"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
Keskpank: ettevõtetel on taas raskusi oskustöötajate leidmisega (0)
27. oktoober 2021
Dmitri Povilaitis

Eesti Panga teatel on hoolimata sellest, et tööhõive oli tänavuse aasta esimesel poolel madalam kui enne kriisi, tööandjate seas kasvanud mure tööjõupuuduse pärast ja taas värvatakse töötajaid välismaalt sama palju kui enne kriisi.

Eesti Panga ökonomistid Orsolya Soosaar ja Lauri Matsulevitš leiavad, et tõenäoliselt on põhjus selles, et töötute seas on palju neid, kes on kriisist tugeva hoobi saanud tegevusalade, näiteks majutuse ja toitlustuse taustaga. Uusi töökohti luuakse aga peamiselt teistes valdkondades ning kohalike tööotsijate oskused ja kogemused ei vasta sageli vabade töökohtade tingimustele.

“2021. aasta esimeses pooles kasvas Eesti majandus hoolimata koroonaviiruse uuest lainest ja nakkuse leviku tõkestamiseks seatud piirangutest jõudsalt, kuid tööturg taastus tagasihoidlikumalt. Tööga hõivatuid oli teises kvartalis endiselt vähem kui enne kriisi ning tööpuuduski oli suurem,” kirjutavad ökonomistid värskes Tutvu värskes tööturu ülevaates.

Ettevõtted said toodangumahtu kasvatada töötajate töötundide arvu suurendades, mis on kriisist üle saamise ajal tavapärane. Suvekuudel hõive kasv küll hoogustus ja tööpuudus alanes, kuid tööturu edasine taastumine sõltub Soosaare ja Matsulevitši sõnul endiselt suuresti sellest, milliseks kujuneb viiruseepideemia olukord.

Keskapnga ökonomistid toovad välja, et koroonaviiruse kriis on mõjutanud tegevusalasid väga erinevalt ja pannud inimesi valdkonda vahetama. Osal tegevusaladel on nii töötajate arv kui ka loodav lisandväärtus nüüdseks kõrgem kui enne kriisi. Sellised valdkonnad on näiteks tervishoid ning info ja side.

Paljudel tegevusaladel on aga nii hõive kui ka lisandväärtus endiselt madalam kui kriisi eel. Siia kuulub näiteks majutus ja toitlustus, aga ka töötlev tööstus. “Kui 2021. aasta kevadised tegevuspiirangud mõjusid üldiselt leebemalt kui aastatagused, .siis majutuse ja toitlustuse vallas olid need siiski suure mõjuga,” tõdevad Soosaar ja Matsulevitš 

Sellest annab nende sõnul tunnistust töötasuhüvitise meetme laialdane kasutamine, kuigi kvalifitseerumiseks seatud tingimused olid karmimad kui aasta eest.

Koos suurema tööjõupuuduse tunnetusega on hoogustunud keskmise palga kasv, mis ulatus 2021. aasta teises kvartalis 7,3 protsendini. Ettevaates on ökonomistide sõnul mitmeid tegureid, mis tõotavad palgasurvet veelgi suurendada – eeldatav miinimumpalga tõstmine 12 protsendi võrra järgmisest aastast, tarbijahindade kiire tõus, kahanev vaba tööjõu hulk tööturul ja erinev hõive kasvukiirus tegevusaladel.

Kui 2021. aasta teiseks kvartaliks oli võrreldes kriisieelse ajaga tööjõu tootlikkus suurenenud rohkem kui tööjõukulu, siis edaspidi võib keskpanga ökonomistide hinnangul olukord pöörduda.

“Palgasurve leevendamiseks ei ole palju hoobasid peale selle, et varasemast veelgi olulisem on aidata tööotsijatel omandada töökoha leidmiseks õigeid oskusi. Samuti tuleks hoiduda kriisieelsest olukorrast, kus avaliku sektori palgad suurenesid erasektoriga võrreldes märksa kiiremini,” tõdevad Soosaar ja Matsulevitš. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.