"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
Turvafirma: eravaldus vajab lisaks valvekoerale ka häiresüsteemi (0)
23. oktoober 2021
Albert Truuväärt/Pilt on illustratiivne

Turvafirma G4S-i sõnul võib maja valvav koer hoopis ise valvet ja kaitset vajada, sest juhtumeid, kus vargad loomi uinutavad, leidub omajagu. 

Näiteks soovis üks Pirita elanik liituda valvesüsteemiga just enda looma kaitsmiseks. Nimelt valvasid tema tuttava maja koerad, kellele vargad nii palju unerohtu söötsid, et see hakkas loomade tervisele. Juhtumeid, kus koer on sissemurdmise käigus uinutatud, leiab väljastpoolt Eestitki. Iirimaal Limericki maakonnas avastas omanik koju tulles uimase koera maas lebamast. Loomaarsti juurde pöördudes selgus, et koerale oli söödetud sisse uinutit. Sel korral läks õnneks, sest uinuti kogus koera tervisele ei hakanud. Paraku on ka nukramaid näiteid – Saksamaal pidi omanik enda kaheaastase bullterjeri magama panema, sest murdvargad söötsid koerale kriitilise koguse uimasteid. 

Silt “Siin valvan mina” andis nende juhtumite puhul varastele signaali, et ainult koerad kodu valvavadki. Ometi saab turvalisuse tagamiseks paigaldada enda koju valvesüsteemi, mis kaitseb ühtaegu nii elamut kui ka koduloomi. 

Liikumisandureid on erinevaid – nii lemmikloomata peredele kui ka lemmikloomaga kodudesse. Viimase puhul on seatud paika kindel kaalunumber, mille peale andurid undama hakkavad. 

“Kass või väiksem koer andurit häiresse ei aja. Kui on mitu looma, kes armastavad kapi otsa ronida, siis on võimalik näiteks kapiga ruumis paigaldada ustele magnetandurid,” ütles G4S-i standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala.

Enne andurite soetamist tuleb teha kindlaks kolm asja: kui suured on loomad ning kus ja kui aktiivselt nad liiguvad. Üks võimalus on paigaldada andurid piirkonda, kus loomad inimese äraolekul ei liigu. Näiteks jätta loomadele liikumiseks koridor ning paigaldada andurid magamis- ja elutuppa või kööki. Teine variant on paigaldada magnetandurid, mis annavad häiret vaid siis, kui keegi üritab akent avada või klaasi purustada.

“Siis on tõenäosus, et keegi sisse murraks, pea olematu ning sina ei pea muretsema, et ka lemmikud süsteemi häiresse ajavad,” selgitas Pärjala.

Ka koolitatud lemmikloomad võivad tulekahju põhjustada või olla esimesed kannatanud, kui tuleoht elaniku äraolekul ilmneb. Nende ja oma kodu kaitseks on soovitatav paigaldada suitsu- ja vingugaasiandur, mis kutsub juhtimiskeskuse kaudu abilised kohale. Nii ei tule koduloomade ega vara kaitstuse pärast muretseda ka siis, kui pererahvas kodust eemal viibib.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.