"Paljudel ei ole häid suhteid vanematega. Kui sa ei saa toetust oma kõige lähedasematelt, on elus edasi liikuda ja areneda väga raske."

Eneli Jefimova, noor ujumistalent
Eestis on 3000 perearstita last Terviseamet alustas perearstita laste nimistutesse määramist (1)
21. oktoober 2021
Terviseameti tervishoiukorralduse ja toimepidevuse osakonna juhataja Ragnar Vaiknemets. Foto: Mats Õun

„Perearsti teenuse kasutamine on võimalus, mitte kohustus. Riik peab tagama lapsele tasuta arstiabi ja Terviseamet soovib, et igal lapsevanemal oleks võimalus abi saamiseks pöörduda lapse perearsti poole,“ selgitas Terviseameti tervishoiukorralduse ja toimepidevuse osakonna juhataja Ragnar Vaiknemets, kelle sõnul on Terviseametil Tervishoiuteenuste korraldamise seadusest tulenevast sättest kohustus määrata perearstita laps nimistusse.

Terviseamet alustas riikliku arstiabi tagamiseks perearstita laste nimistutesse määramist. Ragnar Vaiknemetsa kinnitusel on 2017. aastast registreeritud Eestis sündinud lapsed automaatselt ema perearsti nimistusse.

„Sellele vaatamata on varasemast perioodist umbes 3000 perearstita last, kellel puudub läbi riikliku süsteemi arstiabi kättesaadavus,“ selgitas ta.

Laps määratakse kas ema või isa perearsti nimistusse, arvestades, et lapse ja vanema elukoht on registreeritud samale aadressile. Nimistusse määramisel juhindub Terviseamet patsientide arvust, valides väiksema nimistuga perearsti. Perearst saab lapsevanemaga ühendust juba nimistus oleva lapsevanema kontaktandmete abil.

Igal Eesti kodanikul ja elamisloa alusel Eestis viibival välismaalasel on õigus end perearsti nimistusse registreerida ning kirjaliku avalduse alusel perearsti vahetada. 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lisaja
6. nov. 2021 20:17
Eestis on hinnanguliselt paarkümmend tuhat inimest, kel pole perearsti, kuigi nad võivad samas olla ravikindlustatud. Ravikindlustuseta inimeste täpne arv Eestis ei ole teada. Rahvaarvu ja ravikindlustatud inimeste arvu järgi tuletades oli Sotsiaalministeeriumi andmetel 2021. aasta alguses ravikindlustuseta 64 467 inimest ehk 4,8% elanikkonnast.