijät-Häme piirkonnas, kus on praegu riigi kõrgeim nakatumismäär.  

A-stuudios esinedes juhtis Ruotsalainen tähelepanu sellele, et Soomes pole vaktsineerimise ulatus endiselt 80 protsendini jõudnud, mis oli valitsuse seatud eesmärk Covidi piirangute kaotamiseks.  

Selle asemel leevendati enamik piiranguid juba oktoobri alguses, kuigi vaktsiinide katvus oli sel ajal eesmärgist kaugel.  

„Jah, ma ütleksin, et piirangud oleks tulnud kaotada kontrollitumal viisil, sest meie vaktsineerimiskate ei ole ikka veel isegi 80 % juures, mida peeti omamoodi sihtmärgiks,” ütles Ruotsalainen ja lisas, et isegi 80 % ulatuses võib olla mittepiisav nakkuste leviku tõkestamiseks.  

A-stuudio arutelus osales ka Päijät-Häme piirkonna peaarst Tuomo Nieminen, kes nõustus, et viiruse leviku piiramiseks võetud meetmed tühistati liiga kiiresti.  „Piirangute tühistamise plaan oli kindlasti hea, kuid siis viidi see liiga vara ellu,” ütles Nieminen.  

Sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi personaliülem Kirsi Varhila ütles teisipäeva õhtul Yle-le, et on mures praeguse koroonaviiruse olukorra pärast ja et piirkondlikel võimudel on kohustus tegutseda.  „Nüüd peaksime mõtlema hästi sihipärastele piiravatele meetmetele valdkondades, kus haiglaravi suutlikkus hakkab eriti ohtu sattuma,” ütles Varhila.  

Samas lisas ta, et üleriigilist hädapidurit ei ole esialgu vaja, sest esmalt võib kehtestada piirkondlikud meetmed, mis on kooskõlas valitsuse praeguse hübriidstrateegiaga.  

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.