"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
Riik ja omavalitsused arutasid koostöökohti vaktsineerimise tõhustamiseks (0)
26. oktoober 2021
Foto: Scanpix

“Ilma kohalikke omavalitsusi kaasamata ei ole võimalik tõhusalt ja piisava kiirusega vaktsineerimist korraldada. Riik peab kohalikke omavalitsusi rohkem toetama ja suunama koostööle vaktsineerimise eesmärkide elluviimiseks,“ ütles Eesti Linnade ja Valdade Liidu asedirektor Jan Trei.

Eesti Linnade ja Valdade Liit koostöös Rahandusministeeriumi, Terviseameti, Haigekassa ning Tartu Linnavalitsusega korraldasid virtuaalse infopäeva, et leida üheskoos parimad lahendused, kuidas omavalitsuse tasandil aidata kaasa vaktsineerimistempo tõstmisele.

Viimaste nädalate nakatumise statistika on näidanud, et olukord riigis on läinud halvemaks.

„Infopäeva korraldamine oli oluline, et kohalikud omavalitsused kuuleksid mõtteid ning ettepanekuid riigiametite poolt, kuidas saaksid linnad ja vallad koostöös riigiga aidata kaasa vaktsineerimistempo tõstmisele ning viiruse olukorra normaliseerumisele. Ilma kohalikke omavalitsusi kaasamata ei ole võimalik tõhusalt ja piisava kiirusega vaktsineerimist korraldada. Paljud omavalitsused on praegu enda kulu ja kirjadega panustanud vaktsineerimise korraldamisse. Riik peab kohalikke omavalitsusi rohkem toetama ja suunama koostööle vaktsineerimise eesmärkide elluviimiseks,“ ütles Jan Trei.

Terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma andis muuhulgas KOVidele edasi soovitusi, kuidas koroonanakatumist piirata. „Terviseamet soovitab kehtestada viiruse leviku kontrollimiseks rangemad ühiskondlikud meetmed, alustades kaugtööst. Koolivaheajal soovitame tuua kohalik laste huvitegevus miinimumini ja piirata avalikke üritusi, kus saavad osaleda mittevaktsineeritud, riskirühma inimesed. Samuti loodame, et KOVide sotsiaaltöötajad oleksid valmis täiendavalt konsulteerima vanemaealistega ning veenda ja aidata neid vaktsineerima,“ sõnas Härma.

Ka Haigekassa tõi esile mitmeid koostöökohti kohalike omavalitsustega ning infopäeval rõhutati, et kuna alustatakse ulatusliku vaktsineerimiskampaaniaga perearstide poolt, pakuks kohalik omavalitsus perearstidele sellealaselt igakülgset abi.  „Toetavate teavitustegevustena võiks fookuse suunata madalama hõlmatusega piirkondadele ning kahtlejatega suhtlemisele. Samuti on hea eeskuju Tallinn, kes tegeleb aktiivselt vaktsineerimisalase nõustamisega välitelkides. Kohalik meedia saab abiks olla kogemuslugude jagamisel,“ tõi Haigekassa Tervise infosüsteemide arendusjuht Madis Kallas näiteid.

Oma kogemusi vaktsineerimisel jagas Tartu linn. „Meie peamised tugevused kõrge vaktsineeritustaseme saavutamisel on olnud proaktiivne tegevus, linna ja meditsiinipartnerite koostöö, vaktsineerimiskeskuse loomine, väga selged sihtgrupid ning selgete sõnumite edastamine, pidev infovahetus, kastist välja mõtlemine ning mobiilsete vaktsineerimisvõimaluste andmine tartlastele,“ sõnas Tartu abilinnapea Mihkel Lees. Ta tõi aga ühtlasi välja, et kui Tartu linnal on taseme saavutamiseks kulunud märkimisväärne summa lisaraha, siis tuleb mõista väiksemaid omavalitsusi, kel selliseid lisavahendeid võtta pole. „Neile peab riik kindlasti omalt poolt tuge pakkuma,“ täpsustas Lees.

Rahandusministeeriumi kohalike omavalitsuste finantsjuhtimise osakonna juhataja Sulev Liivik tegi ülevaate COVID-19 meetme vaktsineerimise kulude katmisest kohalikele omavalitsustele. Oma valla tegemistest seoses vaktsineerimisega andis ülevaate Harku valla sotsiaal- ja tervishoiuosakonna juhataja Tiia Spitsõn.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.