“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
JUHTKIRI Vabadus olla tark (0)
25. oktoober 2021
Oliver Õunmaa.

Tallinn ja Eesti üldse on edukas oma nn ükssarvikute ja idufirmade poolest, mida siin tekib tuhande elaniku kohta rohkem kui paljudes teistes Euroopa riikides. Tänu edukatele uutele firmadele saavad koolide töötajad teada, kuidas ja millal peaks klassiruume õhutama, et seal oleks mugavam õppida. Nutikad sensorid jälgivad liiklusohtlikke kohti ja aitavad linnaplaneerijatel neid ohutumaks muuta. Söögikohast toidu kaasa ostmiseks antud pakend ei rända enam prügikasti, vaid taaskasutusse jne.

Ka mobiiltelefone oskavad eestimaalased üha nutikamalt kasutada. Nad sätivad selle abil oma kodu temperatuuri säästurežiimilt selleks ajaks parajaks, mil koju saabuvad. Või jälgivad kodust eemal olles nutifoni ekraanilt kodus isepäi toimetavat robottolmuimejat või -niidukit, et sellele vajadusel lisakäske anda.

Samal ajal, kui oleme targad tehniliste vidinate kasutamises, tundub meil jäävat vajaka moraalsest ja eetilisest tarkusest. Kas need nutiseadmed panevad meid paremini käituma, teevad meid vastutustundlikumaks ja teistest hoolivamaks? Kas me mõistame, et meie käitumine mõjutab teisi? Ühest küljest usaldame tehnilisi uuendusi, teisest küljest aga ei usalda arste, ning seame vaktsineerimata jätmise ja viiruse levitamisega ennast ja teisi ohtu.

Kunagi oli Eesti lastehalvatuse vastu vaktsineerides esirinnas. Meditsiin polnud veel nii arenenud kui praegu, kuid vaktsineerida lasti end küll. Mis siis nüüd lahti? Miks usume vandenõuteooriaid rohkem kui koroona tõttu mitu aastat kestnud hiiglasliku töökoorma all kokku kukkuvaid arste ja õdesid?

Kas meil pole neist kahju? Või seniajani elurõõmsast vanaemast, kes praegu suudab voodis lamades elada vaid valuvaigistite najal, sest ei pääse kaua oodatud operatsioonile? Vaktsiine mitte usaldavad koroonapatsiendid on ju hõivanud kõik haiglakohad.

Mu sõber rääkis, et ta kardab väga oma laste pärast, et need jäävad koroonasse. Ta ei julge neid pärast vaheaega kooligi saata. “Demokraatia tumedam külg on, et rumalus otsustab kogu rahva saatuse üle,” leidis sõber. “Ma ei arva, et olen kõige targem, ning seepärast teengi seda, mida spetsialistid ütlevad, ja lasin end vaktsineerida.” Jah, demokraatia annab meile vabaduse. Kasutagem siis seda olemaks tark, mitte rumal.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.