"Paljudel ei ole häid suhteid vanematega. Kui sa ei saa toetust oma kõige lähedasematelt, on elus edasi liikuda ja areneda väga raske."

Eneli Jefimova, noor ujumistalent
NÄPUD MULDA Õpetame lapsi koolivaheajal tervislikku toitu kasvatama (0)
25. oktoober 2021
Scanpix

Botaanikaaed ootab noori koolivaheajal toidutaimi avastama, kogu perele aga pakub nuputamist vanalinna seiklusmäng.

Botaanikaaias saab 26.-28. oktoobrini kella 11-13 osaleda taimepäevadel. Teadus- ja haridusosakonna metoodiku Eliko Petseri sõnul on siht ergutada lapsi end ise toiduloojana avastama.

“Taimepäevadele ootame koolivaheaja keskmistel päevadel, et vaheaja alguses ja lõpus jääks rohkem aega perega koos olla,” rääkis Petser.

“Paljud vanemad võtavad ju puhkusegi koolivaheajaga samal ajal. Kolmel taimepäeval botaanikaaias tegutseme õpilastega poolteist tundi õues avamaal. Soovime anda lastele uusi põnevaid teadmisi, millest siis innukalt kodus vanematele jutustada. Tutvustame toidutaimi ja ka seda, milline roll on okaspuudel loomade talvisel toidulaual. Paljudel pole kodus oma aiamaad, nii plaanime tutvustada karbikülvi. Tähtis on, et lapsed õpivad tajuma end oma toidulaua loojana. Anname juhiseid, kuidas ise tervislikku ja puhast toitu kasvatada.”

Igal päeva programm on erinev – leidub põnevaid retki, kaasahaaravaid mänge ja meisterdamisi. Osalema on oodatud 6-14-aastased õpilased. Registreeruda saab aadressil https://bit.ly/taimepäevad, osalustasu lapse kohta kümme eurot päevas ja tasuda saab kohapeal, botaanikaaia kassas.

Nutitelefoniga vanalinna avastama

Urmas Sarv aga kutsub peresid värskesse õhku seikluslikule vanalinnamängule. “Osalejad ei tarvitse olla ruumis ninapidi koos, mistõttu koroonaaega see sobib. Mänguaja võib vabalt ise valida,” rääkis Sarv. “Koolivaheajal passib teekond koos perega läbi teha, ergutab nuputama ja orienteeruma. Nii saab rahulikult kõndides mõttetööga tegeleda! Arvestada võiks paari-kolme tunniga, kuid eelkõige sõltub ajakulu ikkagi osalejate kiirusest ja võimekusest. Osalemiseks on vaja korralikult laetud akuga nutitelefoni.”

Mängu alguspunkt on kunstiakadeemia juures Põhja pst ja Kotzebue t nurgal. Osalemissoovist saab anda teada Sarv OÜ e-postile urmas@meelelahutus.eu

Linnaloomade elust jutustab 30. oktoobril Kiek in de Köki suurtükitornis (Komandandi tee 2) zooloog Aleksei Turovski. On ju loomi, keda inimesed peavad linnas lemmikloomana, aga ka vabalt elavaid loomi, kellele lihtsalt meeldib või sobib linnakeskkond.

Hiigelpesi punuvad varblased

“Osa loomaliike elab vabalt, kuid nad kasutavad inimese loodud võimalusi. Näiteks toakärbes, kes looduses ei ela mujal kui ainult inimasulates,” rääkis Turovski.

“Inimese loodud tingimusi armastab ka Põhja-Aafrikast pärit soojalembene prussakas, kuid teda võib peletada külm tuba. Varblased oskavad kangurlindudena maja lähedale puuokstele jalgpalli suuruseid pesi teha. Tuvi on kodustatud juba aastatuhandeid tagasi. Kuidas kolme eri seltskonna liikmed omavahel suhtlevad, räägime juba põhjalikumalt Kiek in de Kökis.”

Loeng “Linn ja selle fauna” algab kell 14. Külastaja saab samas tutvuda näitusega “Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos”. Osalemine loengul muuseumipiletiga, mis maksab 6 eurot (sooduspilet 4 eurot). Registreeruda saab linnamuuseumi kodulehe kaudu.

Desiree tantsustuudio ootab 25.-28. oktoobrini 7-13-aastasi tantsuhuvilisi tüdrukuid linnalaagrisse, mille teemaks on tants, teater ja kino. Laagripäeva sisse mahub nii trenn ja võistlused kui ka puhkus ja külaskäigud. Registreeruda https://www.desireestuudio.eu/ kaudu. Koolivaheaja kõigist sündmustest saab jooksvalt ülevaate https://huvi.tallinn.ee/uritused.

Huvilisi ootab ka seiklusmäng

• 22. oktoobril avaneb veebis seikluslik orienteerumismäng. Selle rajad avatakse Pirital, Nõmmel, Lasnamäel ja vanalinnas. Lisandub uus rada Stroomi rannas. Mäng pakub mõõdukalt sportlikku ajaveetmist värskes õhus ning täiendab spordi- ja kultuuriteadmisi. Osaleda saab nii iseseisvalt kui ka pereliikme ja sõbraga. Sportlik seiklusmäng on avatud 31. oktoobrini ja linlastele tasuta.
• Rajal tuleb leida üles kontrollpunktid ja vastata spordi- või kultuuriteemalistele küsimustele Loquiz rakenduse kaudu, milleks kulub umbes poolteist tundi. Küsimused Pirital, Nõmmel ja Lasnamäel on sporditeemalised, Põhja- Tallinnas olümpiamängude ja vanalinna kontrollpunktides kultuuriteemalised.
• Osalejate vahel loositakse novembri alguses välja kolm paari murdmaasuuski suusakeppidega. Pealinna sportlikku seiklusmängu korraldab linna kultuuri- ja spordiamet koostöös Eesti spordi- ja olümpiamuuseumi ning seiklusfirmaga 360 kraadi.
• Mängimiseks laadi enda nutitelefoni AppStorest või GooglePlayst tasuta rakendus LOQUIZ. Käivita rakendus alles siis, kui mängu alustad.
Seejärel vali mängu asukoht: Nõmme spordikeskuses sisesta username: nõmmesk ja password tkjsa; Pae pargis sisesta username pae-park ja password tkjsa; Pirita spordikeskuseson username piritask ja password tkjsa; vanalinnas username vanalinna ja password tkjsa;
Põhja-Tallinnas username stroomi ja password tkjsa. Seejärel vajuta Sign in ja järgi edasisi juhiseid ekraanil.
• Kui mäng käivitub, läbi rada vastavalt enda valitud plaanile ning vasta küsimustele. Kui kõik punktid on läbi käidud, fikseeri mängu lõpp ruudulipu punktis.
• Mängu seisu näed ülal vasakul “kolmetriibu” nupu alt. Sama nupu alt leiate kaasmängijate punktiarvu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.